Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-26 13:46
Waldemar Wesołowski

Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

25 stycznia w Legnicy, w ewangelickiej świątyni pw. Maryi Panny, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, kończące Tydzień Modlitw o jedność Chrześcijan.

nabożeństwo Słowa Bożego

Tegoroczny czas modlitw, obchodzony był pod hasłem „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” (2 Kor 5,14-20). W nabożeństwie Słowa Bożego, którego gospodarzami była tym razem wspólnota ewangelicka wraz ze swoim biskupem wrocławskim Waldemarem Pytlem i proboszczem miejsca ks. Jerzym Ganselem, wziął udział biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, delegat Biskupa legnickiego ds. ekumenizmu ks. Andrzej Jarosiewicz, Ks. Mirosław Drapała z legnickiej wspólnoty Kościoła Greckokatolickiego, ks. Lubomir Worhacz ze wspólnoty Kościoła Prawosławnego, klerycy i przełożeni legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego oraz grono wiernych.


- Cieszę się, że w tym szczególnym roku dla naszego Kościoła, to spotkanie odbywa się właśnie tu, gdzie w 1522 roku, odbyło się pierwsze ewangelickie nabożeństwo. Witam wszystkich, którzy przybyli by uczestniczyć w tej ekumenicznej modlitwie. Życzę wam, by ten czas, mimo typowej zimowej aury i temperatury, był dla nas wszystkich czasem błogosławionym. Zachęcam do wspólnej modlitwy, do uwielbienia Boga pieśnią i wysłuchania Bożego Słowa – mówił do uczestników proboszcz parafii ks. Jerzy Gansel.


Kazanie wygłosił biskup wrocławski Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Waldemar Pytel. – W każdym Tygodniu modlitw o jedność chrześcijan zadajemy sobie pytanie, jak osiągnąć jedność wierzących w Chrystusa i jedność Kościoła? Często nie jesteśmy przygotowani na odpowiedź, jaką daje nam sam Bóg. Oczekiwalibyśmy, że Pan Bóg nam powie: wykonajcie taki, czy inny gest, przedyskutujcie ten czy inny problem teologiczny, odpowiedzcie na to czy inne pytanie – mówił kaznodzieja, wskazując, że odczytywane przez ten Tydzień słowa z 2 listu do Koryntian św. Pawła, dają nam podpowiedź. To Zbawiciel Jezus Chrystus, który poniósł śmierć na krzyżu, jest tym przyniósł nam dar pojednania. – Dlatego, nie bądźmy milczącymi świadkami krzyża i Chrystusowego dzieła pojednania. Tu nie chodzi o gest, lecz aby być jak najbliżej krzyża swego Zbawiciela, trwać przy nim. Potrzebujemy służby pojednania, która przełamuje bariery, zbuduje mosty, wprowadzi pokój w imię Tego, który pojednał nas z Bogiem. Niech źródło Bożego pojednania rozlewa się w nas dzięki wspólnej modlitwie, abyśmy mogli znaleźć pokój i aby mosty, także tu, w Legnicy mogły zostać zbudowane – apelował biskup Pytel.


Swoje słowo wygłosili także przedstawiciele pozostałych Kościołów. Biskup legnicki mówił: - Wracanie do jedności według zamysłu Boga, to jest przejaw owocu męki i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Grzech ludzi rozdzielił, a Jezus Chrystus, wziął go na siebie. Bóg uczynił Go grzechem ze względu na nas, byśmy stali się sprawiedliwością Bożą, to znaczy byśmy mieli zdolność bycia w jedności według zamysłu Boga. Niech ta nasza dzisiejsza wspólna modlitwa i w ogóle wszystkie nasze codzienne postawy będą tymi, które pozwalają zburzyć budowane przez nas mury. Życzę wszystkim, byśmy jak najbardziej w tej tajemnicy się zanurzali i spełniali to, co najbardziej leżało na sercu Jezusowi, abyśmy byli jedno, by świat uwierzył, że Ojciec posłał Go, dla ratowania człowieka, żeby człowiek nie był w rozproszeniu, w walce, w separacji od drugiego. Możemy tylko ufać, że nasze modlitwy a także nasze poddawanie się działaniu Boga, mogą przyczyniać się do tego, żeby to się stawało.


Ks. Mirosław Drapała przypominając słowa św. Pawła, że miłość Chrystusa przynagla nas do pojednania, mówił m.in.: - Cały Kościół jest zobowiązany do wszystkiego, co możliwe, by dawać świadectwo o pojednaniu. Dziś, wszystkich nas tu zebranych, miłość Chrystusa przynagla do modlitwy. Niech ludzie i Kościoły będą pobudzane przez miłość Chrystusa do prowadzenia życia pełnego pojednania i do obalenia murów, które dzielą.


Z kolei ks. Lubomir Worhacz, zwrócił uwagę na to, że: - zadając sobie pytanie, cóż możemy uczynić burząc jakoby ten mur, który wyrósł przed wiekami, o którym słyszeliśmy w dzisiejszej modlitwie, gdy zwrócimy się do naszego serca i oczyścimy je od grzechu, wówczas zamieszka w nim Pan Bóg. Wtedy w modlitwie możemy prosić Go o to, aby oczyścił nas, by zamieszkała w naszym sercu miłość, wiara w to, że z Boża pomocą potrafimy zburzyć ten mur, który dzieli nas od jedności, nas i ludzi.     

 

Nabożeństwo zakończyło błogosławieństwo udzielone zgromadzonym przez obecnych na nim Biskupów.

Tekst i foto: ks. Piotr Nowosielski

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2017-01-26 11:06:36
miniaturka

Włącz się w program "Rodzina rodzinie" - to takie proste

Każda osoba może wesprzeć rodziny syryjskie i libańskie, które cierpią z powodu zagrożenia wojennego. Organizatorem programu pomocy jest Caritas Polska.
2017-01-26 12:18:02
miniaturka

Statystyki życia zakonnego w Polsce - dane z 2016 roku

W Polsce działała obecnie blisko 180 zakonów i zgromadzeń zakonnych, do których należy ponad 32 tys. osób. Najnowsze dane dotyczące życia konsekrowanego zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej zapowiadającej Dzień Życia Konsekrowanego, który obchodzony jest w Kościele katolickim 2 lutego.
2017-01-26 12:36:39
miniaturka

Konferencja "Doceńmy każde życie"

28 stycznia 2017 r. w godz 9.30 -16 w Sejmie RP odbędzie się konferencja popularnonaukowa "Doceńmy każde życie" organizowana przez Konfederację Kobiet RP i Narodową Organizację Kobiet. Zapisy przez internet.
2017-01-26 13:49:05
miniaturka

Patriarcha Sako: przygotowujemy powrót chrześcijan do Mosulu

Iraccy chrześcijanie przygotowują się na powrót do Mosulu. Wciąż jeszcze trwa wyzwalanie go spod panowania Państwa Islamskiego.
2017-01-26 14:00:08
miniaturka

Włochy: rękopisy św. Jana XXIII dostępne w internecie

Fundacja Papieża Jana XXIII rozpoczęła digitalizację rękopisów i maszynopisów swego patrona. 11448 dokumentów, w tym wiele dotychczas niepublikowanych, znajdzie się w archiwum on line na stronie internetowej Fundacji.
2017-01-26 14:08:13
miniaturka

W Legnicy rusza Szkoła Animatorów Misyjnych

W Legnicy już wkrótce ruszy Diecezjalna Szkoła Animatorów Misyjnych. Rozpoczęły się zapisy chętnych.