Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2016-10-30 15:02
jz / KAI

Warszawa: uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny z udziałem biskupów

Procesje i Msze św. na stołecznych cmentarzach oraz modlitwy za zmarłych arcybiskupów, biskupów i kapłanów archidiecezji warszawskiej odbędą się w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.

Autor/źródło: Nahid V, Flickr, CC BY 2.0

Tradycyjnie liturgiom przewodniczyć będą biskupi obu warszawskich diecezji, w tym kard. Kazimierz Nycz i abp Henryk Hoser.

W uroczystość Wszystkich Świętych kard. Kazimierz Nycz odprawi 1 listopada o godz. 11.30 Mszę św. w kościele św. Ignacego na Młocinach, a następnie poprowadzi procesję na Cmentarzu Północnym w Warszawie.

Cmentarz Komunalny Północny jest cmentarzem miejskim. Zajmuje powierzchnię 143 ha, jest największym cmentarzem w Warszawie i jednym z największych w Europie. Miejsce pod cmentarz wyznaczono w latach 60. XX wieku na północnym krańcu miasta i częściowo na terenie miejscowości Wólka Węglowa, dlatego znany jest również pod potoczną nazwą jako „Cmentarz na Wólce”. Nekropolia została otwarta w 1973 r. Pochowano na niej ponad 180 tys. zmarłych.

Mszy św. na Powązkach 1 listopada będzie przewodniczył bp Piotr Jarecki. Liturgia rozpocznie się w kościele św. Karola Boromeusza o godz. 12.30, po niej biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej poprowadzi procesję z modlitwami za zmarłych na Cmentarzu Powązkowskim.

Bp Michał Janocha o godz. 13.00 odprawi Mszę św. i poprowadzi procesję na Cmentarzu Wawrzyszewskim, z kolei bp Rafał Markowski będzie przewodniczył o godz. 13.00 Mszy św. z procesją na Cmentarzu Wolskim.

W uroczystość Wszystkich Świętych abp Henryk Hoser będzie przewodniczył Eucharystii na tzw. nowym cmentarzu w Radzyminie. Msza św. zostanie odprawiona o godz. 11.30, po niej będzie miała miejsce procesja z modlitwą za zmarłych. Parafialne uroczystości na tzw. starym cmentarzu rozpoczną się o godz. 14.00.

Bp Marek Solarczyk będzie przewodniczył Eucharystii w kościele drewnianym na Cmentarzu Bródzieńskim o godz. 12.00. Po Mszy św. ruszy procesja z modlitwą za zmarłych.

Na cmentarzu w Marysinie Wawerskim uroczystej Eucharystii o godz. 11.00 będzie przewodniczył ks. infułat Lucjan Święszkowski. Po niej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych.

W Dzień Zaduszny w archikatedrze św. Jana Chrzciciela o godz. 18.00 kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. w intencji zmarłych arcybiskupów, biskupów i kapłanów archidiecezji warszawskiej. W Eucharystii weźmie udział Kapituła Metropolitalna oraz mieszkańcy stolicy.

Kardynał poprowadzi następnie procesję z modlitwami za zmarłych do odnowionych krypt arcybiskupów warszawskich.

Spoczywają w nich m.in. Prymas Polski kard. Józef Glemp (1929-2013), ale też św. abp. Zygmunt Szczęsny Feliński (1822-95) oraz arcybiskupi: Antoni Melchior Fijałkowski (1778-1861) i Wincenty Teofil Popiel (1825-1912).

Ponadto w archikatedrze, w poświęconych im kaplicach, spoczywają też prymasi Polski: kard. August Hlond (1881-1948) oraz kard. Stefan Wyszyński (1901-1981). Kaplica z sarkofagiem Prymasa Tysiąclecia jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w archikatedrze.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r. archikatedra warszawska stała się miejscem pochówku głów państwa i jego najznamienitszych obywateli. W podziemnych kryptach spoczywają m.in. książęta mazowieccy z rodu Piastów, król Stanisław August Poniatowski, prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej Gabriel Narutowicz i Ignacy Mościcki, generał Kazimierz Sosnkowski, wielki pisarz, laureat nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz oraz muzyk i mąż stanu Ignacy Jan Paderewski.

lk / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Wszystkich Świętych, zaduszki, Dzień Zaduszny, Msze Św