Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-24 17:54
RV/mm

Kard. Angelo Bagnasco o potrzebie solidarności

Dramatyczna sytuacja dotkniętych trzęsieniem ziemi mieszkańców środkowych Włoch, przyszłość rodziny, ubożenie społeczeństwa oraz kwestia ochrony życia. To główne tematy podjęte na rozpoczęcie sesji plenarnej włoskiej konferencji biskupów przez kard. Bagnasco.

Autor/źródło: Don Paolo/Wikipedia/CC BY-SA 2.5

Przewodniczący episkopatu Włoch zauważył, że tragiczne kataklizmy, jakie od sierpnia nawiedzają jego ojczyznę, wydobyły na powierzchnię może nieco zapomniane „solidarne oblicze” jej mieszkańców. Przejawem tego jest rekordowy wynik zbiórki solidarności na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi, który zaowocował sumą 22 mln euro. Ze swej strony episkopat przekazał każdej z doświadczonych tym kataklizmem diecezji 3-milionowe wsparcie. 

Kard. Bagnasco zauważył, że pilnym wyzwaniem stojącym przed Włochami jest stabilna przyszłość rodzin. Szacuje się, że w tym kraju poniżej progu ubóstwa żyje 4 mln 600 tys. ludzi. Oznacza to drastyczne zubożenie społeczeństwa w ciągu ostatniej dekady. Stąd, jak podkreślił przewodniczący episkopatu, trzeba zdecydowanych działań obecnego rządu w walce z ubóstwem i postępującym bezrobociem, szczególnie wśród młodzieży.

Na płaszczyźnie kościelnej jako główne wyzwania kard. Bagnasco wskazał nieustaną formację duchowieństwa oraz potrzebę „duszpasterskiego nawrócenia”, przejawiającą się w większym wychodzeniu księży na poszukiwanie ludzi.

bz / rvPodziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Włochy, episkopat, kard. Bagnasco