Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 10:56
KAI/mm

Zielona Góra: dwutygodniowa modlitwa o pokój na świecie

Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” używany podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie trafił na dwa tygodnie do Zielonej Góry. 29 stycznia modlitwę o pokój rozpoczęła się wieczorna msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Autor/źródło: pixabay.com

Biskup przypomniał, że idea „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” polega na utworzeniu w świecie dwunastu ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju. – Te ośrodki adoracji powstają w miejscach szczególnie doświadczonych dramatycznymi skutkami konfliktów zbrojnych. W tych częściach świata, gdzie ludzie pragnąc pokoju i pojednania poszukają jego prawdziwego źródła. Materialnym znakiem tej duchowej inicjatywy są ołtarze adoracyjne z monstrancją nawiązującą kształtem do wizerunki Matki Bożej – mówił bp Lityński.


- Modlitwa przy tym ołtarzu jest wołaniem o pokój, ale też przygotowuje do apostolstwa – kontynuował bp Lityński. – Niech to światło dociera do naszych serc i wszystkich mieszkańców naszego miasta – dodał na zakończenie.


Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” został zaprojektowany w gdańskiej pracowni artystycznej „Drapikowski Studio”. Ma trafić do sanktuarium w Kibeho w Rwandzie. Obecnie peregrynuje po sanktuariach Polski i Europy. – Wszystko po to, aby modlić się o pokój przed Najświętszym Sakramentem – wyjaśnia Mariusz Drapikowski.


– Bo tylko Chrystus daje nam pokój. Jego nie zbudujemy karabinami maszynowymi i czołgami – dodał właściciel pracowni.


Ołtarz pozostanie w kościele pw. Ducha Świętego do 13 lutego. W czasie dwutygodniowego pobytu codzienne czuwania będą prowadzić poszczególne zielonogórskie parafie. Codzienne czuwania będą rozpoczynać się o godz. 15.00, a kończyć o 21.00. W programie czas na indywidualną i wspólnotową modlitwę, spowiedź św. i Msza św.


Adorację rozpoczęła parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze. – Będę modlił się o pokój w swoim sercu i naszej Ojczyźnie. Jeśli będziemy mieli pokój w sercu to będziemy mogli nieść go dalej – podkreślił Arkadiusz Wiśniewski.


Podczas modlitewnych wieczorów będą zbierane ofiary, które za pośrednictwem diecezjalnej Caritas trafią do ludzi dotkniętych tragedią wojen na świecie


Peregrynację koordynuje Stowarzyszenie Communita Regina della Pace, którego celem jest apostolstwo modlitewnej adoracji Chrystusa Eucharystycznego oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi.

kk / Zielona Góra

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-01 08:52:28
miniaturka

Filipiny: biskupi przeciw przywróceniu kary śmierci

Konferencja Episkopatu Filipin jest przeciwna przywróceniu kary śmierci w tym kraju, o co zabiega prezydent Rodrigo Duterte, który wygrał wybory w maju ub. r. Zapowiedział on wtedy bezwzględną walkę z przestępczością, zwłaszcza zorganizowaną i związaną z przemytem narkotyków.
2017-02-01 09:40:56
miniaturka

Prymas Polak: duchowny ma się troszczyć, by młodzi potrafili odkrywać powołanie

Prymas Polski podsumował spotkanie Komisji Duchowieństwa KEP, które dotyczyło m.in. listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Obrady miały miejsce 31 stycznia w Sekretariacie KEP w Warszawie.
2017-02-01 10:05:54
miniaturka

Warszawa: Laur SDP dla ks. Ireneusza Skubisia

Nagrodę , która jest wyrazem „najwyższego uznania dziennikarzy dla: dziennikarzy, autorytetów zawodowych, etycznych oraz najwyższej klasy profesjonalizmu”, otrzymał Ireneusz Skubiś, wieloletni redaktor naczelny katolickiego tygodnika „Niedziela”.
2017-02-01 11:37:50
miniaturka

Dane dotyczące osób konsekrowanych

W Polsce działała blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których należy ponad 32 tys. osób. 2 lutego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia przeprowadzana jest ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.
2017-02-01 12:41:48
miniaturka

USA: Trump nominował obrońcę życia sędzią Sądu Najwyższego

Prezydent USA nominował we wtorek wieczorem 49-letniego Neila Gorsucha sędzią Sądu Najwyższego. „Sędzia Gorsuch ma nadzwyczajne umiejętności prawne, błyskotliwy umysł, ogromną dyscyplinę i zdobył ponadpartyjne poparcie" - powiedział Trump.
2017-02-01 13:20:22
miniaturka
play

Jan Budziszek wspiera charytatywną działalność franciszkanów

Do kampanii „Cuda pod dachem” dołączył perkusista zespołu Skaldowie. "Cuda pod dachem" to akcja, której celem jest ratowanie franciszkańskiego centrum pomocy w Chęcinach.