Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-26 13:40
RV/mm

Patriarcha Sako: przygotowujemy powrót chrześcijan do Mosulu

Iraccy chrześcijanie przygotowują się na powrót do Mosulu. Wciąż jeszcze trwa wyzwalanie go spod panowania Państwa Islamskiego.

Autor/źródło: pixabay.com

Iraccy żołnierze oswobodzili już północno-wschodnią, najbardziej rozległą część miasta. Teraz trwają walki o jego zabytkową dzielnicę. Są one utrudnione ze względu na ciasną zabudowę.


Jak informuje abp Louis Sako, wyznawców Chrystusa nie ma jeszcze w Mosulu. Nie jest tam bowiem bezpiecznie. Nie ma też wody, prądu ani ogrzewania. Trzeba przystąpić do odbudowy infrastruktury i samych budynków. Kościół chaldejski już się tym zajął i stara się stworzyć chrześcijanom warunki do powrotu – mówi patriarcha Sako.

„Jest nadzieja. My jako Kościół bardzo szybko chcemy przystąpić do odbudowy domów tych chrześcijan, którzy są gotowi powrócić, zwłaszcza do północnych dzielnic i okolicznych wiosek, które są całkowicie chaldejskie. Zniszczenia szacujemy na 10-20 proc. Sporządziliśmy już listę rodzin, które są gotowe wrócić natychmiast - wskazuje patriarcha.

- We wszystkich diecezjach Iraku zorganizowaliśmy też zbiórkę pieniędzy, aby pomóc im powrócić, odbudować swoje domy i jakoś się tu zagospodarować. Chcemy dać pozytywny sygnał na początek, by dodać im otuchy. Potem zrobimy jeszcze więcej. Zwrócimy się o pomoc do naszych Kościołów w diasporze, do różnych agencji pomocowych, takich jak Caritas czy Pomoc Kościołowi w Potrzebie, a także do różnych episkopatów. Bo byłaby to wielka szkoda, gdyby ci ludzie, zamiast powrócić do Mosulu i swych wiosek, na zawsze opuścili Irak”.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-26 12:18:02
miniaturka

Statystyki życia zakonnego w Polsce - dane z 2016 roku

W Polsce działała obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których należy ponad 32 tys. osób. Najnowsze dane dotyczące życia konsekrowanego zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej zapowiadającej Dzień Życia Konsekrowanego, który obchodzony jest w Kościele katolickim 2 lutego.
2017-01-26 12:36:39
miniaturka

Konferencja "Doceńmy każde życie"

28 stycznia 2017 r. w godz 9.30 -16 w Sejmie RP odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Doceńmy każde życie" organizowana przez Konfederację Kobiet RP i Narodową Organizację Kobiet. Zapisy przez internet.
2017-01-26 13:48:58
miniaturka

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

25 stycznia w Legnicy, w ewangelickiej świątyni pw. Maryi Panny, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, kończące Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan.
2017-01-26 14:00:08
miniaturka

Włochy: rękopisy św. Jana XXIII dostępne w internecie

Fundacja Papieża Jana XXIII rozpoczęła digitalizację rękopisów i maszynopisów swego patrona. 11448 dokumentów, w tym wiele dotychczas niepublikowanych, znajdzie się w archiwum on line na stronie internetowej Fundacji.
2017-01-26 14:08:13
miniaturka

W Legnicy rusza Szkoła Animatorów Misyjnych

W Legnicy już wkrótce ruszy Diecezjalna Szkoła Animatorów Misyjnych. Rozpoczęły się zapisy chętnych.
2017-01-26 14:52:23
miniaturka

Przyjaciółka zamordowanej wolontariuszki: Helenka kochała ludzi

Kochała ludzi. Miała chroniczny niedobór snu, bo zawsze wybierała bycie wśród ludzi. Zamiast odpoczywać, robiła miliony rzeczy - wspomina zamordowaną w Boliwii Helenę Kmieć Magdalena Kaczor, specjalistka ds. promocji i fundrisingu WMS i przyjaciółka misjonarki.