Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-02-03 08:45
Waldemar Wesołowski

Matka Boża Łaskawa z Krzeszowa wyrusza w drogę

Z okazji 20. rocznicy koronacji Ikony, której dokonał św. Jan Paweł II w Legnicy, kopia cudownego wizerunku będzie peregrynować po diecezji legnickiej.

Ikona Matki Bożej Łaskawej

Z racji zbliżającej się XX. rocznicy koronacji cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej, dokonanej przez papieża, Jana Pawła II, dnia 2 czerwca 1997, podczas wizyty w Legnicy, wizerunek Łaskawej Pani, przez cały rok 2017, będzie pielgrzymował po parafiach diecezji legnickiej.

Zachęcamy zatem czcigodnych księży, aby wraz ze swoimi wspólnotami parafialnymi, przyłączyli się do tej peregrynacji.

Od XIII w. wierni modlący się przed Ikoną Łaskawej Pani, dostępując wielu łask. Wizerunek wykonany na desce o rozmiarach 37x60 cm, przedstawia Maryję – „prowadzącą, wskazującą drogę” - trzymającą na prawej ręce Emanuela, zaś lewą wskazując na tego, który jest drogą.

Ikona wykonana jest w stylu włosko-bizantyjskim. Łaciński tytuł ikony to Gratia Sanctae Mariae - Łaska świętej Maryi, co jednocześnie jest najstarszą nazwą krzeszowskiego opactwa, zaś sama ikona jest najstarszym wizerunkiem maryjnym w Polsce i jednym z pięciu najstarszych w Europie.

Naszym pragnieniem jest, aby poprzez pielgrzymowanie cudownego wizerunku maryjnego przez diecezję, jak największej ilości osób umożliwić, modlitwę za pośrednictwem Łaskawej Pani Krzeszowskiej oraz dostąpienie wielu łask.

Jeśli życzeniem księży jest, udział parafii w peregrynacji, prosimy o kontakt z kierownikiem sanktuarium (nr 663 404 570) w celu zaproszenia Ikony do wspólnoty oraz rezerwacji terminu.

Ks. Marian Kopko, kustoszPodziel się tym materiałem z innymi: