Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 13:12
Fundacja Brat Słońce/mm

Jan Budziszek wspiera charytatywną działalność franciszkanów

Do kampanii „Cuda pod dachem” dołączył perkusista zespołu Skaldowie. "Cuda pod dachem" to akcja, której celem jest ratowanie franciszkańskiego centrum pomocy w Chęcinach.

W Chęcinach, za klasztornymi murami dziś dzieją się cuda, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu była tam m.in. restauracja. Tam też ówcześni celebryci i notable spędzali upojne noce w zaciszu podkieleckiej miejscowości. O wizytach zespołu w profanowanym wówczas klasztorze opowiedział Jan Budziaszek – perkusista Skaldów, ambasador kampanii Cuda pod dachem.

Mało kto wie, że w podkieleckich Chęcinach franciszkanie od ponad dekady prowadzą Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień, w którym leczy się zniewolona nałogami młodzież oraz Stowarzyszenie PADRE, dzięki któremu dzieci przedszkolne mogą twórczo poznawać świat. Jednak historia tego miejsca jest wyjątkowo burzliwa. Klasztor na początku XIX wieku został odebrany zakonnikom i pełnił rolę m.in. więzienia dla powstańców, zakładów mięsnych, a w czasach PRL był bezczeszczony jako restauracja i dom wycieczkowy. Do dziś, odzyskany klasztor nie odzyskał dawnego blasku. Fatalny stan techniczny zabudowań klasztornych i wiekowej instalacji sprawia, że awarie są tu codziennością. Kampania „Cuda pod dachem” organizowana przez Fundację Brat Słońce ma na celu pozyskanie środków na remont zespołu klasztornego. W kampanię Cuda pod dachem włączył się Jan Budziaszek – perkusista Skaldów, który dokładnie pamięta imprezy, które wówczas odbywały się w klasztorze. O historii tego miejsca opowiada w załączonym materiale filmowym.

Ty też możesz ocalić miejsce cudów – pomóż ile możesz:

33 zł – 2 kg blachy dachowej

56 zł – 2 m2 wełny o grubości 20 cm do ocieplenia dachu

101 zł – 1 m2 pokrycia dachowego

Więcej informacji na: www.cudapoddachem.pl.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-01 10:59:49
miniaturka

Zielona Góra: dwutygodniowa modlitwa o pokój na świecie

Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” używany podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie trafił na dwa tygodnie do Zielonej Góry. 29 stycznia modlitwę o pokój rozpoczęła się wieczorna msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.
2017-02-01 11:37:50
miniaturka

Dane dotyczące osób konsekrowanych

W Polsce działała blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których należy ponad 32 tys. osób. 2 lutego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia przeprowadzana jest ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.
2017-02-01 12:41:48
miniaturka

USA: Trump nominował obrońcę życia sędzią Sądu Najwyższego

Prezydent USA nominował we wtorek wieczorem 49-letniego Neila Gorsucha sędzią Sądu Najwyższego. „Sędzia Gorsuch ma nadzwyczajne umiejętności prawne, błyskotliwy umysł, ogromną dyscyplinę i zdobył ponadpartyjne poparcie" - powiedział Trump.
2017-02-01 13:34:08
miniaturka

Bp Solarczyk do osób konsekrowanych: Bądźcie pochodnią dla pogrążonych w ciemnościach

W przeddzień Światowego Dnia Życia Konsekrowanego w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej odbyło się spotkanie dla sióstr zakonnych i członkiń instytutów świeckich życia konsekrowanego.
2017-02-01 14:55:29
miniaturka

Komunikat Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu

Polityka prorodzinna realizowania przez Rząd RP i Kościół katolicki oraz ochrona danych osobowych w instytucjach kościelnych to główne zagadnienia omawiane podczas posiedzenia komisji. Spotkanie odbyło się 1 lutego w Sekretariacie KEP.
2017-02-01 15:11:35
miniaturka

Kraków: pierwsze nominacje abp. Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup mianował wikariuszy generalnych, moderatora oraz kanclerza krakowskiej kurii. Wikariuszami zostali bp Jan Szkodoń, bp Grzegorz Ryś i bp Damian Muskus, kanclerzem - dotychczasowy sekretarz kard. Stanisława Dziwisza, ks. Tomasz Szopa.