Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 18:38
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Brazylia: przejście na emeryturę polskiego biskupa Itabuny

Papież przyjął rezygnację bp. Czesława Stanuli CSsR, polskiego misjonarza posługującego w brazylijskim stanie Bahia.

Autor/źródło: Diocese de Ilhéus, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org

Hierarcha, który swoją działalność na kontynencie amerykańskim rozpoczął jako zwykły zakonnik w Argentynie, w marcu tego roku ukończy już 77 lat. Jako ordynariusza diecezji Itabuna zastąpi go bp Carlos Alberto dos Santos.

Biskup Czesław Stanula, polski redemptorysta, większość swojej działalności misyjnej w Brazylii poświęcił w stanie Bahia. Najpierw jako kapłan głoszący misje ludowe, a później jako ordynariusz diecezji Itabuna (1997-2017).

Poza działalnością w swojej diecezji był zaangażowany w służbie episkopatu w trzecim regionie północnowschodnim (regional Nordeste 3), gdzie był koordynatorem duszpasterstwa rodzin, osób świeckich oraz odnowy w Duchu świętym.

Biskup Stanula dał się poznać jako człowiek pióra. Za swoją aktywność literacką 22 maja 2012 r. został przyjęty do Akademii Literatury (Agral) w Itabuna.

Biskup misjonarz za swoje zaangażowanie duszpasterskie i społeczne otrzymał 21 sierpnia 2013 r. tytuł obywatela honorowego stanu Bahia.

W następnym roku obchodził uroczyście złoty jubileusz kapłaństwa (22 sierpnia 2014 r.). Z tej okazji na Jego cześć siostra Miria Terezinha Kolling (znana kompozytorka muzyki kościelnej) skomponowała na Jego cześć specjalny hymn („Bispo Ceslau em Jubileu”), który po raz pierwszy był śpiewany na rozpoczęcie Mszy św. jubileuszowej przez chór złożony z 50 osób.

Również ojczyzna nie zapomniała o biskupie Stanuli. 7 maja 1996 r. w Ambasadzie Polski w Brasilii otrzymał krzyż komandorski orderu Odrodzenia Polski.

Po przejściu biskupa Stanuli na emeryturę w episkopacie tego kraju mamy 6 biskupów Polaków oraz 4 polskiego pochodzenia.

Z. Malczewski TChr, Brazylia/ rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-01 17:14:26
miniaturka

Kard. Müller przeciwko mylnym interpretacjom Amoris laetitia

Adhortację „Amoris laetitia” należy odczytywać w świetle całej doktryny Kościoła – przypomina prefekt Kongregacji Nauki Wiary w wywiadzie dla miesięcznika Il Timone.
2017-02-01 17:38:19
miniaturka

Kard. Parolin zaskoczony ubóstwem Malgaszy

Zakończyła się wizyta watykańskiego sekretarza stanu na Madagaskarze. Dziś udaje się on do Republiki Konga.
2017-02-01 18:12:02
miniaturka

Aleppo: po 5 latach wojny powraca normalne życie

Podczas gdy negocjacje w sprawie pokoju w Syrii coraz bardziej się opóźniają, do Aleppo po 5 latach działań wojennych powoli powraca normalne życie.
2017-02-01 20:52:55
miniaturka

„Bóg przemówił w Legnicy”. Książka jest już dostępna!

Do rąk czytelników trafiła książka pt. „Bóg przemówił w Legnicy”. Jest to zapis wydarzeń, jakie dokonały się w parafii św. Jacka w Legnicy.
2017-02-01 23:14:43
miniaturka

Jubileusz 65-lecia parafii w Chojniku

- Wdzięczność wobec Boga i ludzi jest piękną cnotą chrześcijańską - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. inaugurującej obchody 65-lecia istnienia parafii pw. Chrystusa Króla w Chojniku.
2017-02-02 09:47:09
miniaturka

Dziś święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

W czwartek 2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej.