Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-22 07:37
ek / Radio Watykańskie

Niemieccy biskupi: tylko dzięki rodzinom nasz kraj ma przyszłość

„Rodziny gwarantują istnienie naszego społeczeństwa. Tylko dzięki rodzinom nasz kraj będzie miał przyszłość” – czytamy w dokumencie, który wydały diecezje Nadrenii Północnej-Westfalii.

Autor/źródło: pixabay

14 maja odbędą się wybory do parlamentu tego landu - największego pod względem liczby ludności kraju związkowego w Niemczech- dlatego Kościół przypomina wszystkim kandydującym partiom o konieczności prowadzenia solidniejszej polityki prorodzinnej.


Pod 18-stronicowym dokumentem podpisały się różne organizacje kościelne z archidiecezji Kolonia i Paderborn oraz diecezji Akwizgran, Essen i Münster. Czytamy w nim, że Kościół w „małżeństwie mężczyzny i kobiety widzi dobry fundament udanego życia rodzinnego”, a rozwody obciążają nie tylko bezpośrednio zaangażowanych, ale całe społeczeństwo.


W dokumencie zauważa się, że co piąte dziecko w Nadrenii Północnej-Westfalii pochodzi z rodziny zaciągającej świadczenia socjalne. Tu instytucje kościelne apelują o lepszy program wspierający najuboższych.


Ulepszenia wymaga też opieka przedszkolna, a ponadto potrzebna jest reforma szkolnictwa. Kościół zwraca uwagę na przepełnione klasy i brak personelu. Do ważnych filarów polityki prorodzinnej dokument zalicza także budownictwo mieszkaniowe, które w Nadrenii Północnej-Westfalii wymaga lepszego programu i zwiększenia środków. Szczególną troską Kościół otacza rodziny wielodzietne i osoby wychowujące dzieci samotnie.


Dokument pięciu niemieckich diecezji wyraźnie apeluje do polityków o lepszą politykę prorodzinną. Może on być inspiracją do podobnego apelu na szczeblu federalnym krótko przed wrześniowymi wyborami do Bundestagu.


T. Kycia, Berlin/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy