Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-26 15:58
KAI/mm

Abp Gądecki na noworocznym spotkaniu z Parą Prezydencką

ŚDM, obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, 100. rocznica objawień fatimskich oraz przygotowaniach do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości - to tematy, które poruszył abp Gądecki w czasie spotkania międzyreligijnego z Parą Prezydencką.

Autor/źródło: E.Bartkiewicz/episkopat.pl

Składając noworoczne życzenia abp Gądecki zwróci uwagę na dwa ważkie wydarzenia dla Kościoła katolickiego w Polsce, dla innych Kościołów i związków wyznaniowych oraz dla naszej Ojczyzny w roku 2016.


Na pierwszym miejscu wymienił obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Jak zauważył dla wyznawców Chrystusa „chrzest jest początkiem życia nadprzyrodzonego”, ale również wyznacznikiem „kulturowej tożsamości, dzięki czemu - w świecie szarpanym cyklicznie przez ideologiczne spory i łatwo ulegającym światopoglądowym modom - nie zapominamy budować przyszłości na trwałym fundamencie, którym jest Chrystus”.


Z kolei Światowe Dni Młodzieży przewodniczący Episkopatu nazwał swego rodzaju oknem, „w którym świat mógł zobaczyć miłosierne oblicze Boga, którego wyznawanie prowadzi do autentycznego pokoju bez granic”. Dzięki ŚDM „zniechęcone i uśpione młode pokolenie Polaków zobaczyło swoich rówieśników pełnych entuzjazmu, gotowych wielkodusznie do czynienia świata bardziej Bożym i bardziej ludzkim” - mówił abp Gądecki.


Prócz tego, kontynuował metropolita poznański, Światowe Dni Młodzieży były oknem, przez które „zeświecczone w dużej mierze społeczeństwa Europy Zachodniej mogły dostrzec świeżość ewangelicznego przesłania o Bogu, który niczego nie zabiera, lecz wszystko daje”.


Mówiąc o wydarzeniach nadchodzących abp Stanisław Gądecki wskazał na przypadającą w bieżącym roku 100. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie, których centralną treścią jest wezwanie do modlitwy o pokój, którego „my dzisiaj tak bardzo potrzebujemy, w świecie nękanym przez kolejne akty terrorystycznego bestialstwa”.


Przewodniczący Episkopatu nawiązał także do przypadającej w roku 2018 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Abp Gądecki wyraził nadzieję, że świętowanie tej rocznicy będzie naszą wspólną sprawą, zarówno wierzących, jak i niewierzących, chrześcijan i wyznawców innych religii.


W imieniu Kościoła katolickiego w Polsce abp Gądecki złożył Prezydentowi RP i jego małżonce życzenia „zdrowia i zbawienia” a całej naszej Ojczyźnie - pełnego pokoju, prostoty i Bożego błogosławieństwa Roku Pańskiego 2017.


W noworocznym spotkaniu w Pałacu Prezydenckim udział wziął m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, sekretarz KEP bp Artur Miziński, bp polowy WP bp Józef Guzek i bp Marek Solarczyk, a także przedstawiciele Kościoła prawosławnego w Polsce, wspólnot ewangelickich, gminy żydowskiej z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichrm, wspólnoty muzułmańskiej i innych mniejszości religijnych obecnych w RP.

rl / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: abp Gądecki, para prezydencka