Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-29 13:28
KAI/mm

Papież o chrześcijanach ubogich w duchu

- Chrześcijanin ubogi w duchu to ten, który nie polega tylko na samym sobie i na swych bogactwach, nie obstaje przy swoim zdaniu, ale słucha z szacunkiem i chętnie poddaje się decyzjom innych - powiedział papież w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.

Autor/źródło: Diana Golec

Podstawą rozważań Ojca Świętego było pierwsze z czytanych w dzisiejszą niedzielę Ośmiu Błogosławieństw - o ubogich w duchu. Papież przypomniał na wstępie, że Kazanie na Górze, w czasie którego Pan Jezus wygłasza te błogosławieństwa, było zapowiadane już proroków, którzy głosili, że Bóg jest blisko ubogich i uciśnionych i że wyzwala ich od ich gnębicieli. Zarazem jednak Jezus idzie nieco inną drogą, gdyż mówi o „błogosławionych", to znaczy „szczęśliwych”, wymieniając przy tym warunki, jakie trzeba spełnić, aby nimi być i obiecując nagrodę - dar Boży tym, którzy to wypełniają.

Mówiąc o ubogich w duchu, których dotyczy pierwsze błogosławieństwo, Ojciec Święty zwrócił uwagę, że są nimi ci, którzy zajmują uczucia i postawę tych ubogich, którzy nie buntują się przeciw swemu stanowi, ale potrafią być pokorni, posłuszni i gotowi na przyjęcie Bożej łaski. A chrześcijanin ubogi w duchu to ten, kto nie polega tyko na samym sobie, na swoich bogactwach materialnych, nie obstaje przy swoim zdaniu, ale słucha z szacunkiem i chętnie poddaje się decyzjom innych. Zdaniem Franciszka, "gdyby w naszych wspólnotach więcej było ubogich w duchu, mniej byłoby podziałów, sprzeczek i polemik".


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-29 08:34:06
miniaturka

Serbia: coraz więcej dzieci wśród uchodźców zatrzymywanych na granicach

Do nielegalnych zatrzymań oraz wydaleń migrantów próbujących przedostać się przez granicę węgierską i chorwacką do Unii Europejskiej dochodzi średnio 30 razy dziennie.
2017-01-29 12:05:32
miniaturka

Kraków: abp Jędraszewski przewodniczył mszy św. dla chorych w Łagiewnikach

W niedzielę rano abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy św. dla chorych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Była to pierwsza Eucharystia, którą nowy metropolita krakowski odprawił po wczorajszym ingresie do katedry wawelskiej.
2017-01-29 12:38:44
miniaturka

Apel Katolickich Ośrodków Adopcyjnych

- Choć wielu dzieciom udaje się znaleźć nowy dom, to istnieje nadal duża grupa tych, które czekają na nową rodzinę - apelują przedstawiciele Katolickich Ośrodków Adopcyjnych, którzy w minionym tygodniu spotkali się z przewodniczącym KEP.
2017-01-29 13:52:41
miniaturka

Katowice: abp. Skworc zachęca do modlitwy za osoby życia konsekrowanego

Z okazji zbliżającego się Dnia Życia Konsekrowanego metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc skierował do kapłanów archidiecezji katowickiej list, w którym zachęca do modlitwy za ten stan życia w Kościele.
2017-01-29 17:08:44
miniaturka

Kard. Turkson: przesłanie na Światowy Dzień Walki z Trądem

O wsparciu chorych na trąd oraz o pomocy osobom wyleczonym pisze w specjalnym przesłaniu także przewodniczący Watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
2017-01-29 17:30:38
miniaturka

Ziemia Święta: nadzieja na pokój mimo pogarszającej się sytuacji

"Panie, Boże pokoju, wysłuchaj naszego błagania i daj nam pokój w Ziemi Świętej. Szalom, salam, pokój!” napisał papież na Twitterze 29.01.Przesłanie odnosi się do obchodzonego w tym dniu Międzynarodowego Dnia Modlitw o Pokój w tym regionie.