Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-02 17:09
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Tawadros II: terroryzm nie ma swojej ojczyzny ani swojej religii

„Chrześcijan w Egipcie ogarnął strach i przerażenie, ale potwierdzają oni również zdecydowane przekonanie, że terroryzm nie ma swojej ojczyzny ani swojej religii” – tak prawie dwa miesiące po ataku terrorystycznym na katedrę koptyjską w Kairze mówi patriarcha Tawadros II.

Autor/źródło: Cropped from Österreichische Außenministerium, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org

W wyniku zamachu 11 grudnia ub. r. w Kairze śmierć poniosło 25 osób, a wiele innych zostało rannych.

W wywiadzie dla włoskiej agencji katolickiej SIR koptyjski patriarcha Aleksandrii podkreślił, że był to wielki szok dla każdego, gdyż wszyscy Egipcjaninie szanują miejsca kultu. Przypomniał, że po tej tragedii zadzwonił do niego także Papież Franciszek, aby zapewnić o swej bliskości i złożyć wyrazy współczucia wszystkim tamtejszym chrześcijanom. Patriarcha ma nadzieję, że odwiedzi on kiedyś Egipt.

Tawadros II mówił o roli męczenników w dialogu ekumenicznym. „Historia Kościoła koptyjskiego – stwierdził – pisana jest przez wieki krwią męczenników. Kiedy wspominamy nowych męczenników, wiemy, że ich krew karmi wiarę chrześcijan na całym świecie. Dlatego jesteśmy zadowoleni, że Papież Franciszek używa sformułowania «ekumenizm krwi». Krew męczenników to pokarm dla życia Kościoła. Ekumenizm krwi i fakt, że istnieją męczennicy wiary chrześcijańskiej, stanowią solidną bazę dla dialogu teologicznego między naszymi Kościołami w dążeniu do jedności” – powiedział koptyjski patriarcha Aleksandrii. A wzywając wspólnotę międzynarodową do zdecydowanej walki z przemocą, terroryzmem i wszelką formą dyskryminacji dodał: „Świat pragnie miłości. Miłość jest jedynym rozwiązaniem, które może utrzymywać serca w czystości i zapewnić współistnienie w pokoju i harmonii”.

pp / rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-02 15:45:26
miniaturka

Złamana, ale nie bezsilna

W niedzielne popołudnie zakończyły się pierwsze warsztaty pt. „Złamana, ale nie bezsilna. Dla kobiet, które wierzą Bogu”, organizowane przez Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Prowadziła je Małgorzata Dąbrowska.
2017-02-02 16:12:48
miniaturka

Doroczna pielgrzymka parlamentarzystów

Po raz 28. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Parlamentarzystów. To tradycyjne spotkanie odbywa się co roku 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Do sanktuarium przybyło kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych oraz ks. dr Piotr Burgoński, krajowy duszpasterz parlamentarzystów.
2017-02-02 16:30:14
miniaturka

Pierwsza kompleksowa publikacja o Polakach posługujących w Kościele na Wschodzie

Posługa Polaków dla Kościoła na Wschodzie, to wielkie dzieło. Mówimy o całej armii ludzi, których ofiarną pracę chcemy ocalić od zapomnienia – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChR, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Publikacja, powstająca z inicjatywy tego zespołu, zgromadzi informacje i świadectwa dotyczące działalności polskich kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich misjonarzy we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego na przestrzeni ostatnich 25 lat.
2017-02-02 17:49:23
miniaturka

Zapowiedź papieskiej wizyty u anglikanów w Rzymie

Jeszcze w tym miesiącu Ojciec Święty odwiedzi kościół anglikański w Rzymie. Uda się tam w niedzielę 26 lutego. Jego odwiedziny upamiętnią 50-lecie utworzenia w Wiecznym Mieście Centrum Anglikańskiego.
2017-02-02 18:10:00
miniaturka

USA: teksański biskup sprzeciwia się wznoszeniu muru

Abp Gustavo García-Siller odniósł się do planów nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, mających na celu utrudnienie migracji przez granicę amerykańsko-meksykańską.
2017-02-02 18:37:26
miniaturka

Dzień Życia Konsekrowanego, a kryzys powołań

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego przeżywany jest w kontekście przygotowań do przyszłego Synodu Biskupów o młodzieży i powołaniach – zauważa kard. João Braz de Aviz.