Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-31 15:00
Sala na Górze/mm

Ks. Krzysztof Grzywocz o rozproszeniach podczas mszy św.

9 lutego w bazylice Mariackiej konferencję na temat rozproszeń podczas mszy św. poprowadzi znawca ducha i natury ludzkiej - ks. dr Krzysztof Grzywocz z Opola. Organizatorzy zapraszają na mszę św. o godz. 18.30, o 19.15 - na wykład w sali przy pl. Mariackim.

Autor/źródło: Informacja prasowa

Rozproszenia dotykają nie tylko tych, dla których Msza jest niezrozumiała i nudna. Także kiedy mamy w sobie szczere pragnienie uczestnictwa w Eucharystii, one często „atakują” i wydaje się, że wszystko, co w nas ludzkie - umysł, pamięć, zmysły i emocje - sprzysięgają się przeciwko naszej woli „pobożnego przeżycia” Mszy św.

Czy to znaczy, że Msza w swoim kształcie jest... nieludzka? Być może czas przystosować jej kształt do potrzeb współczesnych konsumentów mediów?

Lecz to  przecież Bóg jest jej twórcą. Dlatego szukamy wsparcia w godnej muzyce liturgicznej, idziemy do starego kościoła „z duszą”, wybieramy bardziej wymagające i świadome gesty i postawy. Ćwiczymy się w ascezie i technikach koncentracji, by na czas Mszy wyciszyć nasze pragnienia i myśli. Czy rzeczywiście chodzi tylko o wyciszenie?

"Gdyby dusze chciały się skupić, Bóg by zaraz do nich przemówił, bo rozproszenie zagłusza mowę Pańską" - napisała św. Faustyna. Cena rozproszeń jest przeogromna. Warto więc przyjrzeć się ich źródłom i tutaj poszukać odpowiedzi na pytanie JAK SOBIE PORADZIĆ Z ROZPROSZENIEM NA MSZY?

9 lutego w bazylice Mariackiej konferencję na ten temat poprowadzi znawca ducha i natury ludzkiej - ks. dr Krzysztof Grzywocz z Opola.

Ks. Grzywocz jest wykładowcą teologii duchowości na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, kierownikiem duchowym i rekolekcjonistą, autorem książek „Wartość człowieka” i „W mroku depresji”. W poprzednich latach gościł w bazylice Mariackiej z katechezą „Uczucia” i prowadził rekolekcje wielkopostne "Pasja życia".  


Zapraszamy 9 lutego o 18.30 na Mszę św. , o 19.15 - na wykład, a po nim - na dyskusję w sali przy pl. Mariackim.


Zapraszają:

  • Sala na Górze
  • Bazylika Mariacka
  • Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-31 10:26:40
miniaturka

Warszawa: uroczysta msza w archikatedrze

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył 2 lutego o godz. 16 uroczystej Mszy św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w koncelebrze z zakonnikami.
2017-01-31 10:48:00
miniaturka

Blisko do porozumienia z lefebrystami

Bliskie jest już porozumienie między Stolicą Apostolską, a Bractwem Kapłańskim św. Piusa X – powiedział abp Guido Pozzo. Sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei zaznaczył, że pracuje ona obecnie nad szczegółami formy prawnej przygarnięcia tej grupy tradycjonalistów.
2017-01-31 11:17:35
miniaturka

Bp Marek Marczak administratorem archidiecezji łódzkiej

Bp Marek Marczak został wybrany 30 stycznia Administratorem Archidiecezji Łódzkiej. Decyzję podjęło Kolegium Konsultorów Archidiecezji Łódzkiej. Będzie on zarządzał archidiecezją do czasu przejęcia rządów przez nowego arcybiskupa.
2017-01-31 12:28:44
miniaturka

Niemcy: przygotowania 90. rocznicy urodzin Benedykta XVI

Dom w Marktl am Inn, w którym urodził się papież senior Benedykt XVI. w Niedzielę Wielkanocną otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. 16 kwietnia bowiem przypada 90. rocznica urodzin papieża Ratzingera.
2017-01-31 12:59:34
miniaturka

Warszawa: dni otwarte w szkołach sióstr nazaretanek

Siostry Nazaretanki zapraszają rodziny na Dni Otwarte do swojej szkoły przy ulicy Czerniakowskiej 137 w Warszawie w sobotę 4 lutego i 1 kwietnia.
2017-01-31 14:07:10
miniaturka

Joanna Krupska: chcemy wprowadzić modę na dużą rodzinę

- Chcielibyśmy zachęcić do pozytywnego spojrzenia na dużą rodzinę, która jest nie tylko źródłem obciążenia, ale też wielkiego szczęścia i spełnienia - powiedziała Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", podsumowując 10-lecie działalności stowarzyszenia.