Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-31 18:00
RV/mm

Abp Sako: chrześcijanie zapłacą za odrzucenie muzułmanów w USA

– Dekret prezydenta Trumpa o zakazie przyjmowania uchodźców z siedmiu muzułmańskich krajów może się okazać niebezpieczny dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie – ostrzega patriarcha Louis Sako.

Autor/źródło: pixabay.com

W ubiegłym tygodniu nowy prezydent Stanów Zjednoczonych wydał tymczasowy zakaz wjazdu dla obywateli Iranu, Jemenu, Syrii, Sudanu, Libii, Iraku i Somalii. Równocześnie Donald Trump zapowiedział wprowadzenie nowych przepisów ułatwiających przyjmowanie uchodźców chrześcijańskich prześladowanych za wiarę. Oskarżył przy tym administrację Baracka Obamy, że w polityce migracyjnej dyskryminowała chrześcijan, a preferowała muzułmanów. „Jeśli byłeś muzułmaninem, mogłeś przyjechać do Stanów Zjednoczonych, a jeśli byłeś chrześcijaninem, było to niemal nie możliwe” – powiedział Trump w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CBN.

Komentując politykę migracyjną nowego prezydenta, zwierzchnik Kościoła chaldejskiego zauważył, że może ona zaszkodzić chrześcijanom. Mówi patriarcha Sako.

„Każdy kraj ma oczywiście prawo do zapewnienia sobie bezpieczeństwa. To jest podstawowa zasada, bo wszędzie są zagrożenia. Jednakże wprowadzanie rozróżnienia między muzułmanami i chrześcijanami, odrzucanie jednych, a przyjmowanie drugich wydaje mi się bardzo niebezpieczne. Jest to pułapka. Może to spowodować dodatkowe napięcia między chrześcijanami i muzułmanami. Dlatego potrzebne jest rozeznanie. Trzeba zobaczyć, kto ma prawo do uchodźctwa, a kto zadaje się z terrorystami. Nie wszyscy muzułmanie muszą być terrorystami. Trzeba być bardzo ostrożnym, by nie tworzyć nowych napięć i problemów. Jest to absurdalne”.

Rozmawiając z Radiem Watykańskim patriarcha Louis Sako powiedział, że wizytuje w tych dniach okolice Mosulu odbite z rąk Państwa Islamskiego. Zapewnił on, że zdecydowana większość wygnanych stamtąd chrześcijan chce jak najszybciej powrócić do swych domów. Jego zdaniem trzeba ich wspierać w tej woli powrotu i pozostania we własnej ojczyźnie.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-31 14:23:39
miniaturka

Wspomnienie św. Joanny de Valois

W najbliższą sobotę, 4 lutego, siostry z Zakonu Najświętszej Maryi Panny (anuncjatki) zapraszają wiernych do włączenia się we wspólną modlitwę w związku z przypadającym wspomnieniem założycielki zgromadzenia – św. Joanny de Valois.
2017-01-31 17:21:32
miniaturka

Papież zadzwonił do chorego kardynała Vlka

Ojciec Święty zadzwonił do ciężko chorego na nowotwór kardynała Miloslava Vlka. Franciszek dzwonił do czeskiego kardynała kilkakrotnie. Ponieważ nie odbierał on telefonu, nagrał mu wiadomość.
2017-01-31 17:53:53
miniaturka

W Quebeku od dawna podsycano wrogość względem religii

Kanadyjczycy nadal są w szoku po niedzielnym zamachu na wspólnotę muzułmanów w Quebeku. „Myśleliśmy, że terroryzm nas nie dotyczy, że do takich zamachów nie dojdzie w naszym słynącym ze spokoju mieście” – powiedział biskup pomocniczy Marc Pelchat.
2017-01-31 18:40:52
miniaturka

Hiszpania: salezjanie obchodzą święto swojego założyciela

Dla hiszpańskiej młodzieży, szczególnie ubogiej i spychanej na margines, patron dzisiejszego dnia św. Jana Bosko jest „ojcem i mistrzem”, jak go nazywa liturgia. Rodzina salezjańska w Hiszpanii bardzo uroczyście obchodzi święto swojego założyciela.
2017-02-01 07:09:21
miniaturka

Moskwa: ekumeniczne seminarium w obronie życia nienarodzonych

Prawosławni, katolicy i chrześcijanie innych wyznań wzięli udział w ekumenicznym seminarium poświęconym obronie życia nienarodzonych. Odbyło się ono w Wydziale Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego.
2017-02-01 07:36:19
miniaturka

Bp Vithavong: Kościół w Laosie ubogi, ale kochany przez Papieża

Zakończona przed kilku dniami wizyta ad limina biskupów laotańskich i kambodżańskich „była dzięki Papieżowi wspaniała. Widać, że zwraca on wielką uwagę na ubogich” – powiedział wikariusz apostolski Wientian, stolicy Laosu.