Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-02 12:21
BP KEP/mm

Abp Stanisław Gądecki: Wczoraj, dziś i jutro życia konsekrowanego

– Jest za co wielbić Boga i za co dziękować. Za konsekrowane wczoraj, dzisiaj i jutro – mówił abp Stanisław Gądecki 2 lutego w katedrze poznańskiej. Metropolita Poznański przewodniczył Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl

W homilii wygłoszonej w święto Ofiarowania Pańskiego abp Gądecki nawiązał do Listu Komisji ds. Instytutów Życia Zakonnego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego i przypomniał, jak wiele dobra dokonało się w historii Kościoła dzięki życiu i pracy zakonników i zakonnic. „Historyczne zasługi życia konsekrowanego są nie do przecenienia. Wystarczy wspomnieć klasztory benedyktynów, jak i przybyłych do Polski w XII wieku cystersów, które stały się ośrodkami ewangelizacji i katechizacji, ale także rozwoju kultury, rolnictwa i gospodarki” – mówił. Przypominał też pierwszych męczenników oraz wymieniał takie postaci jak Honorat Koźmiński czy Brat Albert Chmielowski.


Także dzisiaj potrzeba nam odważnej i pełnej wiary obecności, modlitwy i pracy zakonników i zakonnic, dla przybliżenia ludziom Chrystusa, który uczy jak żyć, po co żyć i dla kogo żyć – podkreślał, mówiąc o dziś zakonów. Codzienność nie może jednak w żaden sposób oznaczać rutyny – podkreślił.


Mówiąc o przyszłości, przypomniał o zamordowanej Helenie Kmieć. Mówił, że życie konsekrowane przyszłości potrzebuje ludzi, którzy – niczym ziarno – potrafią umrzeć dla siebie samych, aby mogło się odrodzić życie siostrzane i braterskie. Potrzebuje ludzi, którzy patrzą w przyszłość w perspektywie zmartwychwstania, gotowi do naśladowania przykładu Jezusa.


“Nadzieja na zakonne “jutro” istnieje, pod warunkiem, że kandydaci do tego rodzaju życia nie będą powodowani pragnieniem wygodnego życia, chęcią zaspokajania własnych ambicji kosztem innych. Jeśli zrozumieją, do czego się nadają, a do czego się kompletnie nie nadają. Jeśli tylko – z jeszcze większym poświęceniem niż dawne pokolenia – dadzą się przeniknąć gorliwością świętych i wykształcą w sobie ducha prawdziwie ubogiego, prawdomównego, służebnego, gotowego do solidarnej pracy dla bliźnich. Jeśli tylko będą otworzą się na łaskę, która czyni z nas ludzi “nowych” – mówił.


Na koniec przytoczył słowa papieża Franciszka: „Niektórzy mówią, że życie konsekrowane to niebo na ziemi. Nie! Jeśli już to raczej czyściec. Ale mimo to, idźmy naprzód z radością!”


BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-02 10:53:15
miniaturka

Orędzie Papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego

Prezentacja orędzia odbędzie się w poniedziałek, 6 stycznia o godz. 11.00 w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie przy ul. Kondratowicza 8, klinika neurologii – sala konferencyjna.
2017-02-02 11:11:04
miniaturka

Ukraina: apel o pomoc dla bombardowanej Awdiejewki

Ukraiński katolicki portal internetowy Credo apeluje o modlitwę i pomoc humanitarną dla Awdiejewki, 25-tysięcznego miasta na Ukrainie. Od trzech dni bombardowane jest ono przez siły prorosyjskich separatystów.
2017-02-02 12:12:26
miniaturka

Kraków: kard. Tagle na kontynuacji ŚDM-owych rekolekcji

11 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbędzie się kolejna, czwarta odsłona rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”. O darze męstwa przybyłym opowie kard. Luis Antonio Tagle z Filipin.
2017-02-02 12:41:51
miniaturka

Warszawa: msza św. w intencji zmarłych bezdomnych

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na Mszę Świętą w intencji zmarłych bezdomnych. Liturgia sprawowana będzie w sobotę 4 lutego w kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie o godz. 19:00.
2017-02-02 13:06:13
miniaturka

Prymas do osób konsekrowanych: Waszą misją jest obecność pośród nas

„Waszą misją jest obecność pośród nas. Jest nią świadectwo wiernej miłości. Wasze oddanie Bogu i ludziom, wyrażone szczególnie poprzez profesję rad ewangelicznych” – mówił abp Wojciech Polak do osób konsekrowanych w katedrze gnieźnieńskiej.
2017-02-02 13:45:05
miniaturka

1. numer L'Osservatore Romano po polsku w 2017 r.

W opublikowanym właśnie numerze 1/2017 L'Osservatore Romano możemy odnaleźć m.in. orędzie Papieża na Światowy Dzień Chorego, który obchodzony jest 11 lutego każdego roku. Przeczytamy w nim, że obchody te «odnawiają w Kościele duchową moc, aby lepiej wypełniał tę zasadniczą część swojej misji, która obejmuje posługę ostatnim, chorym, cierpiącym, wykluczonym i usuwanym na margines».