Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-29 22:40
S.Wiśniewski

„Dziękujemy Ci, Heleno, za ogrom dobra”

W niedzielę wieczorem 29 stycznia w Gliwicach odprawiona została Msza św. w intencji zamordowanej misjonarki Heleny Kmieć.

Msza św. w intencji zamordowanej Heleny Kmieć
Autor/źródło: ks.sw

Mszy św. sprawowanej o godzinie 20.00 w kościele Św. Michała Archanioła w Gliwicach przewodniczył biskup Jan Kopiec. Wraz z nim kocelebrowali duszpasterze akademiccy oraz zaprzyjaźnieni z Heleną kapłani. Msza św. zgromadziła liczną wspólnotę akademicką oraz wielu ludzi, którzy w ten sposób chcieli się włączyć w modlitwę za zamordowaną 24 stycznia w Boliwii misjonarkę. Homilię wygłosił ks. Wojciech Michalczuk, duszpasterz akademicki. „Czy potrafimy zrozumieć szczęście o którym mówi Jezus?” – pytał w homilii odnosząc się do kazania na Górze i ośmiu błogosławieństw. „Ważne jest by poznać język, w którym mówi Jezus. Język błogosławieństw. To jest miłość.”

Biskup Kopiec w słowie na zakończenie przyznał, że nie znał osobiście zamordowanej misjonarki, ale znał ochronkę Sióstr Służebniczek, gdzie zginęła, a którą odwiedził w czasie pobytu w Boliwii i pamięta jak wielką radość wyrażały siostry z te, że tę ochronkę udało się utworzyć. Zebranych zachęcił, żeby to wydarzenie było okazją do refleksji i podjęcia w życiu dobra.

Helena Kmieć była studentką Politechniki Śląskiej w Gliwicach, należała także do duszpasterstwa akademickiego przy kościele Św. Michała Archanioła. Przez przyjaciół z tego środowiska jest wspominana, jako osoba serdeczna, bardzo zaangażowana, pełna energii i pomysłów, a przy tym bardzo skromna. „Ci, którzy znali Helenę – mówił w homilii ks. Michalczuk – wiedzą, że bardzo groźnie pokiwała ty teraz palcem gdybym zaczął ją chwalić. Strasznie tego nie lubiła.” Wspominając jej zapał i wiele inicjatyw powiedział: „Dziękujemy Ci, Heleno, za ogrom dobra”.

Helena należała także do Scholii Albertinum, z którą jeszcze w październiku nagrała płytę zatytułowaną „Przywróć mi radość.”


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-29 17:30:38
miniaturka

Ziemia Święta: nadzieja na pokój mimo pogarszającej się sytuacji

"Panie, Boże pokoju, wysłuchaj naszego błagania i daj nam pokój w Ziemi Świętej. Szalom, salam, pokój!” napisał papież na Twitterze 29.01.Przesłanie odnosi się do obchodzonego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Modlitw o Pokój w tym regionie.
2017-01-29 18:26:18
miniaturka

Bp Solarczyk: Bądźmy dla innych darem Bożego Błogosławieństwa

Bądźmy dla innych darem Bożego Błogosławieństwa – zachęcał bp Marek Solarczyk. W 64. Światowy Dzień Chorych na Trąd bp pomocniczy przewodniczył uroczystej mszy św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku.
2017-01-29 20:59:46
miniaturka

Rzemieślnicy modlili się u św. Józefa w Kaliszu

Bp Łukasz Buzun przewodniczył Mszy św. w kaliskiej bazylice podczas Pielgrzymki Rzemieślników Diecezji Kaliskiej do św. Józefa, który jest patronem rzemiosła.
2017-01-30 09:40:35
miniaturka
play

Warszawa: czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi

Sieć Bakhita organizuje ogólnopolskie czuwanie w intencji ofiar handlu ludźmi. „Noc zamieniona w MOC miłosierdzia” odbędzie się 3 lutego w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Nabożeństwu będzie przewodniczyć biskup Grzegorz Ryś.
2017-01-30 10:32:29
miniaturka

Somalia: mieszkańcy cierpią, państwa nie ma

Państwo w Somalii jest bowiem bardzo słabe, wręcz nieobecne w obliczu wielkiej biedy społeczeństwa. Wskazuje na to zwierzchnik katolickiej mniejszości w tym kraju bp Giorgio Bertin.
2017-01-30 10:41:37
miniaturka

Warszawa: watykański prokurator z Kongregacji Nauki Wiary szkolił polskich kanonistów

Watykański prokurator, o. prof. Robert Geisinger SJ poprowadził dwudniowe szkolenie dla sędziów z kościelnych trybunałów oraz prawników-kanonistów, do których trafiają sprawy przestępstw seksualnych popełnionych przez duchownych na szkodę małoletnich.