Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-28 17:41
RV/mm

Meksyk: reakcje Kościoła na mur proponowany przez prezydenta USA

„Wyrażamy ból i odrzucamy koncepcję budowania tego muru” – oświadczyła Konferencja Episkopatu Meksyku w związku z planami nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Autor/źródło: pixabay.com

Już w czasie kampanii wyborczej Donald Trump zapowiedział, że wzniesie specjalne bariery na granicy między obu tymi państwami, aby powstrzymać nielegalną imigrację. Po objęciu urzędu rozpoczyna on realizację tego projektu.

Biskupi południowego sąsiada USA wydali w odpowiedzi specjalny dokument. Nawołują w nim wszystkich do szukania innych sposobów zagwarantowania bezpieczeństwa, „nie przyczyniając się do nowych cierpień” najsłabszych i najbiedniejszych.

Ponadto w specjalnym wywiadzie dla włoskiej telewizji katolickiej TV 2000 jeden z meksykańskich hierarchów wskazał, że mur nie rozwiązuje problemów stanowiących przyczynę migracji, więc nie powstrzyma i jej samej. Bp Raul Vera Lopez dodał, że plany ponownego deportowania 3 mln Meksykanów nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych zaowocują tylko wzrostem przestępczości na kontynencie. „Wszyscy ci ludzie nie będą mieli pracy, więc bez odpowiedniej polityki publicznej skończą w rękach przestępczości zorganizowanej” – podkreślił duchowny.

Także Stolica Apostolska pozostaje zaniepokojona planami Donalda Trumpa, na co wskazał przewodniczący Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. „Nie chodzi tu tylko o sytuację z Meksykiem, ale o sygnał, jaki idzie w świat” – podkreślił kard. Peter Turkson. Dodał, że Watykan ma nadzieję, iż prezydent USA wycofa się ze swoich planów, a nikt nie zbuduje podobnego muru w żadnym innym zakątku globu, zwłaszcza w Europie.

tm/ rv, fides, sir, tv2000


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-28 13:58:51
miniaturka

Papież o Królestwie Bożym wśród nas

Papież Franciszek pisze dziś o umiejętności dostrzegania Bożego Królestwa
2017-01-28 17:26:37
miniaturka

Papież do Kongregacji Życia Konsekrowanego: wierność i odejścia

Papież wskazał, że wierność wystawiona jest obecnie na ciężką próbę, a „krwotok”, jakim są wystąpienia z zakonu, osłabiają życie konsekrowane i sam Kościół.
2017-01-28 17:37:23
miniaturka

Kard. Dziwisz kawalerem Orderem Orła Białego

Emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz uhonorowany został najwyższym odznaczeniem państwowym - Orderem Orła Białego. Nadanie orderu nastąpiło bezpośrednio po uroczystości ingresu abp. Marka Jędraszewskiego.
2017-01-28 18:29:18
miniaturka

Włochy: pomoc migrantom - 1000 osób uratowanych

Tylko wczoraj włoska Straż Przybrzeżna uratowała ok. 1000 osób, które przepłynęły na sześciu gumowych pontonach i trzech rozsypujących się łodziach z drewna. Zgromadzenie Ubogich Sióstr od Świętych Stygmatów św. Franciszka z Asyżu przyjmie 150 uchodźców.
2017-01-28 18:42:57
miniaturka

Poparcie papieża dla amerykańskiego Marszu dla życia

Papież wyraził nadzieję, że wydarzenie to z tak licznym udziałem Amerykanów przyczyni się do mobilizacji sumień w obronie życia.
2017-01-29 07:20:00
miniaturka

Rio de Janeiro: kurs dla biskupów brazylijskich

Jest to 26. edycja kursu, który rozpoczął się 23 stycznia w Rio de Janeiro. Stało się tradycją, że tamtejsza archidiecezja urządza go podczas trwających obecnie w Brazylii wakacji.