Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-31 18:15
RV/mm

Hiszpania: salezjanie obchodzą święto swojego założyciela

Dla hiszpańskiej młodzieży, szczególnie ubogiej i spychanej na margines, patron dzisiejszego dnia św. Jana Bosko jest „ojcem i mistrzem”, jak go nazywa liturgia. Rodzina salezjańska w Hiszpanii bardzo uroczyście obchodzi święto swojego założyciela.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

Hiszpańscy salezjanie posiadają 96 szkół i 53 ośrodki formacji zawodowej. Łącznie uczy się w nich ok. 100 tys. dzieci i młodzieży. Ponadto prowadzą ośrodki dla młodzieży trudnej bądź z marginesu społecznego. Dla wielu młodych salezjańskie ośrodki to jedyne miejsca, gdzie mogą zdobyć przygotowanie zawodowe. Warto przypomnieć, że połowa hiszpańskiej młodzieży nie ma pracy. Z powodu bezrobocia wielu młodych wyjechało do innych krajów.

Dzisiaj w salezjańskich ośrodkach panuje świąteczna atmosfera. List młodych przesłał przełożony generalny salezjanów ks. Ángel Fernández Artime, który pisze: „Drodzy młodzi, zachęcam was, byście byli odważni w swym życiu. Zachęcam was do pójścia «pod prąd», kiedy usłyszycie w głębi serca ustawiczne wezwanie, by być wiernymi sobie samym i Jezusowi”. W liście czytamy, że dzisiejszy świat potrzebuje świadectwa ludzi młodych, „potrzebuje wielkich ideałów, które są właściwe waszej młodości i waszym młodzieńczym marzeniom”. Listowi towarzyszy wideoprzesłanie, które ma na celu jeszcze bardziej dotrzeć do młodzieży obecnej na „cyfrowych podwórkach” świata.

Warto przypomnieć, że podczas II wojny światowej do Hiszpanii trafiło kilku polskich salezjanów i salezjanek. Ci, którzy zostali, weszli na trwałe do historii tutejszej edukacji.

M. Raczkiewicz CSsR, Madryt/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-31 17:21:32
miniaturka

Papież zadzwonił do chorego kardynała Vlka

Ojciec Święty zadzwonił do ciężko chorego na nowotwór kardynała Miloslava Vlka. Franciszek dzwonił do czeskiego kardynała kilkakrotnie. Ponieważ nie odbierał on telefonu, nagrał mu wiadomość.
2017-01-31 17:53:53
miniaturka

W Quebeku od dawna podsycano wrogość względem religii

Kanadyjczycy nadal są w szoku po niedzielnym zamachu na wspólnotę muzułmanów w Quebeku. „Myśleliśmy, że terroryzm nas nie dotyczy, że do takich zamachów nie dojdzie w naszym słynącym ze spokoju mieście” – powiedział biskup pomocniczy Marc Pelchat.
2017-01-31 18:06:03
miniaturka

Abp Sako: chrześcijanie zapłacą za odrzucenie muzułmanów w USA

– Dekret prezydenta Trumpa o zakazie przyjmowania uchodźców z siedmiu muzułmańskich krajów może się okazać niebezpieczny dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie – ostrzega patriarcha Louis Sako.
2017-02-01 07:09:21
miniaturka

Moskwa: ekumeniczne seminarium w obronie życia nienarodzonych

Prawosławni, katolicy i chrześcijanie innych wyznań wzięli udział w ekumenicznym seminarium poświęconym obronie życia nienarodzonych. Odbyło się ono w Wydziale Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
2017-02-01 07:36:19
miniaturka

Bp Vithavong: Kościół w Laosie ubogi, ale kochany przez Papieża

Zakończona przed kilku dniami wizyta ad limina biskupów laotańskich i kambodżańskich „była dzięki Papieżowi wspaniała. Widać, że zwraca on wielką uwagę na ubogich” – powiedział wikariusz apostolski Wientian, stolicy Laosu.
2017-02-01 08:12:22
miniaturka

Słowacja: integracja chrześcijan z Iraku przebiega bardzo dobrze

Minął już rok od przybycia do Nitry na Słowacji 150 chrześcijańskich uchodźców z Iraku. Można powiedzieć, że po okresie poznawania nowego języka i kultury proces integracji przebiega dobrze – podaje włoska agencja katolicka SIR.