Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-25 15:26
archwwa.pl/mm

Warszawa przygotowuje się do Tygodnia Małżeństwa

Tydzień Małżeństwa rozpocznie się 7 lutego. Warsztaty i wykłady wspierające rozwój więzi małżeńskiej odbędą się w Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy poprzez formularz.

Autor/źródło: pixabay.com


Warsztaty w parach, wykłady, ale i małżeńska randka w kinie… To lepsze od czerwonych serduszek i róż!


Pomysł przyszedł ze Stanów Zjednoczonych, ale u nas już się zadomowił. Po raz pierwszy Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa obchodzono 3 lata temu w Gdańsku. Sukces inicjatywy promującej szczególną więź kobiety i mężczyzny, zachęcił też inne polskie miasta. W tym roku po raz pierwszy zawita do Warszawy.


W 22 krajach, biorących udział w kampanii, Tydzień Małżeństwa rozpoczyna się w tym samym terminie: 7 lutego, tydzień przed Dniem św. Walentego.


W ciągu 7 dni małżonkowie mogą wziąć udział w spotkaniach, debatach, wykładach, warsztatach prowadzonych przez specjalistów i duchownych. Ich tematyka dotyczy różnych aspektów małżeńskiego życia, sposobów pogłębienia więzi i problemów, które zdarzają się na wspólnej drodze życia.


Jest to czas, który ma nie tylko skłonić małżonków do pracy nad własnymi relacjami, ale też stworzyć przestrzeń sprzyjająca wspólnemu, miłemu spędzeniu czasu tylko we dwoje. Dlatego oprócz wykładów i paneli, dla małżonków przygotowano rabaty na wyjścia do restauracji, kina czy muzeum.


W Warszawie większość spotkań odbędzie się w Centrum Myśli Jana Pawła II, przy ul. Foksal 11. 7 lutego o godz. 17 Paweł i Mirosława Kwasowie poprowadzą tam 2-godzinne warsztaty dla par z krótszym stażem małżeńskim o tym, jak skutecznie komunikować się ze sobą i z dziećmi.


Następnego dnia wykład o ojcostwie wygłosi Marek Grabowski, socjolog i prezes Fundacji Mamy i Taty (zaproszeni są szczególnie panowie!). W kolejnych dniach Katarzyna Semczuk-Dembek pomoże parom bezpiecznie zmierzyć się z konfliktami, zdarzającymi się w każdej rodzinie, a ks. Jarosław Szymczak, doktor teologii małżeństwa i rodziny, zwany „ratownikiem małżeństw” opowie, jak zachować równowagę między życiem zawodowym i rodzinnym.


14 lutego psychoterapeuta dr Barbara Smolińska, szefowa Pracowni Dialogu oraz o. Mirosław Pilśniak OP, duszpasterz akademicki i rodzinny dyskutować będą o „wzlotach i upadkach” życia małżeńskiego.


Na wszystkie wydarzenia Tygodnia wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy poprzez formularz na stronie: www.tydzienmalzenstwa.pl. Warto się pospieszyć, bo szczególnie na warsztaty liczba miejsc jest ograniczona. Na stronie można znaleźć szczegółowy program Tygodnia.


Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest współorganizatorem stołecznych obchodów, ma nadzieję, że wzorem innych miast, do inicjatywy dołączą restauratorzy, właściciele kin, muzeów, który przez ten tydzień lutego zaproponują uczestniczącym małżeństwom atrakcyjne zniżki na usługi i karty wstępu.


– Pierwsze propozycje już nachodzą, Zachęcamy wszystkich do włączenia się do akcji – mówi Joanna Korzeniewska z Centrum Myśli Jana Pawła II.


W Polsce projekt  został zainicjowany w 2015 r przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich. W tym roku, oprócz Warszawy, uczestniczą w nim: Trójmieście, Chałupy, Wejherowo, Jastarnia i Kuźnica.


„Gość Warszawski”

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-25 14:07:29
miniaturka

Wielki mistrz Zakonu Maltańskiego ustąpił ze stanowiska na prośbę papieża

Wielki mistrz Zakonu Maltańskiego, Robert Matthew Festing, ustąpił ze swojej funkcji. Rzecznik Zakonu poinformował, że decyzję tę podjął po rozmowie z papieżem Franciszkiem. 67-letni Festing został wybrany dożywotnio na 79. wielkiego mistrza Zakonu Maltańskiego 11 marca 2008 roku.
2017-01-25 14:43:45
miniaturka

Kraków: pierwsze spotkanie abp. Jędraszewskiego z dziennikarzami

– Wielka historia Kościoła krakowskiego jest ciągle żywa – mówił dziś abp Jędraszewski. – Pytany o priorytety swojej posługi wskazywał kult Bożego Miłosierdzia, pielęgnowanie dziedzictwa św. Jana Pawła II oraz dialog ze światem akademickim i bliskość z ludźmi.
2017-01-25 15:13:14
miniaturka

Prowincjał salwatorianów: nie są znane przyczyny napadu na polską misjonarkę

Prowincjał salwatorianów w Polsce o. Piotr Filas mówi, że na razie nie są znane przyczyny wtorkowego zabójstwa polskiej misjonarki w Boliwii. Dodaje, że w najbliższych dniach do Polski wróci druga z wolontariuszek, a na miejscu trwa policyjne śledztwo.
2017-01-25 16:04:22
miniaturka

Papież na środowej audiencji: zaufajmy Bogu w trudnych sytuacjach

Kontynuując cykl katechez o nadziei Ojciec Święty przypomniał jeszcze jedną postać ze Starego Testamentu – Judytę. Papież zwrócił uwagę, że Judyta jak prorok napomina swój lud, aby przywieść go do zaufania Bogu.
2017-01-25 17:11:49
miniaturka

Papież do Polaków: szczęście może istnieć nawet we łzach

Zwracając się do obecnych na środowej audiencji Polaków Papież nawiązał do tematu dzisiejszej katechezy o nadziei w trudnych życiowych doświadczeniach.
2017-01-25 17:40:17
miniaturka

Europa: decyzja Trybunału Praw Człowieka w sprawie surogacji

W Strasburgu 24 stycznia zapadł wyrok w sprawie, gdzie kluczowy element stanowiła praktyka określana mianem surogacji. Europejski Trybunał Praw Człowieka swoją decyzją nie przyznał specjalnych przywilejów włoskiej parze, która skorzystała z tzw. macierzyństwa zastępczego.