Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-02 16:29
iz / KAI

Pierwsza kompleksowa publikacja o Polakach posługujących w Kościele na Wschodzie

Posługa Polaków dla Kościoła na Wschodzie, to wielkie dzieło. Mówimy o całej armii ludzi, których ofiarną pracę chcemy ocalić od zapomnienia – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. Leszek Kryża TChR, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP. Publikacja, powstająca z inicjatywy tego zespołu, zgromadzi informacje i świadectwa dotyczące działalności polskich kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich misjonarzy we wszystkich krajach byłego Związku Radzieckiego na przestrzeni ostatnich 25 lat.

Autor/źródło: pixabay

- Wkład tych osób jest niesamowity. Wiele z nich już odchodzi i jeśli nie upamiętnimy ich działalności, zostanie ona zapomniana lub nieodnotowana, a to byłaby wielka strata dla historii Kościoła w Polsce i na świecie – wyjaśnia ks. Kryża. Pierwsza część publikacji ukaże się najprawdopodobniej w drugiej połowie bieżącego roku.


Jak podkreśla ks. Kryża, bardzo ważną część publikacji będą stanowiły osobiste wspomnienia i świadectwa misjonarzy.


„Chcemy zaprezentować nie tylko suchy biogram tych Polaków, którzy, odpowiadając na znaki czasu, wyjechali na Wschód. Zależy nam, by podzielić się ich wspomnieniami, refleksjami dotyczącymi początków ich działalności, radości i smutków z jakim się mierzyli. W ten sposób mamy nadzieję stworzyć ciekawą i ważną pod względem historycznym pozycję.” - wyjaśnia.


Dużą rolę świadectw i wspomnień podkreśla też s. Renata Zielińska, dominikanka, która w latach 1992 - 2011 posługiwała na Białorusi, a obecnie zajmuje się gromadzeniem materiałów i przygotowaniem publikacji. Jak mówi, największą wartością tego dzieła nie są dane faktograficzne, ani pojedyncze wspomnienia, ale całościowy obraz tego, w jakim stopniu Kościół jest apostolski i włącza się w proces odrodzenia wspólnoty Kościoła na Wschodzie.


„Przykładem jest m.in. niezwykły zryw polskich kapłanów, osób konsekrowanych i świeckich. Wiele z tych osób mówi, że decyzję o wyjeździe na misje podejmowało natychmiast i jechali tam, gdzie była potrzeba. A taka postawa apostolstwa i gotowości, wynika z osobistej więzi z Bogiem. (…) Byli wśród tych kapłanów tacy, którzy poświęcali się, wyjeżdżając w głąb Syberii , np. na Sachalin (…) Byli tacy, którzy poświęcili swoje zdrowie, a nawet życie (…) Niektórzy wyjechali zaraz po święceniach i ofiarowali mieszkańcom na Wschodzie swoją młodość i pierwsze lata kapłaństwa”” - opowiada s. Renata, zaznaczając, że wzruszających świadectw jest bardzo wiele.


Przygotowując materiały do książki, siostra przeprowadziła dotąd rozmowy z ponad 200 osobami i wciąż nawiązuje nowe kontakty. Jak mówi, ważną pomocą w docieraniu do poszczególnych świadków i wspomnień, jest wzajemna życzliwość kapłanów i sióstr, którzy znają się nawzajem i dbają o to, by nie zapomnieć o tych, których działalność była dotąd znana jedynie wąskiemu gronu osób.


Polacy posługujący na Wschodzie nie chcą swoją działalnością przyćmić ofiarności i bohaterstwa tych, do których zostali posłani. Podkreślają, że na upamiętnienie zasługują też przedstawiciele lokalnego Kościoła, którzy przygotowywali tereny przed przyjazdem kapłanów i sióstr z Polski, a także biskupi, kapłani i siostry, pracujący dziś w swoich krajach.


„Nie możemy także zapomnieć o rzeszy osób świeckich. Sama znam ukryte katechetki, znam mężczyzn i kobiety, którzy w swoich środowiskach prowadzili i do dziś prowadzą działalność apostolską. Pamięć o nich jest bardzo ważna” - zaznacza s. Renata.


Obecnie w krajach byłego Związku Radzieckiego pracuje ok. 1000 polskich misjonarzy i misjonarek. Ok. 700 z nich, to osoby konsekrowane.

abd / Warszawa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-02 14:02:13
miniaturka

Dziś ingres kard. Ryłki do bazyliki Santa Maria Maggiore

Dziś o godz. 18.00 odbędzie się ingres kard. Stanisława Ryłki do papieskiej bazyliki Matki Bożej Większej. Jest to pierwszy przypadek, by Polak został archiprezbiterem jednej z czterech bazylik papieskich Wiecznego Miasta.
2017-02-02 15:45:26
miniaturka

Złamana, ale nie bezsilna

W niedzielne popołudnie zakończyły się pierwsze warsztaty pt. „Złamana, ale nie bezsilna. Dla kobiet, które wierzą Bogu”, organizowane przez Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent”. Prowadziła je Małgorzata Dąbrowska.
2017-02-02 16:12:48
miniaturka

Doroczna pielgrzymka parlamentarzystów

Po raz 28. na Jasną Górę przybyła Pielgrzymka Parlamentarzystów. To tradycyjne spotkanie odbywa się co roku 2 lutego, w Święto Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej). Do sanktuarium przybyło kilkudziesięciu posłów i senatorów RP z różnych klubów parlamentarnych oraz ks. dr Piotr Burgoński, krajowy duszpasterz parlamentarzystów.
2017-02-02 17:11:54
miniaturka

Tawadros II: terroryzm nie ma swojej ojczyzny ani swojej religii

„Chrześcijan w Egipcie ogarnął strach i przerażenie, ale potwierdzają oni również zdecydowane przekonanie, że terroryzm nie ma swojej ojczyzny ani swojej religii” – tak prawie dwa miesiące po ataku terrorystycznym na katedrę koptyjską w Kairze mówi patriarcha Tawadros II.
2017-02-02 17:49:23
miniaturka

Zapowiedź papieskiej wizyty u anglikanów w Rzymie

Jeszcze w tym miesiącu Ojciec Święty odwiedzi kościół anglikański w Rzymie. Uda się tam w niedzielę 26 lutego. Jego odwiedziny upamiętnią 50-lecie utworzenia w Wiecznym Mieście Centrum Anglikańskiego.
2017-02-02 18:10:00
miniaturka

USA: teksański biskup sprzeciwia się wznoszeniu muru

Abp Gustavo García-Siller odniósł się do planów nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, mających na celu utrudnienie migracji przez granicę amerykańsko-meksykańską.