Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-01-23 15:20
KAI/mm

Meksykański biskup: mur Trumpa nie powstrzyma migracji

Mur, który chce postawić prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump na granicy z Meksykiem nie powstrzyma migracji, choć ją znacznie utrudni - powiedział bp Felipe Arizmendi Esquivel.

Autor/źródło: pixabay.com

Podczas konferencji prasowej hierarcha wezwał władze swego kraju, by „z godnością broniły interesów ojczyzny w umowach międzynarodowych, nie dając się zastraszyć władzy pieniądza z Północy”. Fakt, że Trump chce zbudować mur za meksykańskie pieniądze nazwał „bezpodstawnym i całkowicie absurdalnym”.


Biskup przyznał, że niepokoją go zapowiedziane przez Trumpa deportacje z USA ponad 3 mln nielegalnych imigrantów, w większości Meksykanów, których prezydent uważa za przestępców i to, że podobnie chce zrobić z nielegalnie tam pracującymi, którzy - jak zauważył hierarcha - przyczyniają się do rozwoju gospodarki Stanów Zjednoczonych, gdyż bez nich wiele prac nie byłoby w ogóle wykonanych. Przypomniał też, że Trump grozi wprowadzeniem dla firm z USA zakazu inwestowania w Meksyku, szczególnie w przemysł samochodowy, dzięki któremu powstały tu tysiące miejsc pracy.


Postawa nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych doprowadziła do znacznego osłabienia meksykańskiej waluty - peso, przez co wzrosły ceny benzyny i innych produktów, które Meksyk musi importować z zagranicy. Trump mówi również, że będzie renegocjował umowy o wolnym handlu, zawarte przez USA z Meksykiem i Kanadą, „nie dla dobra trzech państw, tylko wyłącznie dla swojego, co jest nacjonalistycznym egoizmem” - stwierdził bp Arizmendi.


Podkreślił, że Trump jest prezbiterianinem i mówi, że „przyjął w swym sercu Jezusa Chrystusa”. W dniu zaprzysiężenia przysięgał na Biblię i wzywał pomocy Bożej w pełnieniu urzędu prezydenta, „ale jego perspektywa jest czysto ekonomiczna, gdyż jest przedsiębiorcą, dla którego najbardziej liczy się biznes, pieniądz, względy gospodarcze”. Stoi to w sprzeczności z wiarą chrześcijańską, „ponieważ Jezus Chrystus powiedział nam, że pieniądz nie może być naszym bożkiem i że dlatego ekonomia nie może być ostatecznym kryterium podejmowania decyzji”. - Tym, czego naucza nas Jezus Chrystus jest miłość do ubogich, solidarność z potrzebującym, troska o migrantów, szacunek do kobiet - wskazał ordynariusz diecezji San Cristóbal de las Casas w stanie Chiapas.

pb (KAI/jornada.unam.mx) / San Cristóbal de las Casas


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Meksyk, bp Felipe Arizmendi Esquivel, Trump