Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-26 16:25
KAI/mm

Nie żyje Tadeusz Malak – aktor Teatru Rapsodycznego

W czwartek 26 stycznia, po ciężkiej chorobie zmarł prof. Tadeusz Malak. Wybitny interpretator poezji był wieloletnim pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. W Teatrze Rapsodycznym dostał angaż w zastępstwie Karola Wojtyły.

Autor/źródło: Franciszek Vetulani/CC BY-SA 3.0

Tadeusz Malak był aktorem, reżyserem, wieloletnim pedagogiem krakowskiej PWST oraz prorektorem tej uczelni w latach 1996 - 1999. Występował m.in. w Teatrze Rapsodycznym – na scenie współtworzonej niegdyś przez Karola Wojtyłę. Tam zaczęła się jego miłość do poezji. Był wybitnym mistrzem słowa. W Teatrze Rapsodycznym Tadeusz Malak został zaangażowany w zastępstwie Karola Wojtyły, który odszedł z teatru i poświęcił się kapłaństwu.


Zagrał wówczas tytułową rolę w spektaklu „Król Duch”, którą wcześniej grał Wojtyła. Zagrał też wiele innych znaczących ról, m.in. Gustawa Konrada w „Dziadach”. W 2005 roku w rozmowie z Dziennikiem Polskim wspominał, że Karol Wojtyła, już jako kapłan, był na wszystkich przedstawieniach teatru, pisywał recenzje do „Tygodnika Powszechnego”. „Przychodził nieoczekiwanie, zwykle dowiadywaliśmy się o tym po spektaklu. To jest jakaś tajemnica losu, że dla człowieka będącego przez ostatnie lata największym sumieniem i autorytetem świata, właśnie teatr był jednym z etapów przygotowującym go do pełnionego powołania” - wspominał wtedy Malak.


Zmarły aktor występował również na deskach Teatru im. J. Słowackiego, Starego Teatru w Krakowie, gdzie występował m. in. w słynnych inscenizacjach Andrzeja Wajdy” „Biesy”, „Z biegiem lat, z biegiem dni...” i Konrada Swinarskiego: „Dziady”.


Wyreżyserował wiele przedstawień w Teatrze Rapsodycznym, Starym Teatrze, Teatrze STU oraz w Teatrze Telewizji.


Był twórcą i realizatorem spektakli i wydarzeń artystycznych Krakowa, takich jak Teatr w Barbakanie, Teatr na Wozie, Teatr Zaczarowanej Dorożki, „Wyspiański’98”, „Odprawa posłów greckich” na dziedzińcu Collegium Maius UJ, „Ja jestem Żyd z Wesela”, „Igrce rybałtowskie”, „Tryptyk Stanisławowy” w Katedrze na Wawelu.


Zmarły napisał również książkę „Teatr Jednego Aktora”. Był autorem kilkudziesięciu publikacji o teatrze i problemach żywego słowa, inicjatorem i współautorem książki o idei Teatru Rapsodycznego. Był nieocenionym pedagogiem i wychowawcą wielu pokoleń studentów PWST.

md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-26 15:07:55
miniaturka

Papieska solidarność z ofiarami pożarów w Chile

Papież Franciszek wyraził solidarność z ofiarami potężnych pożarów szalejących od tygodnia w Chile. Zaapelował o niesienie im jak najskuteczniejszej pomocy i zapewnił, że modli się za wszystkich dotkniętych tragedią.
2017-01-26 15:38:28
miniaturka

Hiszpania: Real Madryt usuwa krzyż z herbu

50 milionów euro - tyle zarobi Real Madryt na usunięciu krzyża wieńczącego herb klubu na jego produktach sprzedawanych w sześciu krajach arabskich. Oficjalnie decyzja motywowana jest szacunkiem dla „wrażliwości kulturowej” mieszkańców państw znad Zatoki Perskiej.
2017-01-26 16:07:04
miniaturka

Abp Gądecki na noworocznym spotkaniu z Parą Prezydencką

ŚDM, obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, 100. rocznica objawień fatimskich oraz przygotowaniach do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - to tematy, które poruszył abp Gądecki w czasie spotkania międzyreligijnego z Parą Prezydencką.
2017-01-26 17:15:29
miniaturka

Muzea Watykańskie restaurują dzieła zniszczone w trzęsieniu ziemi

Muzea Watykańskie odpowiedziały na tragedię serii trzęsień ziemi, które od sierpnia nawiedziły środkowe Włochy, podejmując się za darmo odnowienia zniszczonych dzieł sztuki pochodzących z kościołów i innych placówek tego regionu.
2017-01-26 17:38:32
miniaturka

Aleppo: ekumeniczny program wsparcia młodych małżeństw

Kościół w Aleppo wyszedł z nowym programem pomocowym dla mieszkańców tego umęczonego miasta. Skierowany on jest do młodych małżeństw, które pobrały się w czasie wojennej zawieruchy.
2017-01-26 18:08:17
miniaturka

Biskupi USA: prezydent Trump dobrze o aborcji, źle o migrantach

Biskupi Stanów Zjednoczonych pozytywnie oceniają dwa ostatnie posunięcia amerykańskich władz sprzyjające obronie ludzkiego życia.