Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-26 13:49
KAI/mm

Włochy: rękopisy św. Jana XXIII dostępne w internecie

Fundacja Papieża Jana XXIII rozpoczęła digitalizację rękopisów i maszynopisów swego patrona. 11448 dokumentów, w tym wiele dotychczas niepublikowanych, znajdzie się w archiwum on line na stronie internetowej Fundacji.

Autor/źródło: Wkimedia Commons

Pierwsze rękopisy są tam już dostępne. Pochodzą z 1901 r., gdy Angelo Giuseppe Roncalli był studentem w Rzymie. Są to notatki z jego zeszytów, zatytułowanych „Ad omnia”.


Aby uzyskać do nich dostęp, należy jedynie wypełnić formularz na stronie internetowej http:// www.fondazionepapagiovannixxiii.it/archivo/archivio-online.


W następnej kolejności dostępna będzie cyfrowa wersja setek stron „Dziennika duszy”, uznawanego za duchowe arcydzieło Jana XXIII.


W ostatnich latach Fundacja dokonała inwentaryzacji i skatalogowania materiałów archiwalnych. Były to tysiące stron, zawierających dzienniki duchowe, zeszyty z przemówieniami i homiliami, rozkłady zajęć, różnorodne notatki i korespondencję, pozwalające poznać życie i dzieło Angelo Roncallego - Jana XXIII. Obecnie rozpoczęto ich digitalizację, która obejmie także fotografie oraz materiały audio i wideo.

pb (KAI/ecodibergamo.it/fondazionepapagiovannixxiii.it) / Bergamo

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-26 12:36:39
miniaturka

Konferencja "Doceńmy każde życie"

28 stycznia 2017 r. w godz 9.30 -16 w Sejmie RP odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Doceńmy każde życie" organizowana przez Konfederację Kobiet RP i Narodową Organizację Kobiet. Zapisy przez internet.
2017-01-26 13:48:58
miniaturka

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

25 stycznia w Legnicy, w ewangelickiej świątyni pw. Maryi Panny, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, kończące Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan.
2017-01-26 13:49:05
miniaturka

Patriarcha Sako: przygotowujemy powrót chrześcijan do Mosulu

Iraccy chrześcijanie przygotowują się na powrót do Mosulu. Wciąż jeszcze trwa wyzwalanie go spod panowania Państwa Islamskiego.
2017-01-26 14:08:13
miniaturka

W Legnicy rusza Szkoła Animatorów Misyjnych

W Legnicy już wkrótce ruszy Diecezjalna Szkoła Animatorów Misyjnych. Rozpoczęły się zapisy chętnych.
2017-01-26 14:52:23
miniaturka

Przyjaciółka zamordowanej wolontariuszki: Helenka kochała ludzi

Kochała ludzi. Miała chroniczny niedobór snu, bo zawsze wybierała bycie wśród ludzi. Zamiast odpoczywać, robiła miliony rzeczy - wspomina zamordowaną w Boliwii Helenę Kmieć Magdalena Kaczor, specjalistka ds. promocji i fundrisingu WMS i przyjaciółka misjonarki.
2017-01-26 15:07:55
miniaturka

Papieska solidarność z ofiarami pożarów w Chile

Papież Franciszek wyraził solidarność z ofiarami potężnych pożarów szalejących od tygodnia w Chile. Zaapelował o niesienie im jak najskuteczniejszej pomocy i zapewnił, że modli się za wszystkich dotkniętych tragedią.