Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-29 18:12
KAI/mm

Bp Solarczyk: Bądźmy dla innych darem Bożego Błogosławieństwa

Bądźmy dla innych darem Bożego Błogosławieństwa – zachęcał bp Marek Solarczyk. W 64. Światowy Dzień Chorych na Trąd bp pomocniczy przewodniczył uroczystej mszy św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku.

Autor/źródło: E. Bartkiewicz/episkopat.pl

W homilii bp Solarczyk podkreślił, że Bóg każdemu ofiarowuje dar swojej miłującej obecności. - W słowie ‘Błogosławiony’ zawiera się tajemnica bliskości, obecności i wsparcia samego Pana której owocem jest szczęście. Bóg towarzyszy bowiem człowiekowi bez względu przez jakie doświadczenia on przechodzi. Potwierdzeniem ytego jest Chrystusowe ‘Kazanie na Górze’ – przekonywał duchowny. Dodał, że jednym z warunków pozwalających odkryć obecność Jezusa w ludzkim życiu jest pokora, a więc życie w prawdzie.

Zachęcał by to co człowiek otrzymuje od Boga stało się także darem dla innych.- Jesteście, bądź będziecie źródłem błogosławieństwa i Bożej łaski poprzez to co przeżyjecie, poprzez waszą modlitwę, szczerość, otwartość o której mówił prorok Sofoniasz, w końcu poprzez bezkompromisowość wyrażając się w tym, że jeśli Bóg żyje to się Go przywołuje wierząc, że On towarzyszy człowiekowi a więc na pewno go i nie opuści – mówił bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej

Zwrócił uwagę, że w sposób szczególny ludzkiej bliskości i życzliwości w której wyraża się Boża miłość potrzebują ludzie chorzy na trąd. – Biorąc pod uwagę stan ich zdrowia nie zawsze będzie chodziło o bliskość dotyku, ale przede wszystkim tą wyrażającą się między innymi poprzez spojrzenie, reakcję, zachowanie które będzie oznaczało przyjęcie i szacunek dla drugiego w jego człowieczeństwie gdzie wizerunek zniekształcony chorobą nie będzie jakąś barierą. – powiedział bp Solarczyk nawiązując do swojej wizyty w ośrodku dla osób chorych na trąd we Włoszech

Jako przykład osoby niosącej wsparcie chorym bp Solarczyk przywołał postać zmarłej przed kilkoma dniami śp. Anny Sułkowskiej.z Sekretariatu Misyjnego Jeevodaya. – Była członkinią Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego i od wielu lat bardzo mocno angażowała się w pomoc ludziom dotkniętym trądem – wspominał duchowny.

Jej pogrzeb odbędzie się w poniedziałek o godz. 11.30 w katedrze warszawsko-praskiej

Rocznie notuje się około 250 tys. nowych przypadków zachorowań na trąd. 80 proc wszystkich chorych to mieszkańcy Indii

mag / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: bp Marek Solarczyk, trąd, Światowy Dzień Chorych