Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 09:32
BP KEP/mm

Prymas Polak: duchowny ma się troszczyć, by młodzi potrafili odkrywać powołanie

Prymas Polski podsumował spotkanie Komisji Duchowieństwa KEP, które dotyczyło m.in. listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Obrady miały miejsce 31 stycznia w Sekretariacie KEP w Warszawie.

Autor/źródło: E.Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem zebrania w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski było zapoznanie się członków komisji z pracami poszczególnych gremiów, m.in. konferencji księży rektorów, ojców duchownych, przedstawicieli seminariów duchownych i stałej formacji kapłańskiej.


Prymas Polski w rozmowie z KAI podkreślił, że prace te dotyczyły implementacji nowego „ratio fundamentalis” – zasad formacji kapłańskiej w Polsce. Jak co roku podjęto również temat listu na Wielki Czwartek do kapłanów. Jednym z zagadnień poruszonych w tegorocznym słowie będzie odpowiedzialność księży za powołania do życia w kapłaństwie i życia zakonnego.


– List, który będzie skierowany do kapłanów na Wielki Czwartek, musi bardzo konkretnie ukazywać zarówno wyzwanie do tworzenia kultury powołaniowej, jak i odpowiedzialność za pewne formy już istniejące – powiedział duchowny dodając, że ma na myśli rekolekcje powołaniowe, sakrament pokuty i pojednania, czy kierownictwo duchowe. – Zachęcamy, by podziękować za te powszechne działania duszpasterstwa powołaniowego oraz starać się szczególnie w nie wchodzić. To wszystko ma pomagać w odczytaniu życiowego powołania – powiedział przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP.


Prymas tłumaczył, że Wielki Czwartek jest okazją, by każdy ksiądz podziękował Bogu za swoje powołanie, ale także by zobaczył, że ma być świadkiem tej łaski i daru dla innych. – To jest najlepsza akcja i działanie powołaniowe. Duchowny ma się troszczyć o to, by inni, zwłaszcza młodzi ludzie, potrafili odkrywać swoje życiowe powołanie – zaakcentował abp Polak.


Zaznaczył, że każdy Wielki Czwartek jest na swój sposób odnową otrzymanego daru kapłaństwa. – Chodzi o to, by ta odnowa i świadectwo było skierowane także w kierunku głoszenia prawdy o powołaniu – podsumował metropolita gnieźnieński.


Do zadań Komisji Duchowieństwa KEP należy m.in. zapoznawanie się z dokumentami Stolicy Apostolskiej dotyczącymi formacji do kapłaństwa i posługi kapłańskiej oraz troska o ich recepcję w Kościele w Polsce. Ponadto opracowanie Ratio Institutionis Sacerdotalis pro Polonia, zbieranie informacji o życiu w seminariach i informowanie o nim Konferencji Episkopatu Polski oraz przygotowanie corocznego listu biskupów polskich do kapłanów na Wielki Czwartek.


Prymas Polski został wybrany przewodniczącym Komisji Duchowieństwa KEP w czerwcu ub.r. podczas 373. zebrania plenarnego KEP. Funkcję objął po kard. Stanisławie Dziwiszu.


KAIWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-02-01 07:36:19
miniaturka

Bp Vithavong: Kościół w Laosie ubogi, ale kochany przez Papieża

Zakończona przed kilku dniami wizyta ad limina biskupów laotańskich i kambodżańskich „była dzięki Papieżowi wspaniała. Widać, że zwraca on wielką uwagę na ubogich” – powiedział wikariusz apostolski Wientian, stolicy Laosu.
2017-02-01 08:12:22
miniaturka

Słowacja: integracja chrześcijan z Iraku przebiega bardzo dobrze

Minął już rok od przybycia do Nitry na Słowacji 150 chrześcijańskich uchodźców z Iraku. Można powiedzieć, że po okresie poznawania nowego języka i kultury proces integracji przebiega dobrze – podaje włoska agencja katolicka SIR.
2017-02-01 08:52:28
miniaturka

Filipiny: biskupi przeciw przywróceniu kary śmierci

Konferencja Episkopatu Filipin jest przeciwna przywróceniu kary śmierci w tym kraju, o co zabiega prezydent Rodrigo Duterte, który wygrał wybory w maju ub. r. Zapowiedział on wtedy bezwzględną walkę z przestępczością, zwłaszcza zorganizowaną i związaną z przemytem narkotyków.
2017-02-01 10:05:54
miniaturka

Warszawa: Laur SDP dla ks. Ireneusza Skubisia

Nagrodę , która jest wyrazem „najwyższego uznania dziennikarzy dla: dziennikarzy, autorytetów zawodowych, etycznych oraz najwyższej klasy profesjonalizmu”, otrzymał Ireneusz Skubiś, wieloletni redaktor naczelny katolickiego tygodnika „Niedziela”.
2017-02-01 10:59:49
miniaturka

Zielona Góra: dwutygodniowa modlitwa o pokój na świecie

Ołtarz „Światło Pojednania i Pokoju” używany podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie trafił na dwa tygodnie do Zielonej Góry. 29 stycznia modlitwę o pokój rozpoczęła się wieczorna msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego.
2017-02-01 11:37:50
miniaturka

Dane dotyczące osób konsekrowanych

W Polsce działała blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których należy ponad 32 tys. osób. 2 lutego obchodzony jest Dzień Życia Konsekrowanego. Tego dnia przeprowadzana jest ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby zakonów klauzurowych.