Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2017-01-29 08:29
RV/mm

Serbia: coraz więcej dzieci wśród uchodźców zatrzymywanych na granicach

Do nielegalnych zatrzymań oraz wydaleń migrantów próbujących przedostać się przez granicę węgierską i chorwacką do Unii Europejskiej dochodzi średnio 30 razy dziennie.

Autor/źródło: pixabay.com

Chodzi o ludzi, których sprawa starania się o pobyt czy status uchodźcy powinna według prawa międzynarodowego zostać przynajmniej rozpatrzona. Dane te pochodzą od międzynarodowej organizacji Save the Children, a konkretnie z jej komórki w Belgradzie. Właśnie do Serbii bowiem wracają odrzuceni ludzie. Z przybywających z różnych stron do stolicy tego kraju ok. 100 migrantów dziennie prawie połowę stanowią dzieci i osoby niepełnoletnie, którymi wolontariusze i pracownicy wspomnianej instytucji starają się opiekować.

Od czasu wejścia w życie umowy między UE a Turcją dotyczącej tzw. trasy bałkańskiej przepływ osób usiłujących dostać się tamtędy na Stary Kontynent nie ustał. Zwiększone obostrzenia doprowadziły jednak do wynalezienia przez przemytników nowych i bardziej niebezpiecznych metod przeprowadzania uchodźców. Ponadto migranci boją się obecnie korzystać z pomocy oficjalnych instytucji, co jeszcze bardziej pogarsza ich sytuację, jak podała organizacja Save the Children.

tm/ rvPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: uchodźcy, dzieci, Serbia, Save the Children