Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-30 15:34
archwwa.pl/mm

Warszawa: katolickie szkoły szykują się do reformy edukacji

Które gimnazja staną się podstawówkami, a które przekształcą się w licea? Większość katolickich placówek w stolicy już podjęła decyzję.

Autor/źródło: pixabay.com


We wrześniu nie będzie już naboru do gimnazjów, a szóstoklasiści staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Po skończeniu 8-klasowej podstawówki wybiorą naukę w 4-letnich liceach, 5-letnich technikach lub szkołach branżowych.


Do końca marca br. samorząd musi ustalić zmiany w sieci szkół publicznych. Stosownie do potrzeb zdecyduje, czy w budynkach bądź salach pogimnazjalnych działać będzie rozszerzona o nowe roczniki podstawówka, czy też powstanie tam szkoła średnia. Szkoły niepubliczne, a takie w większości są placówki katolickie, tym wymogom nie podlegają. Większość dyrektorów już podjęła decyzję i ogłosiła nabór. Zaprasza też na spotkania informacyjne rodziców uczniów kl. I i VII szkoły podstawowej oraz I kl. liceum.


Zmiany najłatwiej będzie przeprowadzić w zespołach szkół, składających się z podstawówki, gimnazjum i liceum. W placówce prowadzonej przez siostry zmartwychwstanki na Żoliborzu równolegle z zapisami do klasy I rozpocznie się nabór uzupełniający do klasy VII. Siostry liczą jednak na to, że większość tegorocznych szóstoklasistów będzie chciała kontynuować naukę w ich podstawówce, a po jej ukończeniu, od 1 września 2019 r., wybierze prowadzone przez zmartwychwstanki liceum – już czteroletnie.


Podobnie będzie w przypadku Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 112 i Liceum Ogólnokształcącego Przymierza Rodzin im. Jana Pawła II na Ursynowie. W wolskich placówkach Federacji Sodalicji Mariańskich, przy ul. Ogrodowej, sytuacja nie jest rozstrzygnięta.


– Skupiamy się na zreorganizowaniu szkoły podstawowej, co do liceum jeszcze się zastanawiamy – mówi Grzegorz Baran, prezes Zarządu Federacji Sodalicji Mariańskich w Polsce.


Z naborem wstrzymało się w tym roku śródmiejskie Liceum im. Cecylii Plater-Zyberkówny. W miejsce wygaszanego gimnazjum, uczniom klas VI proponuje kontynuację nauki, prowadząc też nabór dodatkowy do kl. VII dwóch podstawówek: męskiej i żeńskiej.


Podstawówki, które działają w tych samych budynkach co likwidowane gimnazja, bez trudu znajdą miejsce dla nowych roczników. Tak stanie się np. przy ul. Smoleńskiego 31, w szkołach prowadzonych przez siostry Najświętszego Imienia Jezus czy u pijarów na Siekierkach. W Katolickim Zespole Edukacyjnym im. ks. Piotra Skargi, przy ul. Bema, dla niektórych rodziców zmiana może być trudna. Gimnazjum było szkołą publiczną, więc bezpłatną, a za naukę w prywatnej szkole podstawowej będą musieli zapłacić czesne.


– Kiedy ostatni rocznik gimnazjalistów opuści mury szkoły, ponownie złożymy wniosek o przekształcenie szkoły podstawowej w publiczną – mówi ks. dr Sylwester Jeż, dyrektor Zespołu na Woli.


Bielański Zespół Szkół Przymierza Rodzin nr 3 wykorzystuje reformę edukacji do rozszerzenia swojej oferty. – Biorąc pod uwagę doświadczenia naszych szkół gimnazjalnych, dla uczniów uzdolnionych matematycznie otworzymy kl. VII z autorskim programem nauczania tego przedmiotu. Druga klasa na tym poziomie będzie miała rozszerzone nauczanie języka angielskiego. Myślimy też o utworzeniu trzeciej klasy – mówi dyrektor Mirosława Piasecka-Galas.


