Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-30 18:07
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Papież przyjął biskupów Serbii, Kosowa, Czarnogóry i Macedonii

Ojciec Święty przyjął przybyłych do Rzymu z wizytą ad limina apostolorum biskupów Serbii, Kosowa, Czarnogóry i Macedonii.

Autor/źródło: pixabay.com

Przewodniczącym delegacji biskupów tworzących razem Międzynarodową Konferencję Episkopatu św. Cyryla i Metodego jest bp Ladislav Nemét, ordynariusz serbskiej diecezji Zrenjanin.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego zwrócił on o uwagę, że we wszystkich tych krajach katolicy są mniejszością. Stąd bardzo ważny jest dialog z innymi wyznaniami i religiami. O ile w Serbii relacje ekumeniczne na szczeblu oficjalnym są bardzo dobre, to współpraca między poszczególnymi wspólnotami nie jest bynajmniej łatwa. Jeszcze trudniejszy jest dialog między Kościołem katolickim a prawosławnym w Czarnogórze i Macedonii. Natomiast w Kosowie ważniejsze są kontakty z muzułmanami, którzy stanowią tam większość. Przewodniczący episkopatu mówił także o nowych wyzwaniach i perspektywach, przed którymi stają tamtejsze wspólnoty katolików.

„Trzeba utrzymywać ducha współpracy między tymi czterema krajami. Chociaż prosiliśmy Stolicę Apostolską o podzielenie naszej Konferencji, to dopóki nie udzieli ona odpowiedzi, będziemy pracowali razem. Drugim priorytetem jest wzmocnienie naszej obecności w tych czterech społeczeństwach. Jeszcze bardzo dalekie jest pojednanie między Chorwatami a Serbami, między Albańczykami a Serbami... Są wielkie problemy i wyzwania, a Kościół katolicki może tu dać naprawdę bardzo pozytywny wkład, zgodnie z życzeniem Ojca Świętego, który tak wiele robi dla pokoju na świecie” – powiedział bp Nemét.

pp / rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-30 16:18:40
miniaturka

Gewargis III: niech papież zwoła wszystkich wschodnich patriarchów

Zwierzchnik Asyryjskiego Kościoła Wschodu Gewargis III zaproponował, by papież zwołał wszystkich patriarchów i zwierzchników Kościołów wschodnich na spotkanie, na którym omówiliby sytuację na Bliskim Wschodzie, wspólnie się modlili i szukali rozwiązań problemów.
2017-01-30 17:09:59
miniaturka

Papież na Mszy: siłą Kościoła prześladowane wspólnoty lokalne

„Największą siłą dzisiejszego Kościoła są małe, prześladowane wspólnoty lokalne” – powiedział Papież na Mszy w kaplicy Domu św. Marty.
2017-01-30 17:40:27
miniaturka

Kard. Parolin na Madagaskarze: żyjcie według Słowa Bożego

Dobiega końca 5-dniowa wizyta watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietro Parolina na Madagaskarze.
2017-01-30 18:38:23
miniaturka

Papież modli się za ofiary zamachu w Quebecku

Papież modli się za ofiary zamachu na muzułmańską aulę modlitewną w Quebeku. Dowiadujemy się o tym z telegramu kondolencyjnego, wystosowanego przez watykański sekretariat stanu.
2017-01-31 09:57:18
miniaturka

Patriarchat moskiewski: Trump powstrzyma ludobójstwo chrześcijan

Rosyjska Cerkiew Prawosławna ma nadzieję, że polityka nowego prezydenta USA doprowadzi do powstrzymania ludobójstwa chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
2017-01-31 10:26:40
miniaturka

Warszawa: uroczysta msza w archikatedrze

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył 2 lutego o godz. 16 uroczystej Mszy św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w koncelebrze z zakonnikami.