Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-23 15:20
KAI/mm

Meksykański biskup: mur Trumpa nie powstrzyma migracji

Mur, który chce postawić prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump na granicy z Meksykiem nie powstrzyma migracji, choć ją znacznie utrudni - powiedział bp Felipe Arizmendi Esquivel.

Autor/źródło: pixabay.com

Podczas konferencji prasowej hierarcha wezwał władze swego kraju, by „z godnością broniły interesów ojczyzny w umowach międzynarodowych, nie dając się zastraszyć władzy pieniądza z Północy”. Fakt, że Trump chce zbudować mur za meksykańskie pieniądze nazwał „bezpodstawnym i całkowicie absurdalnym”.


Biskup przyznał, że niepokoją go zapowiedziane przez Trumpa deportacje z USA ponad 3 mln nielegalnych imigrantów, w większości Meksykanów, których prezydent uważa za przestępców i to, że podobnie chce zrobić z nielegalnie tam pracującymi, którzy - jak zauważył hierarcha - przyczyniają się do rozwoju gospodarki Stanów Zjednoczonych, gdyż bez nich wiele prac nie byłoby w ogóle wykonanych. Przypomniał też, że Trump grozi wprowadzeniem dla firm z USA zakazu inwestowania w Meksyku, szczególnie w przemysł samochodowy, dzięki któremu powstały tu tysiące miejsc pracy.


Postawa nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych doprowadziła do znacznego osłabienia meksykańskiej waluty - peso, przez co wzrosły ceny benzyny i innych produktów, które Meksyk musi importować z zagranicy. Trump mówi również, że będzie renegocjował umowy o wolnym handlu, zawarte przez USA z Meksykiem i Kanadą, „nie dla dobra trzech państw, tylko wyłącznie dla swojego, co jest nacjonalistycznym egoizmem” - stwierdził bp Arizmendi.


Podkreślił, że Trump jest prezbiterianinem i mówi, że „przyjął w swym sercu Jezusa Chrystusa”. W dniu zaprzysiężenia przysięgał na Biblię i wzywał pomocy Bożej w pełnieniu urzędu prezydenta, „ale jego perspektywa jest czysto ekonomiczna, gdyż jest przedsiębiorcą, dla którego najbardziej liczy się biznes, pieniądz, względy gospodarcze”. Stoi to w sprzeczności z wiarą chrześcijańską, „ponieważ Jezus Chrystus powiedział nam, że pieniądz nie może być naszym bożkiem i że dlatego ekonomia nie może być ostatecznym kryterium podejmowania decyzji”. - Tym, czego naucza nas Jezus Chrystus jest miłość do ubogich, solidarność z potrzebującym, troska o migrantów, szacunek do kobiet - wskazał ordynariusz diecezji San Cristóbal de las Casas w stanie Chiapas.

pb (KAI/jornada.unam.mx) / San Cristóbal de las Casas

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-23 13:56:23
miniaturka

Warszawa: konferencja „Odrodzenie ikonograficzne w Polsce i Ukrainie”

Konferencja odbędzie 26 stycznia o godz. 12.00 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W programie wykłady nt. tradycji ikonograficznej, kształcenia ikonografów, społeczno-kulturowego aspektu ikony oraz panel z udziałem bp. Michała Janochy.
2017-01-23 14:51:02
miniaturka

Timothy Garton Ash laureatem Nagrody Karola Wielkiego 2017

Brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash został laureatem tegorocznej Nagrody Karola Wielkiego za szczególne zasługi dla Europy. Poinformowało o tym kuratorium nagrody 22 stycznia w Akwizgranie.
2017-01-23 15:01:01
miniaturka

Wielki Bal Dominikański

W sobotę 25.02.17 r. od godz. 19:00 do północy w sali przyjęć w domu na Polach Lednickich (40 min od Poznania) - Wielki Bal Dominikański.
2017-01-23 16:14:34
miniaturka

Papież do walczących z mafią: diabeł wchodzi przez kieszeń

"Społeczeństwo potrzebuje uzdrowienia z korupcji, z nielegalnej sprzedaży narkotyków i broni" - powiedział papież do 40-osobowej grupy przedstawicieli włoskiej prokuratury generalnej zajmujących się walką ze zorganizowaną przestępczością i terroryzmem.
2017-01-23 17:11:49
miniaturka

Kard. Duka: świat się budzi, odrzuca mainstreamowe idelogie

W ostatnich kilku latach świat się budzi i zaczyna odrzucać mainstreamowe ideologie. Nie zawsze się to udaje, nie zawsze jest to rozważne, ale w tym kierunku trzeba prowadzić młodych ludzi – uważa kard. Dominik Duka.
2017-01-23 17:39:30
miniaturka

Paryż: Marsz dla życia coraz młodszy

Z roku na rok zmienia się oblicze paryskiego Marszu dla Życia. Staje się ono coraz młodsze – konstatują francuskie media po wczorajszej demonstracji.