Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 07:34
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Bp Vithavong: Kościół w Laosie ubogi, ale kochany przez Papieża

Zakończona przed kilku dniami wizyta ad limina biskupów laotańskich i kambodżańskich „była dzięki Papieżowi wspaniała. Widać, że zwraca on wielką uwagę na ubogich” – powiedział wikariusz apostolski Wientian, stolicy Laosu.

Autor/źródło: pixabay

Bp John Kamse Vithavong podkreślił, że w osobie Franciszka Kościół ma wielkiego lidera, tak bardzo bliskiego ludzi ubogich. „Nasze spotkanie z nim – mówił – było bardzo proste; nie wygłosił żadnego przemówienia, ale interesował się nami i sytuacją, w jakiej żyjemy”. Wikariusz apostolski dodał, że dla episkopatu Laosu i Kambodży wizyta była okazją, by doświadczyć powszechności Kościoła.

W wywiadzie dla agencji Asia News bp Vithavong przybliżył także sytuację Kościoła w Laosie. Zauważył, że jest to wspólnota młoda, bardzo uboga i bez misjonarzy z zewnątrz, którzy musieli opuścić ten kraj w latach 70. ubiegłego stulecia. Brakuje księży i katechistów, którzy mogliby prowadzić pracę duszpasterską. Aby móc odwiedzać wiernych, potrzebne jest zezwolenie władz, co bardzo utrudnia działalność misyjną.

Wikariusz apostolski stolicy Loasu zwrócił ponadto uwagę na wielką biedę materialną, brak odpowiednich pomieszczeń oraz środków na to, aby je wybudować, „chociaż – powiedział – nie potrzebujemy wiele”. Wyraził także zadowolenie z beatyfikacji pierwszych laotańskich męczenników, która miała miejsce w grudniu ub. r., oraz z trwającej ewangelizacji ludu Khmu. „Pomimo trudności, które czasem napawają smutkiem, pozostajemy pełni radości” – zakończył bp Vithavong.

pp / rv, asianews

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-31 18:06:03
miniaturka

Abp Sako: chrześcijanie zapłacą za odrzucenie muzułmanów w USA

– Dekret prezydenta Trumpa o zakazie przyjmowania uchodźców z siedmiu muzułmańskich krajów może się okazać niebezpieczny dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie – ostrzega patriarcha Louis Sako.
2017-01-31 18:40:52
miniaturka

Hiszpania: salezjanie obchodzą święto swojego założyciela

Dla hiszpańskiej młodzieży, szczególnie ubogiej i spychanej na margines, patron dzisiejszego dnia św. Jana Bosko jest „ojcem i mistrzem”, jak go nazywa liturgia. Rodzina salezjańska w Hiszpanii bardzo uroczyście obchodzi święto swojego założyciela.
2017-02-01 07:09:21
miniaturka

Moskwa: ekumeniczne seminarium w obronie życia nienarodzonych

Prawosławni, katolicy i chrześcijanie innych wyznań wzięli udział w ekumenicznym seminarium poświęconym obronie życia nienarodzonych. Odbyło się ono w Wydziale Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
2017-02-01 08:12:22
miniaturka

Słowacja: integracja chrześcijan z Iraku przebiega bardzo dobrze

Minął już rok od przybycia do Nitry na Słowacji 150 chrześcijańskich uchodźców z Iraku. Można powiedzieć, że po okresie poznawania nowego języka i kultury proces integracji przebiega dobrze – podaje włoska agencja katolicka SIR.
2017-02-01 08:52:28
miniaturka

Filipiny: biskupi przeciw przywróceniu kary śmierci

Konferencja Episkopatu Filipin jest przeciwna przywróceniu kary śmierci w tym kraju, o co zabiega prezydent Rodrigo Duterte, który wygrał wybory w maju ub. r. Zapowiedział on wtedy bezwzględną walkę z przestępczością, zwłaszcza zorganizowaną i związaną z przemytem narkotyków.
2017-02-01 09:40:56
miniaturka

Prymas Polak: duchowny ma się troszczyć, by młodzi potrafili odkrywać powołanie

Prymas Polski podsumował spotkanie Komisji Duchowieństwa KEP, które dotyczyło m.in. listu do kapłanów na Wielki Czwartek. Obrady miały miejsce 31 stycznia w Sekretariacie KEP w Warszawie.