Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 09:59
BP KEP/mm

Warszawa: Laur SDP dla ks. Ireneusza Skubisia

Nagrodę , która jest wyrazem „najwyższego uznania dziennikarzy dla: dziennikarzy, autorytetów zawodowych, etycznych oraz najwyższej klasy profesjonalizmu”, otrzymał Ireneusz Skubiś, wieloletni redaktor naczelny katolickiego tygodnika „Niedziela”.

Autor/źródło: ks. inf. Ireneusz Skubiś

Na statuetce, wręczonej ks. Skubisiowi widnieje znamienny napis: „Kapłanowi i Polakowi wielkiego sumienia”. Nagrodę przekazał prezes SDP red. Krzysztof Skowroński.


Wojciech Reszczyński w swej laudacji podkreślił, że największą zasługą ks. Ireneusza Skubisia jest odtworzenie w 1981 r. Katolickiego Tygodnika „Niedziela”, który „pracowicie rozwijał” a dziś jest jego honorowym redaktorem naczelnym – wciąż aktywnym jako dziennikarz i publicysta, komentator życia religijnego, politycznego i społecznego Polski.


Sam Laureat zabierając głos przypomniał słowa jakie skierował do niego jako młodego kapłana kard. Stefan Wyszyński, na krótko przed śmiercią: „Życzę Ci wierności!” Ks. Skubiś zapewnił, że jego największym staraniem od tego czasu jest zachowanie wierności Bogu i Matce Bożej. Wyjaśnił, że „wierność jest też najpiękniejszym znakiem Tygodnika Niedziela”. Wyznał, że kwestię wierności zawsze stawiał na pierwszym miejscu, a teraz to kontynuuje jego następczyni na stanowisku redaktora naczelnego – Lidia Dudkiewicz.


„Myślę, że Matka Boża pilnuje nas do tej chwili i pilnuje naszej wierności” – dodał.


Ks. Skubiś powiedział, że spotykając się z dziennikarzami zawsze powtarza im słowa Jana Pawła II wypowiedziane na samym początku pontyfikatu: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi!”, oraz że dodaje przy tym: „Otwierajcie drzwi Chrystusowi, gdyż jest to jedyny ratunek dla świata”.


Ksiądz Infułat poinformował, że od czerwca ub. r. uczestniczy w tworzeniu nowego międzynarodowego ruchu: „Europa Christi”, który – jak podkreślił – będzie „szedł od Jasnej Góry aż do Gibraltaru”. W Gibraltarze znajduje się bowiem figura Matki Bożej, która została ustanowiona tam po zwycięstwie nad muzułmanami i ogłoszona patronką Europy. Rekoronował ją Jan Paweł II w 1979 r.


„Dzisiaj gdy widzimy co się dzieje z Europą, z Islamem w Europie i z kościołami zamienianymi na meczety, musimy wiedzieć, że trzeba sięgnąć do Matki Bożej i Ona może być ratunkiem dla Europy” – podkreślił. Jego zdaniem „Europę koniecznie trzeba ocalić, nawiązując do idei jej ojców założycieli, wśród których dwóch ma rozpoczęte procesy beatyfikacyjne: Robert Schuman i Alcide de Gasperi”.


Ks. Skubiś poinformował, że w marcu br. odbędzie się pielgrzymka na Jasną Górę w intencji rychłej beatyfikacji tych dwóch wielkich założycieli wspólnoty europejskiej, z udziałem 94-letniej córki Alcide de Gasperi oraz postulatora procesu beatyfikacyjnego Roberta Schumana. „Jest to bardzo ważna idea, gdyż Unia Europejska pogubiła się i odeszła od korzeni chrześcijańskich, a w jej dokumentach pominięto tę okoliczność, że tu jest kultura chrześcijańska, bazująca na filozofii greckiej, prawie rzymskim i na Ewangelii” – wyjaśnił.


Przyznał, że dzisiaj „nie można już mówić o samej tylko Polsce, gdyż dzisiaj Polska ma ważną misję w Europie, która się gubi i przeżywa potworny kryzys”. A swe wystąpienie zakończył słowami: „Chrystusie, wróć do Europy!”.


***


Ks. Ireneusz Skubiś urodził się 12 października 1938 r. w Chruszczobrodzie. Ukończył Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, a następnie częstochowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 29 czerwca 1961 r. Studiował prawo kanoniczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – w 1978 r. obronił rozprawę doktorską.


Służba ks. Skubisia w Kościele rozpoczęta się od pracy na stanowisku notariusza Kurii Biskupiej w Częstochowie (1964-66). Jednocześnie prowadził intensywną działalność duszpasterską jako diecezjalny duszpasterz akademicki (1965-82). Z wielkim rozmachem prowadził też pracę wydawniczą. W latach 1974-85 ks. Skubiś był redaktorem „Częstochowskich Studiów Teologicznych”, do 1981 r. był dyrektorem Wydawnictwa Diecezjalnego.


Ks. Skubiś pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Episkopatu ds. Kultury. Był także członkiem Komisji Duszpasterstwa Akademickiego, Komisji Duszpasterstwa Ogólnego i Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. W 1996 r. został prałatem honorowym Jego Świątobliwości. W 2000 r. został podniesiony do godności infułata.


