Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-27 13:16
jz / KAI

Bp Greger w Oświęcimiu: stąd wypływa orędzie o wolności na miarę Chrystusa

„Tam, zza drutów, gdzie zewnętrzna wolność okazała się zupełnie niemożliwa, w głębi ludzkich serc trwała walka o zachowanie poczucia bycia człowiekiem wolnym wewnętrznie” – przypomniał bp Piotr Greger podczas obchodów 72. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

Msza św. w intencji ofiar obozu Auschwitz i żyjących byłych więźniów obozu została odprawiona 27 stycznia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Okazją jest obchodzona dziś 72. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu KL Auschwitz-Birkenau. W modlitwie, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej, uczestniczyli m.in. ponad dwudziestu byłych więźniów obozu, przedstawiciele lokalnej społeczności Oświęcimia i pracownicy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Centrum Dialogu i Modlitwy.

Biskup nawiązał w swej homilii do dwóch przypowieści ewangelicznych – o ziarnie wrzuconym w glebę i ziarnku gorczycy – umieszczając je w kontekście obchodów dzisiejszej uroczystości. Zwrócił uwagę na dynamizm w życiu człowieka i w rozwoju świata jest jako coś naturalnego i oczywistego.

„Jeśli dokładnie odczytujemy proces rozwoju widziany przez pryzmat przypowieści, to widać bardzo wyraźnie, iż nie wszystko owocuje w nas od razu, tylko musi czasem długo dojrzewać. Czy to znaczy, że Bóg udziela się nam częściowo, fragmentarycznie, na „raty”?” – pytał biskup i zastrzegł od razu, że Pan Bóg bogactwa swojej nie „dozuje”?

„To raczej my nie potrafimy od razu przyjąć tego daru Bożego; to my musimy stopniowo i cierpliwie do wielkości tego daru dorastać; to my winniśmy coraz bardziej otwierać nasze umysły i serca na to, czym Bóg pragnie nas obdarować” – wyjaśnił.

Biskup zauważył, że obchody 72. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau skłaniają do refleksji nad darem wolności, z którym czasem człowiek sobie nie radzi.

„Wolność nie jest celem sama w sobie. Jest dana człowiekowi w darze jako środek do celu, którym jest miłość. Dlatego nie ma racji - nigdy jej nie miała - wolność dla samej wolności, lecz tylko i wyłącznie wolność dla miłości. Czyż nie taki wymiar ma heroiczna postawa męczennika tego miejsca św. Maksymiliana Marii Kolbego? Czyż nie taki jest wymiar świadectwa św. Teresy Benedykty od Krzyża przypieczętowanego męczeństwem?” – podkreślił kaznodzieja.

„Oświęcim, obóz zagłady Auschwitz-Birkenau jest na mapie świata miejscem walki człowieka o wolność. Tam, zza drutów, gdzie zewnętrzna wolność okazała się zupełnie niemożliwa i była tylko niespełnionym marzeniem, w głębi ludzkich serc trwała - jakżeż często zwycięska - walka o zachowanie poczucia bycia człowiekiem wolnym wewnętrznie” – dodał i podkreślił, że historia tego miejsca „jest jak źródło, z którego nieustannie wypływa orędzie o wolności na miarę Chrystusa”.

„To jest misja Kościoła, który wciąż musi przekonywać i utwierdzać ludzi w przekonaniu, że wolność jest dana człowiekowi po to, aby potrafił miłować” – dodał.

Modlitwę powszechną podczas liturgii przeczytała Jadwiga Wakulska z Lublina, która urodziła się w Auschwitz-Birkenau we wrześniu 1944 roku. Zaraz po urodzeniu została zabrana matce do eksperymentów, jakich dokonywał niemiecki oficer SS i lekarz obozowy Josef Mengele. Zbrodniarz wkraplał dziecku chemiczne krople do oczu, a następnie wstrzykiwał za uchem bakterie ropnicy, od których dziecko dostało wrzodów na całym ciele. Dzięki wyzwoleniu obozu, cierpienie dziewczynki się zakończyło i w ten sposób ocalała.

„Wspomnienia, jakie mam z tamtego czasu, powstały oczywiście na podstawie opowiadań matki. To była tragedia, ale cieszę się, że dziś tu jestem, że mogę się tu modlić” – powiedziała.

Wśród kapłanów koncelebrujących liturgię byli m.in. księża i zakonnicy pracujący na terenie dekanatu oświęcimskiego, archidiecezji krakowskiej oraz duchowni związani z Centrum Dialogu i Modlitwy.

W głównych uroczystościach na terenie byłego obozu niemieckiego w Brzezince wezmą udział m.in. byli więźniowie obozu. Podczas modlitwy przy pomniku reprezentanci judaizmu i przedstawiciele wyznań chrześcijańskich wspólnie odczytają Psalm 42.

Dzień wyzwolenia obozu Auschwitz jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

rk / Ościęcim


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Auschwitz-Birkenau, bp Piotr Greger