Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-02 10:55
KAI/mm

Ukraina: apel o pomoc dla bombardowanej Awdiejewki

Ukraiński katolicki portal internetowy Credo apeluje o modlitwę i pomoc humanitarną dla Awdiejewki, 25-tysięcznego miasta na Ukrainie. Od trzech dni bombardowane jest ono przez siły prorosyjskich separatystów.

Autor/źródło: pixabay.com

Bombardowanie leżącej 6 km na północ od Doniecka Awdiejewki rozpoczęło się w ubiegłą niedzielę. To ukraińskie miasto znajdujące się aktualnie pod kontrolą rządowych sił ukraińskich, przeżyło swój pierwszy dramat w 2014 roku, gdy od kwietnia do lipca 2014 roku znajdowało się w rękach separatystów. Aktualnie trwające bombardowanie rakietami Grad doprowadziło do katastrofy humanitarnej w mieście. Dramat ludzi narażonych na spadające pociski, potęguje duży mróz i brak elektryczności oraz gazu. W mieście pracują ekipy Caritasu i międzykonfesyjnej Chrześcijańskiej Służby Pomocy.


O dramacie Awdiejewki opowiedział portalowi Credo pracujący na miejscu kierownik Chrześcijańskiej Służby Pomocy Andriej Czmielenko.

Credo: Jak obecnie wygląda sytuacja w Awdiejewce?

Andriej Czmielenko: Sytuacja jest na prawdę bardzo trudna. Trwają obstrzały. Nie ma prądu i ogrzewania. W dniu dzisiejszym dodatkowym problemem jest mróz. Nasi ludzie informują, że administracja obwodu donieckiego jest przygotowana na wywiezienie ludności cywilnej. Tymczasem podejmuje się próby stabilizowania sytuacji. Poproszono nas o dodatkowe wsparcie, więc ściągamy ludzi z obwodów ługańskiego i donieckiego, a także z innych regionów Ukrainy, żeby pomagali na miejscu przeżyć ludziom, którzy znaleźli się w tej ciężkiej sytuacji. W razie potrzeby, pomagać będą także przy ewakuacji.


Credo: Czy są już jakieś informacje dotyczące ewakuacji?


— Z tego co wiemy, do najbliższych miast wywiezione zostały chore dzieci. Wszystkie warunki do ewakuacji mieszkańców zostały stworzone. Autokary są w pełnej gotowości – miejsc wystarczy dla wszystkich. Na razie wyjeżdżają ci, którzy mają gdzie się zatrzymać. Na dzień dzisiejszy, wyjazd z miasta nie jest zjawiskiem.


Credo: Jak możemy pomóc mieszkańcom Awdiejewki oraz tym, którzy już im pomagają?


— Po pierwsze, musimy stanąć w prostocie i ubóstwie, żeby móc współczuć osobom przebywającym w tak trudnej sytuacji życiowej i prosić u Boga pomocy na wszystkich poziomach – i na tym ludzkim, i na tym nadprzyrodzonym. Po drugie, potrzebujemy wsparcia finansowego. Będziemy wdzięczni każdemu, kto może przekazać jakiekolwiek pieniądze woluntariuszom albo organizacjom na kształt Chrześcijańskiej Służby Ratowniczej. Potrzebujemy pieniędzy na zakup ciepłych ubrań oraz generatorów i paliwa do nich oraz na pomoc ludności miejscowej.

Vita Jakubowska, ks. Mariusz Krawiec SSP (KAI) / Lwów

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-02 09:47:09
miniaturka

Dziś święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

W czwartek 2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej.
2017-02-02 10:10:17
miniaturka

Bp Wętkowski: prymasostwo znakiem jedności Kościoła w Polsce

„Zmieniały się dzieje i granice Polski, a prymasostwo trwało, tutaj w Gnieźnie. Było ostoją tożsamości narodowej i religijnej Polaków” – mówił bp Krzysztof Wętkowski podczas mszy św. z okazji rocznicy konsekracji bazyliki prymasowskiej w Gnieźnie.
2017-02-02 10:53:15
miniaturka

Orędzie Papieża Franciszka na XXV Światowy Dzień Chorego

Prezentacja orędzia odbędzie się w poniedziałek, 6 stycznia o godz. 11.00 w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie przy ul. Kondratowicza 8, klinika neurologii – sala konferencyjna.
2017-02-02 12:12:26
miniaturka

Kraków: kard. Tagle na kontynuacji ŚDM-owych rekolekcji

11 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie odbędzie się kolejna, czwarta odsłona rekolekcji „Ogień dla nas i całego świata”. O darze męstwa przybyłym opowie kard. Luis Antonio Tagle z Filipin.
2017-02-02 12:29:45
miniaturka

Abp Stanisław Gądecki: Wczoraj, dziś i jutro życia konsekrowanego

– Jest za co wielbić Boga i za co dziękować. Za konsekrowane wczoraj, dzisiaj i jutro – mówił abp Stanisław Gądecki 2 lutego w katedrze poznańskiej. Metropolita Poznański przewodniczył Mszy św. z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.
2017-02-02 12:41:51
miniaturka

Warszawa: msza św. w intencji zmarłych bezdomnych

Wspólnota Sant’Egidio zaprasza na Mszę Świętą w intencji zmarłych bezdomnych. Liturgia sprawowana będzie w sobotę 4 lutego w kościele św. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła w Warszawie o godz. 19:00.