Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-22 20:39
Ewa Kotowska-Rasiak

Bp Janiak: uczeń Chrystusa winien być człowiekiem jedności

- Każdy uczeń Chrystusa winien być człowiekiem jedności, scalenia, a nie dzielenia, rozbijania, intryg - mówił bp Edward Janiak podczas spotkania noworocznego z mieszkańcami Jarocina. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W homilii biskup kaliski nawiązał do Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. - Kościół w tych dniach wspomina modlitwę arcykapłańską Chrystusa o jedność. Skoro Chrystus modlił się o jedność, to wynika z tego, że jedność jest wielkim darem, o który trzeba się modlić, ale jest też zadaniem, które należy w trudzie i wysiłku wypełniać – powiedział celebrans. Zaznaczył, że szczególną wartością jest jedność w świecie ludzkim. – Dobrze żyje się w rodzinach, gdzie panuje jedność. Dobrze żyje się w zakładzie pracy, w którym doświadcza się wzajemnej życzliwości i nie ma intryg. Dobrze żyje się w narodzie zjednoczonym, w którym nie ma wewnętrznych sporów, czego nie możemy dzisiaj powiedzieć o Polsce. Nawet z zewnątrz mogą być interwencje, bardzo wielu ludziom zależy, żeby w Polsce nie było jedności i jesteśmy tego świadkami. Dobrze żyje się w Kościele, w którym wszyscy żywią te same przekonania, znają prawdy wiary, podejmują jednakowe praktyki religijne – podkreślał kaznodzieja. Ubolewał, że mimo wysiłków i starań ciągle brakuje jedności. - Ciągle chorujemy na brak jedności. Brakuje jedności w małżeństwach i rodzinach, w relacjach sąsiedzkich, w pracy, w narodach, w Kościele. Uczniowie Chrystusa w dalszym ciągu są podzieleni, skłóceni – stwierdził bp Janiak. Wskazywał, że modlitwa o jedność to pierwszy lek na chorobę rozbicia i zachęcał do naśladowania Chrystusa, który w decydującej chwili swego życia modlił się o jedność. Przekonywał, że drugą formą budowania jedności jest czyn. - Jest to czyn miłości, przebaczenia, czasem cierpliwości, wytrwałości, łagodności. Najdoskonalszy czyn zmierzający do zjednoczenia ludzi spełnił sam Chrystus. To On umarł, by rozproszone dzieci Boże zgromadzić w jedno. Każdy uczeń Chrystusa winien być człowiekiem jedności, scalenia, a nie dzielenia, rozbijania, intryg – mówił hierarcha. Dodał, że najpierw trzeba zaprowadzić jedność we własnym wnętrzu. – Najważniejsze jest zaprowadzanie jedności w myśleniu, mówieniu, działaniu. Drugi obszar tej jedności to nasze środowisko, miejsce zamieszkania, rodzina, sąsiedztwo, praca, parafia, miejscowość. Wszelka jedność w świecie i Kościele rozpoczyna się od jedności małych wspólnot. Kto potrafi budować jedność ze swoim bratem i siostrą ten przyczynia się do budowania jedności w wymiarze ogólnoludzkim – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

Druga część spotkania odbyła się w ratuszu w Jarocinie, gdzie życzenia biskupowi i mieszkańcom złożył burmistrz Adam Pawlicki. W swoim wystąpieniu podkreślał, że bardzo dobrze układa się współpraca władz samorządowych z proboszczami jarocińskich parafii. Biskup kaliski życzył opieki Bożej. – Życzę, abyście trwali w dobrym, abyście pamiętali o przykazaniach Bożych, żeby nie przykładać ręki do śmierci człowieka czy to nienarodzonego, czy starszego. Ogłoszony Rok św. Brata Alberta każe nam być wrażliwymi na ludzi biedniejszych, którzy sobie nie radzą. Trzeba mieć wrażliwość na drugiego człowieka, bo każdy człowiek ma w sobie iskrę obecności Boga – powiedział bp Janiak. Zebrani mieli okazję wysłuchać koncertu kolęd w wykonaniu Zespołu Instrumentalno-Wokalnego Ogniska Muzycznego w Jarocinie pod kierunkiem Zbigniewa Obary i Leszka Świderskiego. Biskup przełamał się opłatkiem z przedstawicielami władz samorządowych, pracownikami instytucji i mieszkańcami Jarocina. W spotkaniu uczestniczyli: ks. prałat Dariusz Matusiak, proboszcz parafii pw. św. Marcina w Jarocinie i o. Joel Kokott, proboszcz parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jarocinie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy