Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-28 06:45
Waldemar Wesołowski

Biskup Banja Luki o prześladowaniu katolików w Bośni

Bp Franjo Komarica odwiedził Legnicę. Podczas konferencji mówił o prześladowaniu katolików w Bośni i Hercegowinie

„Prześladowanie katolików w Europie na przykładzie Bośni i Hercegowiny” – to tytuł konferencji, która w czwartek 26 stycznia odbyła się w bibliotece Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Gościem spotkania był bp Franjo Komarica, ordynariusz diecezji Banja Luka i przewodniczący Episkopatu Bośni i Hercegowin.

Bp Komarica z wykształcenia jest teologiem i doktorem liturgiki. Studiował także andragogikę i muzykologię w konserwatorium w Innsbrucku. Jest autorem wielu książek i publikacji naukowych z dziedziny liturgiki, praw człowieka oraz muzykologii. Od 1992 r. jest członkiem Papieskiej Rady do Spraw Dialogu z Niechrześcijanami. Przez różne instytucje międzynarodowe wielokrotnie nagradzany, za pomoc ofiarom wojny na Bałkanach, obronę praw ludzkich i obronę wypędzonych. W 2004 r. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla. Nominację wsparło bardzo wiele Stowarzyszeń, Związków, Stronnictw, Towarzystw w kraju i zagranicą, w tym Helsiński Komitet Praw Człowieka.

Jest niestrudzonym obrońcą praw człowieka i godności ludzkiej. Biskup Franjo Komarica jest prawdziwym sługą Jezusa Chrystusa i pasterzem Kościoła. Misję swoją realizuje z wielkim oddaniem i dużym wysiłkiem, wielokrotnie wydaje się, że to co robi jest to ponad ludzkie siły. Podczas konferencji Ksiądz Biskup mówił m.in. o wydarzeniach, jakie miały miejsce w latach 1992-1995 na tamtych terenach, postanowieniach pokojowych traktatu z Dayton oraz o obecnej sytuacji katolików na Bałkanach. W trakcie spotkania odbyła się także promocja książki „Zdejmowanie masek” autorstwa bp Komarnicy i niemieckiego dziennikarza Winfrieda Gburka, która została wydana w dwudziestą rocznicę zakończenia wojny domowej w Bośni i Hercegowinie. Autorzy opisują tło wojny w Bośni i Hercegowinie oraz przedstawiają mechanizmy i metody prześladowania katolików w Republice Serbskiej.

„Tym, którym udało się przetrwać czas wojny i pozostali w swoich domach, dziś nie przysługują żadne prawa. Są nadal prześladowani. A politycy i świat milczy” – podkreślał bp Komarica. Dodał też, że przyzwolenie na takie działanie separatystów serbskich jest akceptowane m.in. przez przedstawiciela EUFOR, austriackiego dyplomatę Valentina Inzko, który z ramienia NATO pełni nadzór nad realizacją postanowień z Dayton od 2009 r.

Uczestnicy konferencji mogli także nabyć książkę „Zdejmowanie Masek”, która została przetłumaczona na j. polski i zdobyć autografy jej autorów.

Tekst i foto: Monika Łukaszów


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-01-27 17:56:35
miniaturka
play

Papież do komisji dialogu z Kościołami wschodnimi: ekumenizm krwi

Papież spotkał się z obradującą w tym tygodniu w Rzymie Międzynarodową Komisją Mieszaną ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Starożytnymi Kościołami Wschodnimi.
2017-01-27 18:34:01
miniaturka

5 lutego odpust ku czci św. Agaty w Mikstacie

„Czyż święci są po to,ażeby zawstydzać? Tak.Mogą być i po to.Czasem konieczny jest taki zbawczy wstyd,ażeby zobaczyć człowieka w całej prawdzie" św.Jan Paweł II
2017-01-27 18:43:13
miniaturka

Ingres abp. Marka Jędraszewskiego do katedry na Wawelu

Jutro, w sobotę 28 stycznia odbędzie się uroczystość objęcia archidiecezji przez nowego metropolitę krakowskiego.
2017-01-28 07:36:18
miniaturka

Enzo Bianchi, przeor Wspólnoty w Bose, złożył dymisję

Rezygnację z funkcji przeora Wspólnoty Monastycznej w Bose złożył jej założyciel Enzo Bianchi. Wspólnota powstała na fali Soboru, w duchu ekumenicznym i w postawie otwarcia na świat.
2017-01-28 07:41:15
miniaturka
play

Franciszek w Domu św. Marty: małoduszność nas paraliżuje

„Niech Bóg uwolni nas od małoduszności, od grzechu, który paraliżuje nas, chrześcijan” – mówił Papież w kazaniu na Mszy w Domu św. Marty.
2017-01-28 08:08:03
miniaturka

Ojciec Święty na Dzień Pamięci o Holokauście

„Dziś pragnę wspomnieć w sercu wszystkie ofiary Holokaustu. Oby nigdy nie zostały zapomniane ich cierpienia i łzy” – napisał na Twitterze Ojciec Święty z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.