Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 13:27
BP KEP/mm

Bp Solarczyk do osób konsekrowanych: Bądźcie pochodnią dla pogrążonych w ciemnościach

W przeddzień Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się spotkanie dla sióstr zakonnych i członkiń instytutów świeckich życia konsekrowanego.

Autor/źródło: pixabay.com

– Bądźcie zapaloną pochodnia dla pogrążonego w ciemnościach świata – zachęcał osoby konsekrowane bp Marek Solarczyk.
– Wasze życie jest dla nas czytelnym znakiem Bożej obecności – dodał w homilii.  Przyrównał świadectwo życia oddanego Panu do ‘prostych śladów czynionych nogami’. – Często są one zwyczajne, codzienne, może niekiedy nawet niezauważalne w biegu codziennych spraw, ale obecne i będące niesamowitą nadzieją dla tych, którzy szukają różnych odpowiedzi czy rozwiązań w swoim życiu – powiedział kaznodzieja.


Przypomniał, że tym który powołuje na drogę dar ewangelicznych jest Bóg. – To On wzywa ludzi by byli dla innych przewodnikami, by wnosili Jego pokój, światło i świętość w życie pogrążonego w mrokach świata. By byli niczym pochodnia, czy lampa niesiona w pokornych, wytrwałych, może niekiedy nieco osłabłych ale pełnych miłości dłoniach Oblubienicy, która z ufnością i wiernością trwa przy swoim oblubieńcu – powiedział bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej.


Zachęcił on również osoby konsekrowane do wdzięczności Bogiem za dar powołania – Stańmy dziś z ufnością wobec Tego, który nam nieustannie błogosławi i któremu po raz kolejny chcemy zawierzyć naszą duszę i wszystkie sprawy, intencje, które nosimy w swoim sercu. On nigdy o nas nie zapomina, bo jak mówił psalmista – „ wie z czegośmy powstali”, i będzie nieustannie nas wspierał – „bo Jego łaska jest wieczna dla Jego czcicieli” – podkreślił bp Solarczyk.


Na zakończenie liturgii alumni wyrazili swoją wdzięczność osobom poświęconym Bogu, za ich modlitwę i świadectwo życia.


Na terenie diecezji warszawsko-praskiej posługuje 65 żeńskich zgromadzeń zakonnych i 17 zgromadzeń męskich.


mag/KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-01 11:37:50
miniaturka

Dane dotyczące osób konsekrowanych

W Polsce działała blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których należy ponad 32 tys. osób. 2 lutego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia przeprowadzana jest ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.
2017-02-01 12:41:48
miniaturka

USA: Trump nominował obrońcę życia sędzią Sądu Najwyższego

Prezydent USA nominował we wtorek wieczorem 49-letniego Neila Gorsucha sędzią Sądu Najwyższego. „Sędzia Gorsuch ma nadzwyczajne umiejętności prawne, błyskotliwy umysł, ogromną dyscyplinę i zdobył ponadpartyjne poparcie" - powiedział Trump.
2017-02-01 13:20:22
miniaturka
play

Jan Budziszek wspiera charytatywną działalność franciszkanów

Do kampanii „Cuda pod dachem” dołączył perkusista zespołu Skaldowie. "Cuda pod dachem" to akcja, której celem jest ratowanie franciszkańskiego centrum pomocy w Chęcinach.
2017-02-01 14:55:29
miniaturka

Komunikat Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

Polityka prorodzinna realizowania przez Rząd RP i Kościół katolicki oraz ochrona danych osobowych w instytucjach kościelnych to główne zagadnienia omawiane podczas posiedzenia komisji. Spotkanie odbyło się 1 lutego w Sekretariacie KEP.
2017-02-01 15:11:35
miniaturka

Kraków: pierwsze nominacje abp. Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup mianował wikariuszy generalnych, moderatora oraz kanclerza krakowskiej kurii. Wikariuszami zostali bp Jan Szkodoń, bp Grzegorz Ryś i bp Damian Muskus, kanclerzem - dotychczasowy sekretarz kard. Stanisława Dziwisza, ks. Tomasz Szopa.
2017-02-01 15:35:21
miniaturka

Papież na audiencji ogólnej: zmartwychwstaniemy z Chrystusem

– My, chrześcijanie, jesteśmy ludźmi nadziei. Widać to wyraźnie począwszy już od pierwszego pisanego tekstu, jaki znalazł się w Nowym Testamencie – zwrócił uwagę papież w kolejnej katechezie środowej.