Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-25 13:57
KAI/mm

Wielki mistrz Zakonu Maltańskiego ustąpił ze stanowiska na prośbę papieża

Wielki mistrz Zakonu Maltańskiego, Robert Matthew Festing, ustąpił ze swojej funkcji. Rzecznik Zakonu poinformował, że decyzję tę podjął po rozmowie z papieżem Franciszkiem. 67-letni Festing został wybrany dożywotnio na 79. wielkiego mistrza Zakonu Maltańskiego 11 marca 2008 roku.

Autor/źródło: Wikimedia Commons

Wczoraj spotkał się z papieżem, by wyjaśnić sprawę toczącego się sporu wokół zaangażowania Watykanu w problemy kierownictwa Zakonu. Powodem interwencji Watykanu był spór wokół odwołania z funkcji wielkiego kanclerza Zakonu Maltańskiego, Niemca Albrechta von Boeselagera. Jego odwołanie w grudniu 2016 roku Festing uzasadniał „poważnymi problemami”, które pojawiły się w czasie gdy Boeselager był odpowiedzialny za koordynację pomocy humanitarnej zakonu. Zarzucono mu przede wszystkim jego rzekomą zgodę na dystrybucję prezerwatyw w krajach Afryki i Azji przez organizację współpracującą z Zakonem Maltańskim. On jednak uważa, że jego odwołanie jest „pozbawione wszelkich podstaw prawnych”. W związku z tym w połowie stycznia złożył w sądzie zakonnym skargę wobec odwołania go z funkcji i wykluczenia z Zakonu.


W ostatnim okresie Festing bronił się przeciwko zbadaniu przez Watykan sprawy kryzysu we władzach Zakonu i odmówił współpracy z powołaną w tej sprawie komisją pod kierownictwem byłego dyplomaty watykańskiego abp. Silvano Tomasiego. Wysuwając argument suwerenności Zakonu Maltańskiego Festing argumentował, że ta komisja „nie ma żadnego znaczenia prawnego”. Twierdził, że odsunięcie Boeselagera to „wewnętrzna decyzja kierownictwa Zakonu”.


Zakon Maltański - Suwerenny Wojskowy Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy, Rodosu i Malty – jest najstarszym zakonem rycerskim wywodzącym się ze wspólnoty mniszej, która w połowie XI wieku utworzyła w Jerozolimie szpital i przytułek dla pielgrzymów przybywających do Ziemi Świętej. Działalność szpitalnicza i dobroczynna na rzecz chorych wyróżnia działania Zakonu od początku jego istnienia, aż do czasów współczesnych.


Tradycja szpitalnicza i rycerska ukształtowały charakter posługi Zakonu, której dewizą stały się słowa Tuitio Fidei et Obsequium Pauperum (z łac. Obrona Wiary i Służba Ubogim). Realizowana jest ona przez charytatywną pracę kawalerów i dam zakonu w zakresie pomocy humanitarnej, medycznej i innych działań społecznych.


Zakon utrzymuje stosunki dyplomatyczne z państwami - obecnie jest ich ok. 110 i ma status stałego obserwatora przy 12 organizacjach międzynarodowych, np. ONZ, UNESCO, FAO. Polska nawiązała, a właściwie wznowiła po kilkudziesięciu latach przerwy stosunki dyplomatyczne z Zakonem 6 lipca 1990 r. Obecnie Zakon Maltański liczy 13,5 tys. członków na świecie, a jego kardynałem-patronem jest od 2014 roku pochodzący z USA Raymond Leo Burke.

ts, tom (KAI) / Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-25 11:08:23
miniaturka

Lednica: III Walentynkowe Spotkanie Małżeństw

Wspólnota LEDNICA 2000 zaprasza na III Walentynkowe Spotkanie Małżeństw na Lednicy pod hasłem „Idź i kochaj w rodzinie” w dniach 17-19 lutego w Ośrodku Jana Pawła II na Polach Lednickich.
2017-01-25 12:37:57
miniaturka

Bp Ciereszko przed Dniem Islamu: miłosierdzie nigdy nie dzieli [wywiad]

– Dzień Islamu ma szerzyć wśród katolików ideę dialogu z muzułmanami oraz służyć przezwyciężaniu wzajemnej niechęci i uprzedzeń – mówi bp Henryk Ciereszko. – Jutro będzie obchodzony Kościele katolickim w Polsce po raz 27.
2017-01-25 13:00:08
miniaturka

Bułgarski Kościół Prawosławny kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla

Powinien on ją otrzymać za wkład w ratowanie 51. tys. Żydów w czasie II wojny światowej przed deportacją do niemieckich nazistowskich obozów zagłady - poinformowała austriacka Fundacja "Pro Oriente".
2017-01-25 14:43:45
miniaturka

Kraków: pierwsze spotkanie abp. Jędraszewskiego z dziennikarzami

– Wielka historia Kościoła krakowskiego jest ciągle żywa – mówił dziś abp Jędraszewski. – Pytany o priorytety swojej posługi wskazywał kult Bożego Miłosierdzia, pielęgnowanie dziedzictwa św. Jana Pawła II oraz dialog ze światem akademickim i bliskość z ludźmi.
2017-01-25 15:13:14
miniaturka

Prowincjał salwatorianów: nie są znane przyczyny napadu na polską misjonarkę

Prowincjał salwatorianów w Polsce o. Piotr Filas mówi, że na razie nie są znane przyczyny wtorkowego zabójstwa polskiej misjonarki w Boliwii. Dodaje, że w najbliższych dniach do Polski wróci druga z wolontariuszek, a na miejscu trwa policyjne śledztwo.
2017-01-25 15:39:01
miniaturka

Warszawa przygotowuje się do Tygodnia Małżeństwa

Tydzień Małżeństwa rozpocznie się 7 lutego. Warsztaty i wykłady wspierające rozwój więzi małżeńskiej odbędą się w Centrum Myśli Jana Pawła II. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy poprzez formularz.