Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-24 17:18
RV/mm

Papiescy wysłannicy odwiedzili Aleppo

Papiescy wysłannicy odwiedzili umęczone Aleppo. Była to pierwsza wizyta przedstawicieli Stolicy Apostolskiej od momentu zakończenia oblężenia tego syryjskiego miasta.

Autor/źródło: pixabay.com

W skład delegacji weszli sekretarz delegowany watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka ks. Giampietro Dal Toso, nuncjusz apostolski w Damaszku kard. Mario Zenari i radca nuncjatury ks. Thomas Habib.

W ciągu trzech dni spotkali się oni z przedstawicielami wspólnot chrześcijańskich, odwiedzili odbitą niedawno z rąk dżihadystów wschodnią część miasta, wzięli także udział w ekumenicznej modlitwie zorganizowanej w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

„Obecność papieskiego wysłannika oraz przekazane nam słowa otuchy i solidarności były bardzo ważne dla mieszkańców Aleppo, tak samo jak wspólna modlitwa o pokój” – mówi pracująca w tym mieście siostra Brygida Maniurka ze Zgromadzenia Franciszkanek Misjonarek Maryi.

„Kościół był pełniusieńki bo przyszli nie tylko wierni obrządku rzymskokatolickiego, ale też przedstawiciele wszystkich innych obrządków chrześcijańskich obecnych w Aleppo – katolickich i prawosławnych. Rzeczywiście to, co nasz wzruszyło, to fakt, że sytuacja w mieście wciąż nie jest stabilna, a mimo to oni jednak odważyli się przyjechać – mówi Radiu Watykańskiemu siostra Maniurka. – Wciąż jeszcze jest niebezpiecznie, na pewno nie tak jak wcześniej, gdy nam pociski często tu spadały, ale sytuacja wciąż jeszcze nie jest unormowana. Poza tym w Aleppo jest naprawdę zimno, tym bardziej, że domy nie są dobrze ogrzewane. Cieszyliśmy się, że kardynał i biskup byli obecni na rozpoczęciu nowego programu ekumenicznego, który wszystkie Kościoły razem zaczynają w tym roku. Jest on skierowany do młodych małżeństw”.

W czasie wizyty papieskich wysłanników w Aleppo mowa była m.in. o realizacji projektów mających na celu odbudowę zniszczonych szkół, szpitali i domów. W czasie spotkania z przedstawicielami wspólnoty muzułmańskiej przypomniano o odpowiedzialności spoczywającej na wyznawcach wszystkich religii, gdy chodzi o wychowywanie przyszłych pokoleń do pokoju i pojednania.

bz/ rv


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-24 13:32:24
miniaturka

Kościół na Kubie – nadzieja i ewangelizacja

Ks. prał. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy PDM i ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA spotkali się z kubańskimi biskupami, nuncjuszem apostolskim w tym kraju oraz polskimi misjonarzami.
2017-01-24 14:30:51
miniaturka

Bp Tomasik: ślub może odbyć się w inny dzień niż sobota

O zasadach przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa dyskutowali dzisiaj księża diecezji radomskiej w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu. Uczestniczyło w nim ok. 200 księży proboszczów.
2017-01-24 17:15:47
miniaturka

Papież u św. Marty: bądźmy autentyczni w relacjach z Bogiem

„Panu Bogu podoba się, kiedy się na Niego złościmy, bo wtedy jesteśmy autentyczni” – to słowa papieża z homilii wygłoszonej w kaplicy Domu św. Marty.
2017-01-24 18:07:22
miniaturka

Kard. Angelo Bagnasco o potrzebie solidarności

Dramatyczna sytuacja dotkniętych trzęsieniem ziemi mieszkańców środkowych Włoch, przyszłość rodziny, ubożenie społeczeństwa oraz kwestia ochrony życia. To główne tematy podjęte na rozpoczęcie sesji plenarnej włoskiej konferencji biskupów przez kard. Bagnasco.
2017-01-24 18:21:45
miniaturka

Kraków: pogrzeb ks. Mieczysława Malińskiego

W kościele sióstr wizytek w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Mieczysława Malińskiego. Kaznodzieja, pisarz i publicysta, przyjaciel Jana Pawła II zmarł 15 stycznia w wieku 93 lat.
2017-01-25 07:21:04
miniaturka

ŚDM w Panamie również dla niekatolików

Światowe Dni Młodzieży w Panamie będą miały doniosłe znacznie dla całej Ameryki Środkowej – uważa kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.