Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-03 08:40
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Ukraina: cierpienia bombardowanego miasta Awdiejewki

Miasto Awdiejewka na Ukrainie już od czterech dni cierpi pod ostrzałem prorosyjskich separatystów. Biskupi tego kraju, a także chrześcijańskie organizacje humanitarne apelują o modlitwę i pomoc dla 35-tysięcznej miejscowości.

Autor/źródło: pixabay

Mieszkańcy Awdiejewki, ukraińskiego miasta położonego 13 km na północ od Doniecka, zetknęli się z dramatem wojny już w 2014 r., kiedy to przez blisko cztery miesiące było ono pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Trwający od niedzieli obstrzał rakietami Grad prowadzi nieuchronnie do katastrofy humanitarnej. Sytuację potęguje mróz, a ludzie w wielu miejscach pozostają bez prądu i gazu. O tym, czego potrzebują mieszkańcy Awdiejewki, mówi dla katolickiego portalu Credo pracujący na miejscu kierownik międzywyznaniowej Chrześcijańskiej Służby Pomocy Andriej Czmielenko: „Po pierwsze – trzeba wejść w sytuację tych ludzi, aby wspólnie przeżywać ich dramat i prosić Boga o maksymalną pomoc, tak na płaszczyźnie ludzkiej, jak i na nadprzyrodzonej. Po drugie – liczymy na pomoc materialną przekazywaną wolontariuszom i naszym organizacjom humanitarnym. Po trzecie – niech ludzie, którzy nie mogą pojechać bezpośrednio do Awdiejewki, wspierają nas na miejscu. Nie bądźcie obojętni wobec tego co się dzieje, brońcie swojej godności i proście Boga o pomoc w tej trudnej dla Ukrainy chwili”.

Rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy w specjalnej odezwie zachęcili wczoraj wiernych do modlitwy o pokój na Ukrainie, a centralne władze z Kijowa rozważają możliwość ewakuacji mieszkańców miasta.

M. Krawiec SSP, Lwów/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-03 07:34:31
miniaturka
play

Franciszek: modlitwa i wsparcie dla przeżywających czas próby

Papież Franciszek wezwał do modlitwy za ubogich, uchodźców i spychanych na margines, aby spotykali się z przyjęciem i znajdowali wsparcie w naszych wspólnotach. Ta prośba znalazła się w filmie promującym papieską intencję modlitewną na luty.
2017-02-03 08:23:43
miniaturka

Wyzwania stojące przed życiem konsekrowanym w Hiszpanii

Średnio każdego miesiąca w Hiszpanii zamyka się jeden klasztor. Takie dane podała tamtejsza Konferencja Zakonów Męskich i Żeńskich CONFER. Kraj ten ma jeszcze 41.974 osób zakonnych, choć to mniej, niż rok temu (42.292). 75 proc. stanowią kobiety.
2017-02-03 08:47:04
miniaturka

Matka Boża Łaskawa z Krzeszowa wyrusza w drogę

Z okazji 20. rocznicy koronacji Ikony, której dokonał św. Jan Paweł II w Legnicy, kopia cudownego wizerunku będzie peregrynować po diecezji legnickiej.
2017-02-03 09:51:28
miniaturka

Szef watykańskiej dyplomacji w Tokio: kultura pokoju

Wizja pokoju w nauczaniu Kościoła nie pokrywa się w pełni z jego obiegowym rozumieniem w życiu międzynarodowym - powiedział abp Paul Gallagher w wykładzie o kulturze pokoju wygłoszonym 2 lutego na tokijskim uniwersytecie Sophia.
2017-02-03 10:14:33
miniaturka

Rosja: osiem lat posługi patriarchy Cyryla

Jubilat przewodniczył 1 lutego liturgii dziękczynnej w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela. Na zakończenie zwrócił się do zebranych, napominając szczególnie duchowieństwo, które powinno być przykładem dla ludu Bożego.
2017-02-03 10:18:10
miniaturka

Misjonarz na Post - edycja 2017

W tym roku już po raz czwarty rozpocznie się ogólnopolska inicjatywa „Misjonarz na Post”. Jej celem jest wsparcie duchowe polskich misjonarzy.