W przeciwieństwie do bielańskiej, mokotowska podstawówka Przymierza Rodzin ma problem lokalowy. Nie zmieści dwóch dodatkowych roczników w budynku przy ul. Racławickiej 14, za to będą pustoszały pomieszczenia w jej gimnazjum przy ul. Wąwozowej na Kabatach.


– Intensywnie szukamy nowego lokum. Zdajemy sobie sprawę, że umieszczenie klas VII i VIII na Kabatach nie będzie dogodne dla rodziców – przyznaje Barbara Mrzygłód-Labińska, wicedyrektor Gimnazjum Nr 2 Przymierza Rodzin.


Brak miejsca dla VII i VIII klas to zmartwienie wielu dyrektorów podstawówek. – Prowadzimy 9 oddziałów i nie mamy wolnych sal. Staramy się pozyskać dodatkowy budynek, do którego mogłyby się przenieść zerówki i najmłodsze klasy szkolne – mówi Przemysław Kowalczyk, dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej nr 109 na Bielanach.


– Dużym wyzwaniem będzie rozwój liceów ogólnokształcących bez gimnazjów – mówi s. Maksymiliana Wojnar z Rady Szkół Katolickich.


Młodzież wybiera liceum pod kątem przygotowania do matury i kierunku przyszłych studiów. Do tej pory gimnazja były niejako zapleczem wielu liceów. Teraz szkoły średnie same będą musiały zadbać o kandydatów, o utrzymanie wysokiego poziomu i miejsca w stołecznym rankingu. Licea, już bez gimnazjów, pozostaną na Dewajtis 3 (prowadzone przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej) i przy ul. Czerniakowskiej 137 (u sióstr nazaretanek).


„Gość warszawski”


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-30 12:46:04
miniaturka

Abp Kondrusiewicz: Kościół na Białorusi stanął na własnych nogach [WYWIAD]

Abp Kondrusiewicz zapewnia, że po 25 latach od chwili uzyskania wolności Kościół na Białorusi stanął na własnych nogach, ale wciąż potrzebuje jeszcze pomocy". "Na pewno bez wsparcia z Polski i innych krajów nie byłoby tak jak jest" - informuje.
2017-01-30 13:57:36
miniaturka

Abp Abrach z Syrii: żyjemy w kraju pełnym strachu

- Żyjemy w kraju pełnym strachu i zadajemy sobie pytanie: jaka będzie przyszłość? Nie wiemy co nas czeka - przyznał abp Jean Abdou Arbach, melchicki metropolita Homs w Syrii.
2017-01-30 14:32:28
miniaturka

Kard. Lacroix po zamachu w Québecu: muzułmanie są naszymi braćmi

- Muzułmanie są naszymi braćmi i siostrami. Kondolencje i modlitwa - tak na zamach w meczecie w Québecu zareagował na Twitterze katolicki arcybiskup tego kanadyjskiego miasta, kard. Christian Lacroix.
2017-01-30 16:06:57
miniaturka

Mniej pielgrzymów w Ziemi Świętej i Lourdes, więcej w Rzymie

- Lęk przez terroryzmem i kryzys gospodarczy kładą się cieniem na pielgrzymkach - podkreśla prał. Liberio Andreatta z Opera Romana Pellegrinaggi, agencji pielgrzymkowej diecezji rzymskiej.
2017-01-30 16:18:40
miniaturka

Gewargis III: niech papież zwoła wszystkich wschodnich patriarchów

Zwierzchnik Asyryjskiego Kościoła Wschodu Gewargis III zaproponował, by papież zwołał wszystkich patriarchów i zwierzchników Kościołów wschodnich na spotkanie, na którym omówiliby sytuację na Bliskim Wschodzie, wspólnie się modlili i szukali rozwiązań problemów.
2017-01-30 17:09:59
miniaturka

Papież na Mszy: siłą Kościoła prześladowane wspólnoty lokalne

„Największą siłą dzisiejszego Kościoła są małe, prześladowane wspólnoty lokalne” – powiedział Papież na Mszy w kaplicy Domu św. Marty.