Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-02 18:07
S. Zielińska / Radio Watykańskie

USA: teksański biskup sprzeciwia się wznoszeniu muru

Abp Gustavo García-Siller odniósł się do planów nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, mających na celu utrudnienie migracji przez granicę amerykańsko-meksykańską.

Granica USA - Meksyk, El Paso, Texas
Autor/źródło: Phil Gingrey, https://commons.wikimedia.org

„To właśnie rodziny zostaną rozdzielone poprzez budowę tego muru” – powiedział metropolita San Antonio w Teksasie. Zaznaczył, że na realizacji tego projektu najbardziej ucierpią, „jak zawsze, ubodzy, ci, którzy porzucają we własnej ojczyźnie beznadziejną sytuację przestępczości, handlu narkotykami, uprowadzeń, przybywając tutaj pośród tysiąca niebezpieczeństw”. Dodał przy tym, że w najgorszym położeniu znajdują się w takich okolicznościach zazwyczaj kobiety i dzieci.

Podkreślając specyficzną charakterystykę regionu, abp García-Siller stwierdził wręcz, że Teksas i południowy sąsiad USA stanowią praktycznie „ten sam kraj”. Przypomniał, że w historii rozległe terytoria obecnych Stanów Zjednoczonych przed bitwą pod Alamo w 1836 r. należały do Meksyku. Wskazał także na obecność na ziemiach amerykańskich dużej liczby ludzi przybyłej na przestrzeni ostatnich trzech pokoleń zza południowej granicy.

tm/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-02 16:30:14
miniaturka

Pierwsza kompleksowa publikacja o Polakach posługujących w Kościele na Wschodzie

Posługa Polaków dla Kościoła na Wschodzie, to wielkie dzieło. Mówimy o całej armii ludzi, których ofiarną pracę chcemy ocalić od zapomnienia – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChR, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Publikacja, powstająca z inicjatywy tego zespołu, zgromadzi informacje i świadectwa dotyczące działalności polskich kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich misjonarzy we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego na przestrzeni ostatnich 25 lat.
2017-02-02 17:11:54
miniaturka

Tawadros II: terroryzm nie ma swojej ojczyzny ani swojej religii

„Chrześcijan w Egipcie ogarnął strach i przerażenie, ale potwierdzają oni również zdecydowane przekonanie, że terroryzm nie ma swojej ojczyzny ani swojej religii” – tak prawie dwa miesiące po ataku terrorystycznym na katedrę koptyjską w Kairze mówi patriarcha Tawadros II.
2017-02-02 17:49:23
miniaturka

Zapowiedź papieskiej wizyty u anglikanów w Rzymie

Jeszcze w tym miesiącu Ojciec Święty odwiedzi kościół anglikański w Rzymie. Uda się tam w niedzielę 26 lutego. Jego odwiedziny upamiętnią 50-lecie utworzenia w Wiecznym Mieście Centrum Anglikańskiego.
2017-02-02 18:37:26
miniaturka

Dzień Życia Konsekrowanego, a kryzys powołań

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przeżywany jest w kontekście przygotowań do przyszłego Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach – zauważa kard. João Braz de Aviz.
2017-02-02 18:58:50
miniaturka

Papież do konsekrowanych: wystrzegajcie się nastawienia na przetrwanie

Nastawienie na przetrwanie to pokusa, która wyjaławia życie konsekrowane, odbiera moc i kreatywność charyzmatom – mówił Papież podczas wieczornej Mszy w Bazylice Watykańskiej.
2017-02-02 20:06:39
miniaturka

Dzień Życia Konsekrowanego w legnickiej Katedrze

„Konsekracja to całkowite oddanie siebie Chrystusowi”, powiedział bp Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. odprawionej w święto Ofiarowania Pańskiego.