Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-29 08:29
RV/mm

Serbia: coraz więcej dzieci wśród uchodźców zatrzymywanych na granicach

Do nielegalnych zatrzymań oraz wydaleń migrantów próbujących przedostać się przez granicę węgierską i chorwacką do Unii Europejskiej dochodzi średnio 30 razy dziennie.

Autor/źródło: pixabay.com

Chodzi o ludzi, których sprawa starania się o pobyt czy status uchodźcy powinna według prawa międzynarodowego zostać przynajmniej rozpatrzona. Dane te pochodzą od międzynarodowej organizacji Save the Children, a konkretnie z jej komórki w Belgradzie. Właśnie do Serbii bowiem wracają odrzuceni ludzie. Z przybywających z różnych stron do stolicy tego kraju ok. 100 migrantów dziennie prawie połowę stanowią dzieci i osoby niepełnoletnie, którymi wolontariusze i pracownicy wspomnianej instytucji starają się opiekować.

Od czasu wejścia w życie umowy między UE a Turcją dotyczącej tzw. trasy bałkańskiej przepływ osób usiłujących dostać się tamtędy na Stary Kontynent nie ustał. Zwiększone obostrzenia doprowadziły jednak do wynalezienia przez przemytników nowych i bardziej niebezpiecznych metod przeprowadzania uchodźców. Ponadto migranci boją się obecnie korzystać z pomocy oficjalnych instytucji, co jeszcze bardziej pogarsza ich sytuację, jak podała organizacja Save the Children.

tm/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-29 07:33:48
miniaturka

USA: przywódcy religijni przeciw polityce migracyjnej Trumpa

Narasta opór zwierzchników religijnych wobec polityki imigracyjnej nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
2017-01-29 07:51:19
miniaturka

Bp Ryś po ingresie: kluczem jest poznawać Chrystusa

"Nowy metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski wskazuje jednoznacznie, że kluczem jest poznawać Chrystusa" - powiedział po uroczystościach krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.
2017-01-29 08:26:07
miniaturka

Kenia: atakuje się chrześcijan, by skłócić ich z muzułmanami

"Kenijczycy są ofiarami ataków terrorystycznych, dokonywanych przez islamskich ekstremistów, którzy wzięli na cel przede wszystkim chrześcijan” – powiedział ordynariusz diecezji Embu w Kenii.
2017-01-29 12:05:32
miniaturka

Kraków: abp Jędraszewski przewodniczył mszy św. dla chorych w Łagiewnikach

W niedzielę rano abp Marek Jędraszewski przewodniczył mszy św. dla chorych w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Była to pierwsza Eucharystia, którą nowy metropolita krakowski odprawił po wczorajszym ingresie do katedry wawelskiej.
2017-01-29 12:38:44
miniaturka

Apel Katolickich Ośrodków Adopcyjnych

- Choć wielu dzieciom udaje się znaleźć nowy dom, to istnieje nadal duża grupa tych, które czekają na nową rodzinę - apelują przedstawiciele Katolickich Ośrodków Adopcyjnych, którzy w minionym tygodniu spotkali się z przewodniczącym KEP.
2017-01-29 13:45:29
miniaturka

Papież o chrześcijanach ubogich w duchu

- Chrześcijanin ubogi w duchu to ten, który nie polega tylko na samym sobie i na swych bogactwach, nie obstaje przy swoim zdaniu, ale słucha z szacunkiem i chętnie poddaje się decyzjom innych - powiedział papież w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański.