Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-23 16:00
RV/mm

Papież do walczących z mafią: diabeł wchodzi przez kieszeń

"Społeczeństwo potrzebuje uzdrowienia z korupcji, z nielegalnej sprzedaży narkotyków i broni" - powiedział papież do 40-osobowej grupy przedstawicieli włoskiej prokuratury generalnej zajmujących się walką ze zorganizowaną przestępczością i terroryzmem.

Autor/źródło: pixabay.com

Papież przypomniał, że zajmują się oni ściganiem przestępstw trzech wielkich organizacji kryminalnych: sycylijskiej mafii, neapolitańskiej camorry i kalabryjskiej ‘ndranghety, a także terroryzmu, który staje się coraz bardziej międzynarodowy.


Franciszek wyraził uznanie dla trudnej i niebezpiecznej pracy funkcjonariuszy tego organu włoskiej prokuratury. Podkreślił, że w zwalczaniu przestępczości współdziałają oni ze swoimi kolegami z innych krajów.


„Społeczeństwo darzy wielkim zaufaniem waszą profesjonalność, wasze doświadczenie sędziów śledczych zaangażowanych w zwalczanie i wykorzenianie zorganizowanej przestępczości. Zachęcam was do podejmowania wszelkich wysiłków zwłaszcza w przeciwdziałaniu handlowi ludźmi i przemycaniu migrantów. Są to bardzo ciężkie przestępstwa, uderzające w najsłabszych ze słabych! W związku z tym konieczne jest wzmóc działania celem ochrony ofiar, dbając o zapewnienie pomocy prawnej i socjalnej tym naszym braciom i siostrom będącym w poszukiwaniu pokoju i przyszłości. Ci, którzy uciekają ze swoich krajów z powodu wojny, przemocy, prześladowań, mają prawo znaleźć odpowiednie przyjęcie i właściwą ochronę w krajach, które uważają się za cywilizowane” – powiedział Papież.


Ojciec Święty zwrócił uwagę na potrzebę działań edukacyjnych ze strony rodzin, szkół, wspólnot chrześcijańskich, stowarzyszeń sportowych i kulturalnych. Mają one wychowywać do moralności i praworządności.


„Fenomenowi mafijnemu, będącemu wyrazem kultury śmierci, trzeba stawiać przeszkody i zwalczać go. Jest on radykalnie sprzeczny z wiarą i Ewangelią, które zawsze opowiadają się za życiem. Ci, którzy idą za Chrystusem, żywią myśli pokoju, braterstwa, sprawiedliwości, gościnności i przebaczenia. Kiedy ewangeliczne soki ożywiają ucznia Chrystusa, dojrzewają dobre owoce, łatwo rozpoznawalne również z zewnątrz, wraz z odpowiednimi postawami, które apostoł Paweł określa jako «miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie» (Gal 5, 22-23)” – powiedział Franciszek.


Papież wskazał, że świadkami tych owoców ducha są parafie i stowarzyszenia katolickie. Prowadzą one godną pochwały działalność celem stopniowego wykorzeniania tej „złej rośliny”, jaką jest zorganizowana przestępczość i związana z nią korupcja.


„Jestem świadomy faktu, że wasza praca wiąże się także – dobrze o tym wiem – z zagrożeniem życia i innymi niebezpieczeństwami dla was i dla waszych rodzin. Sprawia to mafijny sposób działania. Dlatego wasza praca wymaga pasji, poczucia obowiązku i siły ducha, a także wsparcia, modlitwy i bliskości ze strony nas, wszystkich mieszkańców, którzy korzystamy z waszej pracy. Zapewniam, że jestem wam w niej bardzo bliski i modlę się za was. A jednocześnie niech Pan sprawiedliwy i miłosierny dotknie serc mężczyzn i kobiet działających w różnych mafiach, aby zatrzymali się, przestali czynić zło, nawrócili się i zmienili życie. Pieniądze pochodzące z brudnych interesów i mafijnych zbrodni są zakrwawione i wytwarzają władzę niegodziwą. A wszyscy wiemy, że diabeł wchodzi przez kieszeń: tam zaczyna się korupcja”.


ak/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-23 14:51:02
miniaturka

Timothy Garton Ash laureatem Nagrody Karola Wielkiego 2017

Brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash został laureatem tegorocznej Nagrody Karola Wielkiego za szczególne zasługi dla Europy. Poinformowało o tym kuratorium nagrody 22 stycznia w Akwizgranie.
2017-01-23 15:01:01
miniaturka

Wielki Bal Dominikański

W sobotę 25.02.17 r. od godz. 19:00 do północy w sali przyjęć w domu na Polach Lednickich (40 min od Poznania) - Wielki Bal Dominikański.
2017-01-23 15:26:16
miniaturka

Meksykański biskup: mur Trumpa nie powstrzyma migracji

Mur, który chce postawić prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump na granicy z Meksykiem nie powstrzyma migracji, choć ją znacznie utrudni - powiedział bp Felipe Arizmendi Esquivel.
2017-01-23 17:11:49
miniaturka

Kard. Duka: świat się budzi, odrzuca mainstreamowe idelogie

W ostatnich kilku latach świat się budzi i zaczyna odrzucać mainstreamowe ideologie. Nie zawsze się to udaje, nie zawsze jest to rozważne, ale w tym kierunku trzeba prowadzić młodych ludzi – uważa kard. Dominik Duka.
2017-01-23 17:39:30
miniaturka

Paryż: Marsz dla życia coraz młodszy

Z roku na rok zmienia się oblicze paryskiego Marszu dla Życia. Staje się ono coraz młodsze – konstatują francuskie media po wczorajszej demonstracji.
2017-01-23 18:10:30
miniaturka
play

Papież w Domu św. Marty: pozwólmy Bogu przebaczać

Pozwólmy, aby Bóg nam przebaczał, nie zamykajmy przed Nim naszych serc – takie wezwanie Papież skierował do wiernych w kazaniu wygłoszonym w kaplicy Domu św. Marty.