Strona główna
opoka.org.pl
2017-01-21 13:45
Anna Bajon / KAI

Kard. Dziwisz: będę się starał nadal służyć

"Będę się starał nadal służyć. Służyć naszej archidiecezji wedle sił i możliwości przewidzianych prawem kościelnym" - powiedział dziś w Sanktuarium św. Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz.

Autor/źródło: episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Ustępujący metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za swoja ponad 11-letnią posługę na urzędzie arcybiskupa Krakowa.

Hierarcha przyznał na wstępie, że w ciągu ostatnich dni towarzyszą mu słowa psalmisty: "Czym się Panu odpłacę za wszystko, co mi wyświadczył?". "Przyjąłem z wdzięcznością propozycję dzisiejszego spotkania liturgicznego. Obyśmy wspólnie podziękowali Bogu za 11 lat wspólnej drogi, naszego pielgrzymowania i budowania Królestwa Bożego w archidiecezji krakowskiej" - powiedział.

Podziękował zebranym za liczną obecność. "Nade wszystko cieszę się z tak licznej obecności kapłanów. To coś mówi - o archidiecezji, o stanie duchowym naszego Kościoła krakowskiego" - ocenił.

Kard. Dziwisz zaznaczył, że zdawał sobie sprawę, że Kościołowi krakowskiemu zawsze przewodziło wielu wielkich i świętych biskupów. Pierwszy raz wyznał, że Jan Paweł II przewidywał jego służbę w Krakowie, o czym powiedział mu kard. Franciszek Macharski.

"Dlatego przyjąłem z pokorą nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń, ale jednocześnie ufając i licząc na pomoc z wysoka tego, u którego boku służyłem w Krakowie i Watykanie 39 lat" - wyznał.

Podziękował Benedytowi XVI za zaufanie oraz niezmienną życzliwość dla archidiecezji krakowskiej i Kościoła w Polsce. Ojcu Świętemu Franciszkowi podziękował szczególnie za Światowe Dni Młodzieży w Krakowie i Polsce. "To wydarzenie pozostanie na zawsze w pamięci Krakowa i w naszej pamięci oraz będzie inspirować nasze życie wiary, nadziei i miłości" - stwierdził.

Ustępujący metropolita stwierdził, że archidiecezja krakowska zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego. "Wyrażam wdzięczność i uznanie wszystkim, którzy współtworzą Kościół krakowski - swoją modlitwą, pracą, cierpieniem, swoją kulturą i chrześcijańską solidarnością" - podziękował.

Kardynał podziękował biskupom, współpracownikom, wszystkim księżom, braciom i siostrom zakonnym oraz członkom ruchów, wspólnot i stowarzyszeń. Wyraził wdzięczność parafiom, instytucjom kościelnym, edukacyjnym, oświatowym i charytatywnym. "Dziękuję kurii diecezjalnej, kapitułom, Uniwersytetowi Papieskiemu Jana Pawła II oraz Wyższemu Seminarium Duchownemu Archidiecezji Krakowskiej, przygotowującemu z roku na rok nowe zastępy duszpasterzy. Dziękuję środowisku akadmickiemu Miasta Krakowa" - wymieniał.

Podziękował także za to, że wiara i duchowa żywotność Kościoła krakowskiego zaowocowała m.in. dziełem Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" i Sanktuarium św. Jana Pawła II. "Centrum i Sanktuarium upamiętania wielką postać Kościoła powszechnego i prawdziwego Ojca naszej archidiecezji. Wzniesienie tego dzieła było naszym obowiązkiem, ale także przywilejem. Jest ono darem i zadaniem dla następnych pokoleń, by utrwalały i pogłębiały duchowe dziedzictwo wielkiego Pasterza i wielkiego Świętego" - podkreślił.

"Pragnę wymienić wszystkie instytucje, ale trudno. Pragnę wszystkim podziękować. Wszystkim środowiskom i wspólnotom, ze strony których doznawałem w tych latach życzliwości i wsparcia wszystkich inicjatyw" - mówił hierarcha. Wyraził również wdzięczność władzom państwowym, samorządowym, władzom Krakowa, regionu małopolskiego oraz władzom centralnym, które reprezentowała obecna na uroczystościach premier Beata Szydło.

"Wszystkich i całą archidiecezją, tak jak zawsze, ale dziś w sposób szczególny, ogarniam wdzięczną modlitwą i pamięcią. Będę się starał nadal służyć. Służyć naszej archidiecezji wedle sił i możliwości przewidzianych prawem kościelnym. Czyli będziemy dalej wspólnie służyć tej samej sprawie pod przewodem nowego metropolity, Ks. Abp. Marka Jędraszewskiego. Już za tydzień przyjmiemy go tutaj oficjalnie z otwartym sercem" - zakończył kard. Dziwisz.

luk / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-01-21 12:08:53
miniaturka

Bp Jezierski: Reformacja to ważne wydarzenie i proces dziejowy

Dla wszystkich chrześcijan Reformacja to ważne wydarzenie, a właściwie proces dziejowy - napisał biskup elbląski Jacek Jezierski w liście do diecezjan z okazji Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i w związku z 500-leciem reformacji.
2017-01-21 12:15:39
miniaturka

Papież do Trumpa: pamiętaj o wielu Łazarzach stojących u drzwi

Papież Franciszek przesłał telegram gratulacyjny do Donalda Trumpa z okazji jego zaprzysiężenia na 45. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
2017-01-21 13:36:02
miniaturka

Rzym: Obchody 800-lecia dominikanów z papieżem Franciszkiem i polskim śpiewem (zdjęcia)

Dziś papież Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. kończącej obchody jubileuszu 800-lecia dominikanów, schola Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, została poproszona o poprowadzenie śpiewu.
2017-01-21 16:35:16
miniaturka
play

W Rzymie trwa Msza św. z okazji 800-lecia dominikanów

Papież Franciszek przewodniczy celebracji Eucharystii z okazji zamknięcia jubileuszu 800-lecia zatwierdzenia Zakonu Kaznodziejskiego – Dominikanów.
2017-01-21 17:13:28
miniaturka

Nowy Targ: 2 tys. dzieci i młodzieży na Archidiecezjalnym Spotkaniu Kolędników Misyjnych

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza, Misyjna Droga Kolędników ulicami miasta, wspólne tańce i kuchnia misjonarza - 21 stycznia w parafii św. Jana Pawła II w Nowym Targu odbyło się Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych.
2017-01-21 17:28:07
miniaturka

Włochy: kolejny cud pod śniegiem

Dziś spod śniegu udało się wydobyć kolejne cztery osoby, co okrzyknięto prawdziwym cudem; w piątek uratowano kobietę i czworo dzieci. W sumie udało się już ocalić 11 osób.