Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-24 11:05
BP KEP/mm

Bulla nominacyjna abp. Marka Jędraszewskiego [dokument]

W trakcie ingresu do bazyliki katedralnej w Krakowie 28 stycznia, zostanie odczytana Bulla Ojca Świętego Franciszka: „Sublimis inter sidera”, podpisana 8 grudnia ub.r. w Watykanie. Dotyczy ona nominacji nowego arcybiskupa metropolity krakowskiego.

Autor/źródło: M.Mazur/episkopat.pl

Tekst dokumentu

Bulla Sublimis inter sidera


Franciszek, Biskup, Sługa Sług Bożych, przekazuje pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo Czcigodnemu Bratu Markowi Jędraszewskiemu, dotychczas Arcybiskupowi Metropolicie łódzkiemu, który został wybrany na Arcybiskupa metropolitalnego Kościoła krakowskiego.


Ponieważ Nasz Czcigodny Brat Kardynał Stanisław Dziwisz, wierny świadek godnych pamięci dzieł świętego Jana Pawła II, Naszego Poprzednika, niegdyś Biskupa krakowskiego, złożył urząd kierowania Kościołem krakowskim, który Naszym oczom ukazuje się jako najwspanialsza pośród gwiazd, bogaty w świadectwa wiary tak przodków, jak i osób nam współczesnych, podjęliśmy niezwłocznie działania, aby dać mu niestrudzonego pasterza.


Zwracamy się zatem bezpośrednio do Ciebie, Czcigodny Bracie, który urodziłeś się w Poznaniu, zdobyłeś solidne wykształcenie, najpierw w Ojczyźnie, a potem w Rzymie, zwłaszcza w naukach filozoficznych. Obdarzony cennymi talentami i zasługującymi na uznanie cnotami, wypełniałeś następnie funkcję wykładowcy i wychowawcy młodzieży i aż dotąd gorliwie i przykładnie pełniłeś posługę biskupią w metropolitalnej Archidiecezji łódzkiej oraz pracowałeś na rzecz Konferencji Episkopatu Polski i Stolicy Apostolskiej.


W związku z tym, biorąc pod uwagę opinię Kongregacji do spraw Biskupów, mocą Naszej Apostolskiej Władzy mianujemy Cię i ustanawiamy Arcybiskupem Metropolitą Krakowskim wraz ze wszystkimi prawami i obowiązkami, jakie według świętych norm prawa kanonicznego odnoszą się do Ciebie i Twojego stanu. Oznajmisz swój wybór duchowieństwu i wiernemu ludowi, których już teraz zachęcamy, aby przyjęli Cię jako duchowego przewodnika, który zgodnie ze swym biskupim zawołaniem „Scire Christum” uczy poznawać Chrystusa, będącego Źródłem miłości i największym Dawcą łaski. Ponadto, Czcigodny Bracie, pragniemy wyrazić Tobie naszą serdeczną życzliwość.


W wielu modlitwach przyzywamy też opieki nad Tobą Najświętszej Maryi Panny, która niech Ci będzie Wspomożycielką w sprawowaniu nowego urzędu, oraz wstawiennictwa świętych orędowników: świętego Marka Ewangelisty, świętego Stanisława, niegdyś siewcy nowej chrześcijańskiej wiary w Polsce, i świętej Jadwigi, znamienitej Królowej, aby tam właśnie − w Kościele krakowskim − wierni czerpali z Twej biskupiej posługi jak najwięcej zbawiennych owoców.


Podpisano w Rzymie, u Świętego Piotra, dnia ósmego grudnia, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w Roku Pańskim dwa tysiące szesnastym, w czwartym roku Naszego Pontyfikatu.


Franciszek


mp/KAI

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-24 09:48:25
miniaturka

10. rocznica śmierci Ryszarda Kapuścińskiego

W 10. rocznicę śmierci Ryszarda Kapuścińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy i reportażystów w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odprawiono mszę św. Przewodniczył jej o. Tomasz Dostatni, dominikanin.
2017-01-24 10:07:13
miniaturka

Abp. Jędraszewski jest już w Krakowie

W poniedziałek wieczorem do Domu Arcybiskupów Krakowskich przybył nowy metropolita archidiecezji krakowskiej. Swój pobyt przy Franciszkańskiej 3 abp Marek Jędraszewski rozpoczął od chwili cichej modlitwy w biskupiej kaplicy.
2017-01-24 10:21:21
miniaturka

Muzea Watykańskie w sieci

Muzea Watykańskie utworzyły nową stronę internetową zgodnie z życzeniem papieża Franciszka, "aby sztuka minionych wieków była dostępna dla wszystkich”.
2017-01-24 11:21:19
miniaturka

Ks. Fernando Ocáriz Braña – prałatem Opus Dei

Późnym popołudniem, 23 stycznia, papież Franciszek mianował prałatem Opus Dei ks. Fernando Ocáriza Brañę. Ojciec Święty potwierdził wybór dokonany przez trzeci Kongres elekcyjny Prałatury, który się odbył tego samego dnia.
2017-01-24 11:38:18
miniaturka

USA: Trump przywrócił zakaz finansowania organizacji promujących aborcję zagranicą

Donald Trump przywrócił zakaz finansowania zagranicznych aborcji z funduszy federalnych. Wprowadzony on został w 1984 r. przez Ronalda Reagana. Obowiązywał, gdy rządzili prezydenci republikanie, znoszono go, gdy rządzili demokraci. Poprzednio zniósł go w 2009 r. Barack Obama.
2017-01-24 12:35:43
miniaturka

Kalendarz papieskich ceremonii w lutym i marcu

2 lutego Ojciec Święty spotka się z zakonnicami i zakonnikami, a w dniach 5-10 marca uda się ze swymi współpracownikami na doroczne rekolekcje.