Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-26 17:08
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Muzea Watykańskie restaurują dzieła zniszczone w trzęsieniu ziemi

Muzea Watykańskie odpowiedziały na tragedię serii trzęsień ziemi, które od sierpnia nawiedziły środkowe Włochy, podejmując się za darmo odnowienia zniszczonych dzieł sztuki pochodzących z kościołów i innych placówek tego regionu.

Autor/źródło: pixabay.com

Z inicjatywy Muzeów Watykańskich odnowionych zostanie 8 przedmiotów, wśród nich zwieńczony krzyżem szczyt wieży bazyliki św. Benedykta w Nursji. Zostaną one potem umieszczone na specjalnej wystawie na zamku w Spoleto. Następnie wszystkie zabytki, jak podkreślił ordynariusz tamtejszej diecezji, abp Renato Boccardo, „wrócą do świątyń, do których należały, gdy tylko te ostatnie odbuduje się lub odnowi i zabezpieczy. Nikt nie chce, żeby owe skarby wiary i sztuki pozostawały zamknięte w jakimś depozycie” – dodał hierarcha.

„Cieszy fakt, że zarówno wysyłając przed Bożym Narodzeniem strażaków, jak poprzez tę współpracę Muzeów Watykańskich Papież dał ostatnio tutejszej ludności znaki swojego wsparcia.

Z jednej strony koniecznym jest teraz zająć się natychmiast domami, aby wrócić do możliwie normalnego życia, a myślę tu o mieszkaniach, ale w sumie też o miejscach pracy, budynkach publicznych czy kościelnych. W tej chwili w całym rejonie nie ma ani jednej funkcjonującej świątyni. Oczywiście pracujemy nad tym wszystkim. A z drugiej strony również uwaga zwrócona na owe dzieła, które świadczą o historii tutejszej ludności, będącej niewątpliwie, jak mówiłem już wcześniej, historią wiary, pokazuje nam, że Papież pragnie całościowego dobra człowieka” – wskazał abp Boccardo.

Dodatkowo Muzea Watykańskie podejmą się odrestaurowania jeszcze innego, dziewiątego dzieła: połamanego na kawałki malowanego krzyża Nicoli d’Ulisse z opactwa św. Eutycjusza w Preci, który znajduje się obecnie w Sienie.


tm/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-26 15:38:28
miniaturka

Hiszpania: Real Madryt usuwa krzyż z herbu

50 milionów euro - tyle zarobi Real Madryt na usunięciu krzyża wieńczącego herb klubu na jego produktach sprzedawanych w sześciu krajach arabskich. Oficjalnie decyzja motywowana jest szacunkiem dla „wrażliwości kulturowej” mieszkańców państw znad Zatoki Perskiej.
2017-01-26 16:07:04
miniaturka

Abp Gądecki na noworocznym spotkaniu z Parą Prezydencką

ŚDM, obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, 100. rocznica objawień fatimskich oraz przygotowaniach do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - to tematy, które poruszył abp Gądecki w czasie spotkania międzyreligijnego z Parą Prezydencką.
2017-01-26 16:31:07
miniaturka

Nie żyje Tadeusz Malak – aktor Teatru Rapsodycznego

W czwartek 26 stycznia, po ciężkiej chorobie zmarł prof. Tadeusz Malak. Wybitny interpretator poezji był wieloletnim pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W Teatrze Rapsodycznym dostał angaż w zastępstwie Karola Wojtyły.
2017-01-26 17:38:32
miniaturka

Aleppo: ekumeniczny program wsparcia młodych małżeństw

Kościół w Aleppo wyszedł z nowym programem pomocowym dla mieszkańców tego umęczonego miasta. Skierowany on jest do młodych małżeństw, które pobrały się w czasie wojennej zawieruchy.
2017-01-26 18:08:17
miniaturka

Biskupi USA: prezydent Trump dobrze o aborcji, źle o migrantach

Biskupi Stanów Zjednoczonych pozytywnie oceniają dwa ostatnie posunięcia amerykańskich władz sprzyjające obronie ludzkiego życia.
2017-01-26 18:39:02
miniaturka

Pakistan: próba zmiany dyskryminującej ustawy o bluźnierstwie

W pakistańskim senacie po raz kolejny podjęto debatę o zmianie ustawy o bluźnierstwie, która za obrazę islamu pozwala karać dożywociem lub śmiercią.