Strona główna
opoka.org.pl
2017-02-01 07:05
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Moskwa: ekumeniczne seminarium w obronie życia nienarodzonych

Prawosławni, katolicy i chrześcijanie innych wyznań wzięli udział w ekumenicznym seminarium poświęconym obronie życia nienarodzonych. Odbyło się ono w Wydziale Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.

Autor/źródło: pixabay

Spotkanie było kontynuacją okrągłego stołu na temat „Społecznej posługi wspólnot religijnych – międzywyznaniowa wymiana doświadczeń” w ramach zakończonych niedawno Wykładów Bożonarodzeniowych. Szef rosyjskiego oddziału „Kirche in Not” Piotr Gumieniuk zaznaczył, że temat seminarium stał się okazją do żywego spotkania katolików i prawosławnych. Zgłosił gotowość kierowanej przez niego organizacji do wspierania inicjatyw ratowania życia od chwili poczęcia, organizowanych przez przedstawicieli obydwu wyznań.

W trakcie seminarium swoją działalność zaprezentowali działacze pro-life z Mediolanu, którzy przez 32 lata uratowali przed aborcją blisko 20 tys. dzieci w największej w tym mieście klinice położniczej.

Ks. Grzegorz Zwoliński, kierownik ośrodka „Betlejem w Wiatce”, podzielił się doświadczeniem jego pracy i mówił o praktycznych korzyściach dla swojej działalności, uzyskanych w trakcie seminarium. „Zachowanie podejścia miłości w sercu dla każdego człowieka” to główna dewiza, jaką chciałby przekazać z seminarium swoim współpracownikom. Jak podkreślił, największe trudności w pracy ośrodka w Wiatce to brak środków materialnych, wszędobylska biurokracja i zakorzeniony w mentalności Rosjan pogląd, że „aborcja jest czymś normalnym”.

W. Raiter, Moskwa/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-31 17:53:53
miniaturka

W Quebeku od dawna podsycano wrogość względem religii

Kanadyjczycy nadal są w szoku po niedzielnym zamachu na wspólnotę muzułmanów w Quebeku. „Myśleliśmy, że terroryzm nas nie dotyczy, że do takich zamachów nie dojdzie w naszym słynącym ze spokoju mieście” – powiedział biskup pomocniczy Marc Pelchat.
2017-01-31 18:06:03
miniaturka

Abp Sako: chrześcijanie zapłacą za odrzucenie muzułmanów w USA

– Dekret prezydenta Trumpa o zakazie przyjmowania uchodźców z siedmiu muzułmańskich krajów może się okazać niebezpieczny dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie – ostrzega patriarcha Louis Sako.
2017-01-31 18:40:52
miniaturka

Hiszpania: salezjanie obchodzą święto swojego założyciela

Dla hiszpańskiej młodzieży, szczególnie ubogiej i spychanej na margines, patron dzisiejszego dnia św. Jana Bosko jest „ojcem i mistrzem”, jak go nazywa liturgia. Rodzina salezjańska w Hiszpanii bardzo uroczyście obchodzi święto swojego założyciela.
2017-02-01 07:36:19
miniaturka

Bp Vithavong: Kościół w Laosie ubogi, ale kochany przez Papieża

Zakończona przed kilku dniami wizyta ad limina biskupów laotańskich i kambodżańskich „była dzięki Papieżowi wspaniała. Widać, że zwraca on wielką uwagę na ubogich” – powiedział wikariusz apostolski Wientian, stolicy Laosu.
2017-02-01 08:12:22
miniaturka

Słowacja: integracja chrześcijan z Iraku przebiega bardzo dobrze

Minął już rok od przybycia do Nitry na Słowacji 150 chrześcijańskich uchodźców z Iraku. Można powiedzieć, że po okresie poznawania nowego języka i kultury proces integracji przebiega dobrze – podaje włoska agencja katolicka SIR.
2017-02-01 08:52:28
miniaturka

Filipiny: biskupi przeciw przywróceniu kary śmierci

Konferencja Episkopatu Filipin jest przeciwna przywróceniu kary śmierci w tym kraju, o co zabiega prezydent Rodrigo Duterte, który wygrał wybory w maju ub. r. Zapowiedział on wtedy bezwzględną walkę z przestępczością, zwłaszcza zorganizowaną i związaną z przemytem narkotyków.