Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-27 07:05
ek / Radio Watykańskie

Stolica Apostolska o Dniu Pamięci o Holokauście

Podczas wystąpienia na forum OBWE, nawiązując do rocznicy wyzwolenia obozu w Oświęcimiu, przedstawiciel Stolicy Apostolskiej mówił o istocie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.

Autor/źródło: Mazur/episkopat.pl

Ks. Janusz Urbańczyk podkreślił, iż po Auschwitz i Birkenau okrucieństwa nie ustały, wciąż są one wokół nas, dlatego Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście powinien pomagać nam w przezwyciężaniu zła i podziałów, by znaleźć możliwe drogi pokoju dla współczesnego świata.

Ks. Janusz Urbańczyk zauważył m.in., że świat potrzebuje dzisiaj swoistej transfuzji pamięci. Należy wsłuchiwać się w głosy naszych przodków, by nie popełniać błędów z przeszłości, a zarazem przyswoić sobie doświadczenia, które pomogły naszym narodom w przezwyciężaniu minionych kryzysów. Prałat Urbańczyk podkreślił, że nigdy nie powinno się zapominać o zbrodniach holokaustu. Zadeklarował przy tym, że Stolica Apostolska przywiązuje wielką wagę do zwalczania antysemityzmu i negacjonizmu. Czyni to przede wszystkim za pośrednictwem katolickiej edukacji. Przedstawiciel Watykanu przy OBWE podkreślił też, że Holokaust uczy nas zachowania stałej czujności, abyśmy zawsze byli gotowi stanąć w obronie godności człowieka i pokoju. Wyraził przy tym uznanie dla wszystkich, którzy dziś z narażeniem życia ratują prześladowanych i stawiają opór zbrodniczemu szaleństwu.

kb/ rv


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Auschwitz, ks. Janusz Urbańczyk, Holokaust, Dzień Pamięci o Holokauście