Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-23 12:37
archwwa.pl/mm

Warszawa: centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan

Centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan odbyło się 22 stycznia w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika pod przewodnictwem bp Solarczyka.

Autor/źródło: E.Bartkiewicz/episkopat.pl

Tylko Krzyż Jezusa Chrystusa może zburzyć dzielący nas mur wrogości i podziałów – powiedział zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, bp Jerzy Samiec. Centralne nabożeństwo ekumeniczne Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan odbyło się dziś w bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Nawiązując w kazaniu do hasła tegorocznej modlitwy „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” biskup Jerzy Samiec zachęcał, by zamiast budować mury oddzielające jednych od drugich zacząć je burzyć poprzez wspólne wpatrywanie się w Jezusa Chrystusa.


– Syn Boży jak pisze św. Paweł Apostoł jest wszystkim we wszystkich. Nie ma zatem już Greka, Rzymianina i Żyda, obrzezanego i nieobrzezanego, mężczyzny i kobiety. Nie powinniśmy więc koncentrować się na działaniach ekumenicznych ale raczej na Krzyżu Jezusa Chrystusa, który jest symbolem zbawienia i łaski, przebaczenia i pokoju, bezpieczeństwa i pojednania – powiedział ewangelicki duchowny.


Zwrócił uwagę, że Jezus Chrystus umarł na krzyżu nie tylko za jedno wyznanie czy jeden Kościół, ale za wszystkich, niezależnie od tego skąd są, a nawet i za tych, którzy nie przynależą do żadnego z Kościołów.


Luterański duchowny podkreślił, że zburzenie murów oznacza gotowość na zmiany, na poznawanie innych. – „Postawa otwartości jest wzbogacająca, ponieważ człowieka zawsze ma się czego nauczyć od innych, od tych drugich których nie zna” – przekonywał.


Nawiązując do listów św. Jana Apostoła przypomniał również, że nie można kochać Boga jeśli odrzuca się bliźniego. „Prawdziwa miłość do Boga objawia się w bezwarunkowej miłości do drugiego człowieka, bez względu kim on jest i jaki ma światopogląd” – podkreślił prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. I zaapelował: „Budujmy mosty poprzez miłość Jezusa Chrystusa”.


Na zakończenie przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. ekumenizm, bp Krzysztof Nitkiewicz podziękował wszystkim za wspólna modlitwę. Podkreślił, że jest ona kluczem budowania wspólnoty opartej na jedności. „Musimy być razem w imię Chrystusa, tak jak w imię Trójcy Przenajświętszej zostaliśmy ochrzczeni” – podsumował.


Zebrane podczas Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan ofiary zostaną w tym roku przekazane na pomoc migrantom.


Rozpoczęty 18 stycznia Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiegają po hasłem „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas” (por. 2 Kor 5,14–20).


W całej Polsce chrześcijanie różnych wyznań odwiedzają świątynie bratnich Kościołów, by wspólnie modlić się o pełną i widzialną jedność chrześcijan. Zgodnie z tradycją, podczas Tygodnia Ekumenicznego na nabożeństwa organizowane w świątyniach różnych wyznań, zapraszani są przedstawiciele bratnich Kościołów.


W ramach Tygodnia niektóre Kościoły, diecezje czy miasta organizują jedno nabożeństwo, inne spotykają się każdego dnia. Jeszcze inne spośród tych ośmiu nabożeństw wybierają jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, najczęściej w niedzielę.


Zgodnie z tradycją, podczas Tygodnia Ekumenicznego na nabożeństwa organizowane w świątyniach różnych wyznań, zapraszani są przedstawiciele bratnich Kościołów. Zwyczajem przyjętym w Polsce na nabożeństwach ekumenicznych, jest gościnna wymiana kaznodziejów.


KAI


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-23 12:03:52
miniaturka

OD DZISIAJ MNÓSTWO ATRAKCJI DLA DZIECI W KOLNEŃSKIM OŚRODKU KULTURY I SPORTU

Wraz z rozpoczęciem ferii zimowych przez dzieci z województwa podlaskiego Kolneński Ośrodek Kultury i Sportu przygotował bogatą ofertę. Organizatorzy mają nadzieję,że w ten sposób najmłodsi spędzą miło i aktywnie swój wolny czas.
2017-01-23 12:25:37
miniaturka

NABOŻEŃSTWO O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN W ŁOMŻY

W Kościele Rektoralnym pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Łomży (woj. podlaskim) o godzinie 17 odbyło się nabożeństwo związane z Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przewodniczył jej Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Janusz Stepnowski.
2017-01-23 12:33:04
miniaturka

Msza św. w 154 rocznicę wybuchu powstania styczniowego

Mszą św. w stołecznej katedrze polowej uczczono pamięć uczestników powstania styczniowego w 154 rocznicę jego wybuchu. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.
2017-01-23 13:36:17
miniaturka

Abp Kupny: nie możemy pogodzić się z podziałem i oddaleniem Kościołów

Nabożeństwo w ewangelickim kościele Opatrzności Bożej rozpoczęło obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan we Wrocławiu. Słowo Boże wygłosił abp Józef Kupny. – Nie musimy się bać wspólnej modlitwy, wspólnego działania, okazywania sobie sympatii i życzliwości – powiedział hierarcha.
2017-01-23 13:56:23
miniaturka

Warszawa: konferencja „Odrodzenie ikonograficzne w Polsce i Ukrainie”

Konferencja odbędzie 26 stycznia o godz. 12.00 w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. W programie wykłady nt. tradycji ikonograficznej, kształcenia ikonografów, społeczno-kulturowego aspektu ikony oraz panel z udziałem bp. Michała Janochy.
2017-01-23 14:51:02
miniaturka

Timothy Garton Ash laureatem Nagrody Karola Wielkiego 2017

Brytyjski historyk i publicysta Timothy Garton Ash został laureatem tegorocznej Nagrody Karola Wielkiego za szczególne zasługi dla Europy. Poinformowało o tym kuratorium nagrody 22 stycznia w Akwizgranie.