Z wielką determinacją ks. Skubiś starał się o wznowienie tygodnika katolickiego „Niedziela”, którego wydawanie zostało zawieszone przez władze komunistyczne w 1953 r. Organizował społeczną akcję poparcia dla tych działań i wytrwale składał wizyty w różnych urzędach w Warszawie, aby wywalczyć pozwolenie na wydawanie pisma. To dzięki nieugiętej postawie ówczesnego ordynariusza częstochowskiego – bp. Stefana Bareły oraz ks. Ireneusza Skubisia trwający 28 lat okres milczenia „Niedzieli” został przerwany.


W 1981 r. władze wydały pozwolenie na wydawanie „Niedzieli”. Pierwszy numer wznowionej „Niedzieli” ukazał się z datą 7 czerwca 1981 r. Redaktorem naczelnym pisma został ks. Skubiś.


Lata wysiłków włożonych w budowanie nowoczesnej redakcji z jasno nakreślonym i konsekwentnie realizowanym programem religijno-patriotyczno-kulturalnym wydały owoce. „Niedziela” wydawana w edycji ogólnopolskiej i 19 edycjach diecezjalnych jest znana na całym świecie. Słowo przez nią głoszone dociera do Polaków mieszkających Europie Wschodniej i Zachodniej, w Ameryce Północnej i Południowej i w Australii. Tygodnik czytany jest w krajach misyjnych.


30 czerwca 2011 roku ks. Skubiś przestał kierować redakcją „Niedzieli”. Zachował jednak tytuł honorowego redaktora naczelnego tygodnika. Co tydzień ks. Skubiś publikuje w nim również felietony – „Drogowskazy”.


W kwietniu 2015 roku, z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, częstochowski duchowny wydał książkę „Święty Jan Paweł II we wspomnieniach świadków”. Ks. Skubiś jest również tomów zbiorów felietonów, należących do serii Biblioteki „Niedzieli”.


W 2000 roku ks. inf. Ireneusz Skubiś został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest laureatem Nagrody im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, przyznawanej przez Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy (1995), Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka (1995), Nagrody im. Karola Miarki (1998), Platynowego Lauru Umiejętności i Kompetencji, przyznawanego przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach (1998), Małego Feniksa Specjalnego – nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (2012).


Otrzymał również honorowy tablet „Czyniącym Dobro” oraz statuetkę „Summa Bonitas” Fundacji „Zdążyć z Pomocą” dla osób szczególnie zasłużonych w realizacji charytatywnego programu Fundacji (2000, 2005), wyróżnienie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych Archidiecezji Częstochowskiej „Anioł Nadziei” (2003), Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie” (2004), Nagrodę im. Juliana Kulentego „Multimedia w służbie Ewangelizacji 2005” przyznawaną przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe oraz Złoty Order Gloria Polskiego Zwierzchnictwa Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie (2011).


***


Przyznawany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich „Laur SDP” jest wyrazem najwyższego uznania dla dziennikarzy – autorytetów zawodowych i etycznych. Przyznawany jest od 2003 roku, podczas corocznej Gali. Dotychczas takie wyróżnienie otrzymali m.in. Bronisław Wildstein, Bohdan Urbanowski i prof. Walery Pisarek.


KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-01 08:12:22
miniaturka

Słowacja: integracja chrześcijan z Iraku przebiega bardzo dobrze

Minął już rok od przybycia do Nitry na Słowacji 150 chrześcijańskich uchodźców z Iraku. Można powiedzieć, że po okresie poznawania nowego języka i kultury proces integracji przebiega dobrze – podaje włoska agencja katolicka SIR.
2017-02-01 08:52:28
miniaturka

Filipiny: biskupi przeciw przywróceniu kary śmierci

Konferencja Episkopatu Filipin jest przeciwna przywróceniu kary śmierci w tym kraju, o co zabiega prezydent Rodrigo Duterte, który wygrał wybory w maju ub. r. Zapowiedział on wtedy bezwzględną walkę z przestępczością, zwłaszcza zorganizowaną i związaną z przemytem narkotyków.
2017-02-01 09:40:56
miniaturka

Prymas Polak: duchowny ma się troszczyć, by młodzi potrafili odkrywać powołanie

Prymas Polski podsumował spotkanie Komisji Duchowieństwa KEP, które dotyczyło m.in. listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Obrady miały miejsce 31 stycznia w Sekretariacie KEP w Warszawie.
2017-02-01 10:59:49
miniaturka

Zielona Góra: dwutygodniowa modlitwa o pokój na świecie

Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” używany podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie trafił na dwa tygodnie do Zielonej Góry. 29 stycznia modlitwę o pokój rozpoczęła się wieczorna msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.
2017-02-01 11:37:50
miniaturka

Dane dotyczące osób konsekrowanych

W Polsce działała blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których należy ponad 32 tys. osób. 2 lutego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia przeprowadzana jest ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.
2017-02-01 12:41:48
miniaturka

USA: Trump nominował obrońcę życia sędzią Sądu Najwyższego

Prezydent USA nominował we wtorek wieczorem 49-letniego Neila Gorsucha sędzią Sądu Najwyższego. „Sędzia Gorsuch ma nadzwyczajne umiejętności prawne, błyskotliwy umysł, ogromną dyscyplinę i zdobył ponadpartyjne poparcie" - powiedział Trump.