Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-03 07:03
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Kard. Ryłko obejmuje urząd archiprezbitera bazyliki MB Większej

Papieżowi Franciszkowi zależy na tym, by bazylika Matki Bożej Większej była prawdziwym sanktuarium maryjnym i miejscem modlitwy. Wskazuje na to kard. Stanisław Ryłko, który objął urząd archiprezbitera i administratora tej papieskiej bazyliki.

bazylika Matki Bożej Większej
Autor/źródło: Wikipedia Commons

Kardynał podkreśla jednocześnie, że jego nowa funkcja to wielkie wyzwanie, jak wielowiekowe dziedzictwo miłości do Maryi przekazać przyszłym pokoleniom.

„Wszyscy pielgrzymi przybywający do Wiecznego Miasta doskonale znają to miejsce. Bazylika ta jest najstarszym sanktuarium maryjnym na Zachodzie, a jej geneza sięga Soboru Efeskiego z 431 r., który zdefiniował dogmat o Bożym macierzyństwie Maryi – mówi Radiu Watykańskiemu kard. Ryłko. – Świątynia ta, odznaczająca się nadzwyczajnym pięknem architektury i dzieł sztuki, jakie ją ozdabiają, jest matką wszystkich sanktuariów maryjnych w świecie chrześcijańskim. Jest bezcennym pomnikiem wiary i miłości całych pokoleń do Matki Najświętszej, czczonej tam w sławnej ikonie Salus Populi Romani, tzn. Ocalenia Ludu Rzymskiego. To miejsce nawiedzane przez tylu papieży i świętych oraz rzesze wiernych z całego świata. Jest to olbrzymie dziedzictwo duchowe obejmujące ponad 15 wieków historii, które zmusza do refleksji: jak tym dziedzictwem żyć dzisiaj, jak to dziedzictwo wiary przekazać następnym pokoleniom. To jest wielkie wyzwanie, przed jakim staje każdy nowy archiprezbiter tej wyjątkowej świątyni”.

Bazylika Matki Bożej Większej jest miejscem najczęściej odwiedzanym przez Papieża Franciszka. Każdorazowo zawierza on tam swoje pielgrzymki zagraniczne, a następnie za nie dziękuje, modląc się przed ikoną Salus Populi Romani. Jej kopie znajdują się w Polsce w 350 kościołach, a 37 z nich posiada papieskie korony. 30 sanktuariów polskich jest też afiliowanych do bazyliki Matki Bożej Większej jako matki wszystkich sanktuariów maryjnych na świecie.

bz/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-02 18:58:50
miniaturka

Papież do konsekrowanych: wystrzegajcie się nastawienia na przetrwanie

Nastawienie na przetrwanie to pokusa, która wyjaławia życie konsekrowane, odbiera moc i kreatywność charyzmatom – mówił Papież podczas wieczornej Mszy w Bazylice Watykańskiej.
2017-02-02 20:06:39
miniaturka

Dzień Życia Konsekrowanego w legnickiej Katedrze

„Konsekracja to całkowite oddanie siebie Chrystusowi”, powiedział bp Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. odprawionej w święto Ofiarowania Pańskiego.
2017-02-02 23:32:12
miniaturka

Bp Milewski: przychodzimy w to dzisiejsze święto, aby prosić Boga o światło

- Z gromnicami w ręku, jak nasi ojcowie, przychodzimy w to dzisiejsze święto, aby prosić Boga o światło – mówił bp Mirosław Milewski, który 2 lutego przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.
2017-02-03 07:34:31
miniaturka
play

Franciszek: modlitwa i wsparcie dla przeżywających czas próby

Papież Franciszek wezwał do modlitwy za ubogich, uchodźców i spychanych na margines, aby spotykali się z przyjęciem i znajdowali wsparcie w naszych wspólnotach. Ta prośba znalazła się w filmie promującym papieską intencję modlitewną na luty.
2017-02-03 08:23:43
miniaturka

Wyzwania stojące przed życiem konsekrowanym w Hiszpanii

Średnio każdego miesiąca w Hiszpanii zamyka się jeden klasztor. Takie dane podała tamtejsza Konferencja Zakonów Męskich i Żeńskich CONFER. Kraj ten ma jeszcze 41.974 osób zakonnych, choć to mniej, niż rok temu (42.292). 75 proc. stanowią kobiety.
2017-02-03 08:47:04
miniaturka

Matka Boża Łaskawa z Krzeszowa wyrusza w drogę

Z okazji 20. rocznicy koronacji Ikony, której dokonał św. Jan Paweł II w Legnicy, kopia cudownego wizerunku będzie peregrynować po diecezji legnickiej.