Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-02-01 13:12
Fundacja Brat Słońce/mm

Jan Budziszek wspiera charytatywną działalność franciszkanów

Do kampanii „Cuda pod dachem” dołączył perkusista zespołu Skaldowie. "Cuda pod dachem" to akcja, której celem jest ratowanie franciszkańskiego centrum pomocy w Chęcinach.

W Chęcinach, za klasztornymi murami dziś dzieją się cuda, ale jeszcze kilkadziesiąt lat temu była tam m.in. restauracja. Tam też ówcześni celebryci i notable spędzali upojne noce w zaciszu podkieleckiej miejscowości. O wizytach zespołu w profanowanym wówczas klasztorze opowiedział Jan Budziaszek – perkusista Skaldów, ambasador kampanii Cuda pod dachem.

Mało kto wie, że w podkieleckich Chęcinach franciszkanie od ponad dekady prowadzą Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień, w którym leczy się zniewolona nałogami młodzież oraz Stowarzyszenie PADRE, dzięki któremu dzieci przedszkolne mogą twórczo poznawać świat. Jednak historia tego miejsca jest wyjątkowo burzliwa. Klasztor na początku XIX wieku został odebrany zakonnikom i pełnił rolę m.in. więzienia dla powstańców, zakładów mięsnych, a w czasach PRL był bezczeszczony jako restauracja i dom wycieczkowy. Do dziś, odzyskany klasztor nie odzyskał dawnego blasku. Fatalny stan techniczny zabudowań klasztornych i wiekowej instalacji sprawia, że awarie są tu codziennością. Kampania „Cuda pod dachem” organizowana przez Fundację Brat Słońce ma na celu pozyskanie środków na remont zespołu klasztornego. W kampanię Cuda pod dachem włączył się Jan Budziaszek – perkusista Skaldów, który dokładnie pamięta imprezy, które wówczas odbywały się w klasztorze. O historii tego miejsca opowiada w załączonym materiale filmowym.

Ty też możesz ocalić miejsce cudów – pomóż ile możesz:

33 zł – 2 kg blachy dachowej

56 zł – 2 m2 wełny o grubości 20 cm do ocieplenia dachu

101 zł – 1 m2 pokrycia dachowego

Więcej informacji na: www.cudapoddachem.pl.
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: franszkanie, Chęciny, Jan Budziaszek