Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-30 10:36
BP KEP/mm

Warszawa: watykański prokurator z Kongregacji Nauki Wiary szkolił polskich kanonistów

Watykański prokurator, o. prof. Robert Geisinger SJ poprowadził dwudniowe szkolenie dla sędziów z kościelnych trybunałów oraz prawników-kanonistów, do których trafiają sprawy przestępstw seksualnych popełnionych przez duchownych na szkodę małoletnich.

Autor/źródło: episkopat.pl

Warsztaty na temat procedur kanonicznych w przypadkach wykorzystania seksualnego osób małoletnich zorganizowało Centrum Ochrony Dziecka działające przy Akademii „Ignatianum” w Krakowie. O. prof. Geisinger SJ wraz ze swoim współpracownikiem omówił w czasie szkolenia kwestie dotyczące dochodzenia wstępnego oraz kanonicznych procesów karnych sądowych jak również administracyjnych.


Jako promotor sprawiedliwości w Kongregacji Nauki Wiary amerykański jezuita odpowiada za dochodzenia w sprawie najpoważniejszych przestępstw duchownych, powierzonych osądzeniu w trybunale tej dykasterii, w tym wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. O. Geisinger SJ pełni ten urząd od 10 września 2014 r.


Uczestnicy szkolenia cenili sobie możliwość dyskusji z ekspertami z Watykanu. – Zadając pytania prelegentom można było poznać jaka jest praktyka Kongregacji, na co należy zwrócić uwagę czy to w prowadzeniu dochodzenia wstępnego czy samego procesu administracyjnego lub sądowego – mówił ks. Michał Wieczorek z Sądu Metropolitalnego w Częstochowie. Watykański promotor sprawiedliwości zwrócił nam uwagę, że bardzo ważna jest reakcja biskupa czy przełożonego zakonnego na tzw. notitie criminis czyli fakt o możliwości popełnienia przestępstwa. – To bardzo ważne, żeby już w tym czasie reagować – ordynariusz poprzez swojego delegata powinien zbadać fakty, zebrać je przed ewentualnym zapytaniem Stolicy Apostolskiej o to, jak postąpić w danej sprawie – relacjonował ks. Wieczorek.


Prawnik z Sądu Metropolitalnego w Częstochowie dodał, że o tym, jak należy przeprowadzić dochodzenie wstępne mówi Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonach 1717 i następnych oraz Wytyczne Konferencji Episkopatu Polski ale o. Gesinger zwrócił uwagę kanonistom, żeby dochodzenie wstępne było proporcjonalne. Wyjaśniał, że nie może być ono zbyt krótkie, gdy bez wystarczającego zbadania faktów wysyła się zapytanie do Kongregacji Nauki Wiary, ani zbyt długie – bo nie może zastąpić całego procesu karnego lub administracyjnego, który wszczyna się na kolejnym etapie.


– Stolica Apostolska jest po to, żeby nam pomóc w tych sprawach, a żeby je dobrze rozwiązać konieczna jest dobra współpraca – podkreślił w rozmowie z KAI ks. dr Jan Dohnalik, kanclerz kurii polowej. Księża pytali watykańskiego promotora sprawiedliwości o kwestie „techniczne” – ściśle kanoniczne, ale były też pytania z pogranicza prawa kościelnego i państwowego oraz o kontakty z mediami – relacjonował prawnik kanonista z ordynariatu polowego.


Jego zdaniem, spotkanie z przedstawicielami Kongregacji było szczególnie ważne dla księży, którzy są bardzo dobrymi specjalistami w prawie małżeńskim albo teoretykami prawa kanonicznego a dotychczas nie mieli praktyki w sprawach karnych dotyczących przestępstw popełnionych przez duchownych.


