Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-29 16:59
RV/mm

Kard. Turkson: przesłanie na Światowy Dzień Walki z Trądem

O wsparciu chorych na trąd oraz o pomocy osobom wyleczonym pisze w specjalnym przesłaniu także przewodniczący Watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Autor/źródło: episkopat.pl

 Podkreślił on, iż choroba ta niesie ze sobą nie tylko problemy zdrowotne i okaleczenia, ale także dyskryminację społeczną dotykającą chorych nawet po wyleczeniu. Dlatego kard. Peter Turkson wezwał przedstawicieli wszystkich religii do włączenia się w wyeliminowanie napiętnowania cierpiących na trąd. Zachęcił również rządy państw do zwiększenia wysiłków w celu wynalezienia nowych lekarstw i urządzeń medycznych, które mogłyby pomóc w leczeniu.

Z drugiej strony – pisze przewodniczący watykańskiej dykasterii - należy uczynić wszystko, aby umożliwić powrót do normalnego życia rodzinnego, społecznego czy zawodowego chorym po wyzdrowieniu. W tym kontekście afrykański purpurat przypomniał ewangeliczną historię trędowatego. Jezus nie tylko uzdrowił go fizycznie, ale kazał mu pokazać się kapłanom, aby człowiek ten w pełni powrócił do codziennego życia społecznego. Dla ludzi, którzy padli ofiarą trądu, a przede wszystkim razem z takimi osobami, musimy zrobić wszystko, by mogły one znaleźć przyjęcie, solidarność i sprawiedliwość w swoich społecznościach – zakończył przesłanie kard. Peter Turkson.

Dodajmy, iż Kościół katolicki ma bardzo długą tradycję w leczeniu i towarzyszeniu chorym na trąd. Prowadzi na świecie ponad 600 (612) ośrodków pomocy takim osobom, najwięcej w Azji (313) i Afryce (174). Wśród pracujących na tym polu wielkich postaci warto wspomnieć św. Damiana z Molokai (Joseph de Veuster), św. Teresę z Kalkuty, bł. Jana Beyzyma czy bardziej nam współczesnego o. Mariana Żelazka, opiekuna trędowatych w Indiach.

pp/rv, agenzia fides


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-29 12:38:44
miniaturka

Apel Katolickich Ośrodków Adopcyjnych

- Choć wielu dzieciom udaje się znaleźć nowy dom, to istnieje nadal duża grupa tych, które czekają na nową rodzinę - apelują przedstawiciele Katolickich Ośrodków Adopcyjnych, którzy w minionym tygodniu spotkali się z przewodniczącym KEP.
2017-01-29 13:45:29
miniaturka

Papież o chrześcijanach ubogich w duchu

- Chrześcijanin ubogi w duchu to ten, który nie polega tylko na samym sobie i na swych bogactwach, nie obstaje przy swoim zdaniu, ale słucha z szacunkiem i chętnie poddaje się decyzjom innych - powiedział papież w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.
2017-01-29 13:52:41
miniaturka

Katowice: abp. Skworc zachęca do modlitwy za osoby życia konsekrowanego

Z okazji zbliżającego się Dnia Życia Konsekrowanego metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc skierował do kapłanów archidiecezji katowickiej list, w którym zachęca do modlitwy za ten stan życia w Kościele.
2017-01-29 17:30:38
miniaturka

Ziemia Święta: nadzieja na pokój mimo pogarszającej się sytuacji

"Panie, Boże pokoju, wysłuchaj naszego błagania i daj nam pokój w Ziemi Świętej. Szalom, salam, pokój!” napisał papież na Twitterze 29.01.Przesłanie odnosi się do obchodzonego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Modlitw o Pokój w tym regionie.
2017-01-29 18:26:18
miniaturka

Bp Solarczyk: Bądźmy dla innych darem Bożego Błogosławieństwa

Bądźmy dla innych darem Bożego Błogosławieństwa – zachęcał bp Marek Solarczyk. W 64. Światowy Dzień Chorych na Trąd bp pomocniczy przewodniczył uroczystej mszy św. w konkatedrze Matki Bożej Zwycięskiej na stołecznym Kamionku.
2017-01-29 20:59:46
miniaturka

Rzemieślnicy modlili się u św. Józefa w Kaliszu

Bp Łukasz Buzun przewodniczył Mszy św. w kaliskiej bazylice podczas Pielgrzymki Rzemieślników Diecezji Kaliskiej do św. Józefa, który jest patronem rzemiosła.