Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 08:03
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Słowacja: integracja chrześcijan z Iraku przebiega bardzo dobrze

Minął już rok od przybycia do Nitry na Słowacji 150 chrześcijańskich uchodźców z Iraku. Można powiedzieć, że po okresie poznawania nowego języka i kultury proces integracji przebiega dobrze – podaje włoska agencja katolicka SIR.

Autor/źródło: pixabay

Ordynariusz Nitry bp Viliam Judák podkreśla potrzebę umacniania więzi między Irakijczykami a lokalnymi mieszkańcami. W tym celu zostało otwarte centrum wspólnotowe, które oferuje różnego rodzaju działania, aby pogłębić integrację uchodźców w nowym miejscu, w którym się znaleźli.

Dwie grupy Irakijczyków zdecydowały się wrócić do ojczyzny – informuje ojciec Peter Brenkus ze stowarzyszenia „Pokój i dobro. Pomoc uchodźcom”. Jedni z nich mieli trudności z dostosowaniem się do obcej im kultury, inni chcieli wziąć udział w procesie odbudowy swego kraju, dowiedziawszy się, że ich rodzinne tereny mają być wyzwolone. Byli jednak zawiedzeni zastaną tam sytuacją i niektórzy chcieli udać się z powrotem na Słowację, jednak bardzo restrykcyjne przepisy o azylu uniemożliwiły im to.

Jak podaje włoska agencja, większość irackich chrześcijan pozostała na Słowacji, ciesząc się, że zdołali uciec przed prześladowaniami. Jeden z nich podkreślił, że kraj ten był pierwszym, gdzie mógł zachować swoją godność i w gdzie nikt nie zmusza go do robienia rzeczy, które są dla niego nie do przyjęcia.

pp / rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-31 18:40:52
miniaturka

Hiszpania: salezjanie obchodzą święto swojego założyciela

Dla hiszpańskiej młodzieży, szczególnie ubogiej i spychanej na margines, patron dzisiejszego dnia św. Jana Bosko jest „ojcem i mistrzem”, jak go nazywa liturgia. Rodzina salezjańska w Hiszpanii bardzo uroczyście obchodzi święto swojego założyciela.
2017-02-01 07:09:21
miniaturka

Moskwa: ekumeniczne seminarium w obronie życia nienarodzonych

Prawosławni, katolicy i chrześcijanie innych wyznań wzięli udział w ekumenicznym seminarium poświęconym obronie życia nienarodzonych. Odbyło się ono w Wydziale Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
2017-02-01 07:36:19
miniaturka

Bp Vithavong: Kościół w Laosie ubogi, ale kochany przez Papieża

Zakończona przed kilku dniami wizyta ad limina biskupów laotańskich i kambodżańskich „była dzięki Papieżowi wspaniała. Widać, że zwraca on wielką uwagę na ubogich” – powiedział wikariusz apostolski Wientian, stolicy Laosu.
2017-02-01 08:52:28
miniaturka

Filipiny: biskupi przeciw przywróceniu kary śmierci

Konferencja Episkopatu Filipin jest przeciwna przywróceniu kary śmierci w tym kraju, o co zabiega prezydent Rodrigo Duterte, który wygrał wybory w maju ub. r. Zapowiedział on wtedy bezwzględną walkę z przestępczością, zwłaszcza zorganizowaną i związaną z przemytem narkotyków.
2017-02-01 09:40:56
miniaturka

Prymas Polak: duchowny ma się troszczyć, by młodzi potrafili odkrywać powołanie

Prymas Polski podsumował spotkanie Komisji Duchowieństwa KEP, które dotyczyło m.in. listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Obrady miały miejsce 31 stycznia w Sekretariacie KEP w Warszawie.
2017-02-01 10:05:54
miniaturka

Warszawa: Laur SDP dla ks. Ireneusza Skubisia

Nagrodę , która jest wyrazem „najwyższego uznania dziennikarzy dla: dziennikarzy, autorytetów zawodowych, etycznych oraz najwyższej klasy profesjonalizmu”, otrzymał Ireneusz Skubiś, wieloletni redaktor naczelny katolickiego tygodnika „Niedziela”.