Ks. dr Dohnalik wspomniał też, że ważne jest, aby przyjmujący zgłoszenie, jak również sędzia, który prowadzi sprawę lub delegat biskupa w procesie administracyjnym, mieli ludzką wrażliwość jeśli chodzi o pokrzywdzonego. – Oczywiście musimy szukać prawdy i nie przesądzać z góry o winie, ale trzeba mieć wielki szacunek dla człowieka, który odważa się opowiedzieć o doświadczonej krzywdzie – zaznaczył kanclerz kurii polowej.


Pytany o owoce szkolenia prawników-kanonistów o. Adam Żak SJ, dyrektor Centrum Ochrony Dziecka wskazał na podwójną wartość warsztatów. – Z jednej strony, reprezentatywni przedstawiciele Kongregacji Nauki Wiary, odpowiedzialni za procedowanie wszystkich zgłoszonych przypadków i ich osądzanie mogli poznać środowisko polskich kanonistów – praktyków, którzy pracują w sądach biskupich oraz tych, którzy z ramienia swoich przełożonych przeprowadzają dochodzenia wstępne lub postępowania sądowe lub administracyjne, poznać ich sposób myślenia, doświadczenia i pytania. Z drugiej strony – polscy prawnicy mieli okazję poznać przedstawicieli Kongregacji. Stolica Apostolska, do której wysyła się zgłoszenia to nie jest anonimowy urząd ale są to ludzie wykształceni, wrażliwi, przygotowani do pełnionego zadania na rzecz Kościoła powszechnego. Ważne jest żeby polscy prawnicy znali „ducha” w jakim Kościół odpowiada na skandal nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych i umieli realizować wolę papieży wyrażoną w dokumentach prawnych – zaznaczył o. Żak SJ.


W szkoleniu zorganizowanym w Warszawie przez Centrum Ochrony Dziecka uczestniczyło 75 osób z całej Polski, w większości byli to księża diecezjalni i zakonni.


awo/Warszawa/KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-29 22:42:33
miniaturka

„Dziękujemy Ci, Heleno, za ogrom dobra”

W niedzielę wieczorem 29 stycznia w Gliwicach odprawiona została Msza św. w intencji zamordowanej misjonarki Heleny Kmieć.
2017-01-30 09:40:35
miniaturka
play

Warszawa: czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi

Sieć Bakhita organizuje ogólnopolskie czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi. „Noc zamieniona w MOC miłosierdzia” odbędzie się 3 lutego w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Nabożeństwu będzie przewodniczyć biskup Grzegorz Ryś.
2017-01-30 10:32:29
miniaturka

Somalia: mieszkańcy cierpią, państwa nie ma

Państwo w Somalii jest bowiem bardzo słabe, wręcz nieobecne w obliczu wielkiej biedy społeczeństwa. Wskazuje na to zwierzchnik katolickiej mniejszości w tym kraju bp Giorgio Bertin.
2017-01-30 11:18:46
miniaturka

40 Dni dla Życia

Po raz siódmy w Wielkim Poście odbędzie się krucjata modlitewna 40 Dni dla Życia. Modlitwa rozpocznie się w Środę Popielcową o godz 12., a zakończy w Niedzielę Palmową. Od 22 stycznia można zgłaszać się do wspólnej modlitwy.
2017-01-30 12:00:00
miniaturka

Zmarł bp Stanisław Padewski OFMCap

29 stycznia, w wieku 84 lat, w 66. roku życia zakonnego, 59. kapłaństwa i 21. biskupstwa zmarł bp Stanisław Padewski OFMCap. Od lipca 2012 r. emerytowany ordynariusz ukraińskiej diecezji charkowsko-zaporoskiej mieszkał w kapucyńskim klasztorze w Sędziszowie Małopolskim.
2017-01-30 12:46:04
miniaturka

Abp Kondrusiewicz: Kościół na Białorusi stanął na własnych nogach [WYWIAD]

Abp Kondrusiewicz zapewnia, że po 25 latach od chwili uzyskania wolności Kościół na Białorusi stanął na własnych nogach, ale wciąż potrzebuje jeszcze pomocy". "Na pewno bez wsparcia z Polski i innych krajów nie byłoby tak jak jest" - informuje.